Skocz do zawartości

pierwszy - docelowy okular?


bart73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zdaję sobie sprawę że temat jest stary jak to forum ale jak widać co niektórym spędza sen z powiek /może i dobrze bo noce są nie od spania../

Jest to mój pierwszy wpis na forum astronomicznym więc proszę o wyrozumiałość.

Przygotowuję się do zakupu kompletu moich pierwszych „dobrych” okularów.

W tej materii będę prosił o sugestie, rady i opinie

Jestem początkującym amatorem /oglądam niebo lornetką od 0,5 roku (intensywnie) a od 2 msc posiadam teleskop Bresser Messier R-152S 152/760 na EQ-5 z kitowymi okularami Ploessla 25,15,10mm i przeciętną soczewką Barlowa/. Decyzja o zakupie tego refraktora zapadła z różnych względów . Chciałbym go traktować jako sprzęt, którym będę się cieszył przez następne lata. Czując że to niewinne zainteresowanie przeradza się w silne uzależnienie i pasje przyszedł czas na podrasowanie „końcówki” telepa aby radość była większa /mam nadzieję/. Czytam recenzje, opinie , śledzę dyskusje /proszę się nie obrażać ale niektóre dla takiego laika jak ja bardziej z gatunku optyczno – okulistycznego/ na temat okularów.

W wielu miejscach spotkałem się z opinią /zresztą nie tylko dotyczącą tej dziedziny/ że lepiej zakupić mniej lepszych niż więcej słabszych okularów .Zdaję sobie sprawę że moja wiedza a przede wszystkim doświadczenie nie pozwolą docenić na samym początku wszystkich udogodnień optycznych, ale pewnie z czasem…” bo okular ma być na lata” Po wstępnym rozpoznaniu postanowiłem skupić się na trzech modelach dwóch firm /oprócz optyki za ważne kryterium przyjąłem ER (noszę okulary) i pole/. Mam wybrane jako propozycje trzy komplety po 4 max 5 okularów.. Budżet pozwala mi na zakup jednorazowo pierwszego „ zestawu” pozostałe będą musiały być etapowane / jeśli warto to poczekam/

1Vixen LVW: 5mm, 8mm, 13mm, 22mm + (ewentualnie 6mm): 1,25”pole deklarowane 65° ER 20mm ( 6mm – pole 45°) powiększenia z Barkowem 34x,59x,68x,95x,118x,(127x),152x,190x,(254x),305x

 

2 Tele Vue: Nagler 22 mm: 2” pole 82° ER 19mm + (ewentualnie w przyszłości 31mm)

Radian 5mm,6mm,8,mm: 1,25”pole deklarowane 60° ER 20mm

powiększenia z Barkowem: (24x),34x,(49x),68x,95x,127x,152x,190x,254x,130x

 

3 Tele Vue: Nagler 26 mm: 2” pole 82° ER 16mm

Nagler 9mm,7mm,5mm: 1,25” pole 82° ER 12mm

powiększenia z Barkowem:

29x,58x,85x,109x,152x,170x,218x,305x

 

a).Proszę o opinie i rady w sprawie wyboru najlepszego zestawienia z powyższych modeli mając na uwadze sprzęt jaki posiadam /telep/ to co chcę oglądać /jakby to nie brzmiało naiwnie to wszystko: ,Ds. małe i duże , planety itp.– nie mam na razie skrystalizowanych upodobań/, komfort patrzenia /muszle i ER/ również pole /choć nie jest to najważniejsze/

B).Zamierzam wymienić posiadaną soczewkę Barlowa na 2" Powermate 2x Tele Vue i jak zakładam powinna dobrze działać z pozostałym sprzętem tej firmy to nie wiem jak się zachowuje z okularami Vixen LVW. Może ktoś ma jakieś doświadczenia. A może inne rozwiązanie.

c) czy pole w Vixenach i Radianch jest porównywalne /deklarowane podobne a jak w rzeczywistości/?

d) czy Nagler 9,7,5 z ER 12mm zapewni wystarczający komfort?

c).Zapewne wiele z moich wątpliwości zostałoby rozwianych po przetestowaniu okularów bo wiele elementów decydujących o wyborze to kwestie indywidualne /np. komfort patrzenia/. Więc wielka prośba jeśli ma ktoś omawiane okulary i pozwoliłby mi zerknąć na pewno wybór byłby łatwiejszy. Z góry dziękuję! /okolice Warszawy/

Trochę przydługo ale temat mnie nurtuje i odchudzenie się z kilku tysięcy złotych chciałbym dokonać jak najbardziej świadomie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

No to masz nad czym myśleć :)

Ja zwrócę Ci uwagę na jedno - rzadko można polegać na danych producentów co do ER (najczęściej rzeczywisty ER jest krótszy). Niestety, Naglery nie są zbyt komfortowymi okularami dla "okularników". Będziesz miał spory problem żeby objąć całe 82 stopnie pola. Najbardziej komfortowe serie okularów jakimi z powodzeniem obserwowałem to Vixeny LV i LVW oraz Pentaxy XW.

 

PS. oczywiście, przy założeniu, że masz w oczach astygmatyzm, bo jak tylko krótko lub dalekowzroczność, to może się okazać, że możesz obserwować bez okularów korekcyjnych.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bart - akurat mam parę:

- nagler T5 26mm - w okularach nie łapię całego pola - ale do newtona f4.6 nie chciałem T5 31mm.

- nagler T4 12mm - nie umiem patrzeć przez niego bez okularów (fasolki), najlepiej w patrzałkach z wywiniętą muszlą oczną.

 

+ LV4mm do planetek

 

Do kompletu dojdzie jeszcze Pentax XW7 i starczy zupełnie.

 

Z Naglerów najlepiej celować w typ 4 (uwaga 12T4 nie każdemu pasuje...) i typ 5 26mm i 31mm.

Krótsze to Pentax XW.

 

Oczywiście są jeszcze ethosy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi i porady.

Bardzo cenię sobie Wasze wypowiedzi na forum.Będę musiał jeszcze trochę "powalczyć" z tym tematem.

 

Czy wiecie może gdzie można zakupić w Polsce wspomnianego Pentaxa XW7 /czy zostaje tylko giełda/? Co myślicie o zastosowaniu zamiast XW7 Radiana7 a zamiast LV4 Radiana 4 /ma deklarowane szersze pole niż LV4/.Macie jakieś doświadczenia z tą linią?

Myślę że będę musiał jednak powkładać oczy w te okulary przed zakupem /w Vixeny również/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zrobić jak najbardziej świadome zakupy, to zdecydowanie polecam spotkanie z kimś z okolic celem popatrzenia przez różne szkiełka. Bo może być tak, że jakiś okular, który dobrze wygląda "na papierze" i ma dobre opinie najzwyczajniej Tobie nie przypasuje. Piszesz, że jesteś z okolic Warszawy - w stolicy prężnie działa astrobojówka ;) dobrze zaopatrzona w szkiełka wszelkiej maści. Polecam zaglądać TU, TU i może czasem TU.

A tak poza tym - rozważ inne okulary niż Naglery dla ogniskowych poniżej 10mm. Mają naprawdę krótki ER i nie są zbytnio komfortowe. Najkrótszym Naglerem jakim obserwowałem w komfortowo była "dwunastka" T4. Patrzyłem też przez kilka krótkich: 9mm, 7mm, 5mm i 4,8mm - i tych nie polecam.

 

Czy wiecie może gdzie można zakupić w Polsce wspomnianego Pentaxa XW7

Pentaxa XW7 w Polsce nie kupisz (poza rynkiem wtórnym), ale bez problemu możesz zamówić TUTAJ.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że nikt się nie obrazi jak doleje trochę oliwy do ognia :szczerbaty:

 

Jeśli mają to być okulary docelowe, to osobiście polecam te od firmy Explore Scientific. Co prawda ja używam tylko jednego o ogniskowej 14mm, ale to mi wystarczyło by stwierdzić jak mistrzowskie jest to szkiełko. W skrócie mogę powiedzieć, że jest to Nagler tylko z dużo większym polem (100stopni).

 

A żeby było jeszcze milej to okulary ES są już dostępne w Polsce i to za „przystępną” cenę ( rzecz jasna w porównaniu do Ethosów). Moim zdaniem warto przemyśleć ten zakup. Oczywiście nie mówię, że mamy kupować wszystkie możliwe egzemplarze. Mieć w swoim komplecie chociaż jeden 100-stopniowy okular to już fajna sprawa :rolleyes:

 

http://astrozakupy.pl/advanced_search_result.php?keywords=Explore+Scientific&osCsid=203698fd8f423c6b3c4dd41713ecb568&x=23&y=9

 

Słyszałem, że ES-y wyśmienicie współpracują z soczewką Powermate 2x Tele Vue a skoro planujesz się w nią zaopatrzyć to uważam, że to wyjątkowo dobra wiadomość.

 

Nie wiem czy ta rada jest w 100% słuszna ale powiem CI z własnego doświadczenia, że chyba raczej nie potrzebujesz aż 5 bardzo dobrych okularów. Ja sam praktycznie używam tylko dwóch i to mi w zupełności wystarcza. Może warto kupić mniej a lepiej. 2 porządne okulary + Powermate 2x dla mnie byłoby wystarczające. No ale cóż, niech się eksperci wypowiedzą. Mam nadzieje, że wspólnymi siłami dojdziemy do kompromisu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo to mnie zaciekawiło.To że wyciąg ten nie jest najlepszy to czytałem na forach /ale raczej z innego względu - brak możliwości bardzo precyzyjnego wyostrzenia/ .

Empirycznie sprawdziłem : zawiesiłem w pozycji zenitalnej 3 kg mąki :blink: ...... i wisi tak od 40 min /zanaczyłem na ząbkach położenie i nic/ sądzę że ukośna zębatka + chiński smar robią swoje.... w każdym razie mój wytrzymuje ... na swoje potrzeby ogłaszam " mit obalony" chyba że z okularami będzie się inaczej zachowyał niż z mąką.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym również zaznaczyć, że kupienie zestawu docelowego za jednym za machem też nie jest rzeczą banalną. W.g. mnie lepiej kupować po 1-2 okularki o takich ogniskowych, których w subiektywnym odczuciu brakuje nam najbardziej. Później należy je po testować parę tygodni/miesięcy, wyciągnąć wnioski, i dopiero później ruszać dalej. W konsekwencji proces ten i tak jest mozolny i bardzo długotrwały, gdyż gusta i priorytety z czasem też się zmieniają :)

 

 Co do serii Explore Scientific to racja -- na zlocie w Bieszczadach udało się kilka minut popatrzeć przez te okularki, spisują się bardzo zachęcająco :)

 

Życzę rozważnych wyborów :)

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.