Skocz do zawartości

Dylemat pomiędzy SYNTĄ 8" a MAKiem 102


Xerum525

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

problem jak w temacie,a mianowicie od dłuższego czasu przymierzam się do kupna pierwszego poważnego teleskopu :D (jeden już mam,ale niestety z allegro więc go nie liczę <_< )dużo czytałem ,na forum i nie tylko, i przez dłuższy czas moim faworytem była Synta ale w pewnym momencie dowiedziałem się o Makach i ku nich się obecnie skłaniam,konkretnie mam na myśli MAK 102mm(ewentualnie 127mm jak dozbieram kasy co jest mniej prawdopodobne)ponieważ jest mniejszy,lżejszy i tańszy od Synty,daje ostre i kontrastowe obrazy ale za to ma małe pole widzenia i światłosiłę,tu traci wobec poczciwej ośmiocalówki(jeśli się mylę to proszę mnie poprawić gdyż moja wiedza jest tylko teoretyczna),słyszałem też że są problemy jeżeli chodzi o prowadzenie samego dobsona,ale liczne pozytywne wypowiedzi na temat tego reflektora nie mogą być bezpodstawne,dlatego też jestem w kropce i nie mogę się zdecydować :mellow:

 

Tu prośba do Was proszę o poradę która opcja jest najlepsza? lub gdyby ktoś był w stanie porównać oba sprzęty byłbym ogromnie wdzięczny :rolleyes:

 

PS-dodam że mieszkam na wsi,mam stosunkowo ciemne niebo,duże podwórko więc warunki do obserwacji dobre,chciałbym zacząć obserwacje od planet(dlatego zastanawiam się nad tym MAKiem,bo czytałem że Synta ma trochę za dużą światłosiłę do planet),ale póżniej mam zamiar zająć się DSami(i tu myślę o Syncie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

PS-dodam że mieszkam na wsi,mam stosunkowo ciemne niebo,duże podwórko więc warunki do obserwacji dobre

Jeśli tak, to z tych dwóch tylko Synta 8". Maka 102mm trudno nazwać "poważnym teleskopem", a na pewno nie nada się na jedyny/główny sprzęt. Maki które można rozważać to od 127mm wzwyż, ale jeśli masz warunki jw. to szkoda nieba na małego Maka.

 

Synta daje piękne obrazy planet i Księżyca, a prowadzenie Dobsona nie jest takie straszne jak je malują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że w długim okresie będziesz zadowolony z syntki a 8 calów to dobry start...nie za mało i nie za dużo...ja mam też ósemkę i jestem zadowolony..polecam 8" nie zawiedziesz się..a jak dokupisz fajne okulary to wyciśniesz bardzo ładne widoczki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam maka 102 i synte dob 10 i oba mi są potrzebne.

 

Mak - mieszkam w centrum miasta i używam go do planet, słońca, księżyca. Niektóre najjaśniejsze mgławice i otwarte gromady jeszcze pokaże /ale nie ma się co oszukiwać - kilka sztuk/. Do tego wrzucam go w bagażnik jak gdzieś wyjeżdżam, bo jest mały i kompaktowy.

 

Synta - wyłącznie do wyjazdów pod ciemne niebo. Możesz nią oglądać wszystko i znacznie dalej.

 

Generalnie jak masz ciemne niebo i to na własnym podwórku, rekomenduje syntę. Do prowadzenia się przyzwyczaisz, zresztą do maka też trzeba /synta odwraca obraz góra - dół, mak lewo - prawo/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wątpliwości zostały rozwiane,dlatego jestem bardzo wdzięczny wszystkim za poradę :notworthy: .Myślę że wkrótce stanę się posiadaczem Synty B) ,natomiast jakiegoś większego MAKa zostawię sobie na przyszłośc jak zaoszczędzę trochę grosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.