Skocz do zawartości

Rurka do guidingu


Iluvatar

Rekomendowane odpowiedzi

Kontynuując budowę supertaniego zestawu do astrofoto przyszła kolej na guiding. Jako główną tubę pod 400D mam zamiar wykorzystać Soligora RT-1000 i "na barana" chcę mu posadzić SK804A OTA i kamerkę SPC 880NC.

Powiedzcie mi, czy ten SW jest dobry na guidera? Polecacie może coś innego, ale też dość lekkiego i taniego?

W przyszłości mam zamiar zakupić jeszcze DSI III Pro, choć pod tą kamerkę chyba będę zmuszony zamienić główny teleskop. Mam rację, czy może da radę coś z Soligora wycisnąć? Nie wiem jak tam wygląda aberracja, ponieważ 1m ogniskowej to jest sporo i bez guidingu raczej nie pociągnę dłuższego czasu. Domyślam się, że będę miał bardzo wąskie pole, no ale coś się pewnie Canonem ustrzeli, choćby jakieś kuleczki.

Proszę o radę, czy jest sens inwestować i czy mój punkt widzenia na teraz i na przyszłość jest właściwy, albo chociaż poprawny? Trochę pogmatwałem, ale chyba zrozumiecie, co mi chodziło po głowie.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Achromat ze światłem f/10.75 i ogniskową 1000mm do astrofotografii?????????????? :blink:

Jak dla mnie to jest skomplikowana próba samobójstwa... :Boink:

Raczej powinieneś zainwestować w dobry obiektyw M42 (np Carls Zeiss Jena, Sonnar 135/3.5), z którym będziesz mógł focić nawet bez guidingu, lub z jego lekką pomocą!

Kupowanie rurki pod guiding w Twoim przypadku to krok w tył!

Pozdrawiam

 

P.S.

Teraz dopiero zauważyłem, że masz Pentacona 300 f/4, więc może powinieneś na nim trenować astrofoto???

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety takiej odpowiedzi się spodziewałem, choć niemniej spróbuję i przez Soligora coś upolować :Boink:. Wadą Pentacona jest spora aberracja, która znika dopiero po domknięciu do ok. f/8. Nie wiesz może, jak jest z właściwościami optycznymi tego SW, którego podlinkowałem? Może dałoby radę, aby jego zastosować jak tubę pod Canona, a do guidingu dokupić coś krótkiego i lekkiego pod M42 i później jakoś to posadzić na SW?

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idziesz w złym kierunku.

Jasne achromaty to gigantyczna aberracja chromatyczna i bardzo "krzywe" pole, czyli zdjęcia wyglądające jakby statek kosmiczny wchodził w prędkość nadświetlną :(

Podlinkowana rurka jest takim właśnie achromatem, który ludzie chwalą jako guider, ale do focenia to porażka. Jestem przekonany że różnica w poziomie abberacji tej rurki w stosunku do tego Pentacona będzie jakieś 4:1 (na niekorzyść oczywiście tego SW), a do tego ta krzywizna pola...

Tego Pentacona możesz próbować użyć do guidingu, bo już go masz więc jest na czym ćwiczyć. ;)

Nie rozumiem tylko, dlaczego uparcie chcesz focić teleskopem, zamiast dobrego obiektywu M42???

Szerokie pola są bardzo wdzięczne i mało wymagające od montażu i guidingu, a masz bardzo dobry materiał do nauki obróbki. Idąc np w ogniskową 1000mm robisz sam sobie na złość, bo wszystko będzie pracowało na Twoją niekorzyść: Mały pixel Canona, problem z seeingiem, guidingiem a do tego te koszmarnie długie czasy naświetlania, żeby cokolwiek zarejestrować...

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie nie potrzebnie na siłę chcę focić z czegoś dłuższego. Czyli na razie lepszym rozwiązaniem będzie znalezienie dobrego optycznie obiektywu pod M42, a dopiero za jakiś czas inwestycja w jakieś APO, np. ED-ka 80. Dzięki za sprowadzenie mnie ze złej ścieżki rozbudowy mojego zestawu. Zacznę się rozglądać za czymś ciekawym w okolicach 200-300 mm.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Pentaconem będziesz miał tylko problem jak go posadzić. Jest to dość ciężki obiektyw. Firmowa stopka średnio nadaje się do posadzenia. Trzeba kombinować z obejmami. Mam SW80/400 na guider. Ale to rozwiązanie tymczasowe. Docelowo mam zamiar trochę przebudować zestaw do astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do posadzenia Pentacona, to sprawę już praktycznie rozwiązałem, a jak dokupię dodatkowy obiektyw pod guiding, to wtedy będę kombinował z jego mocowaniem. W chwili obecnej zastanawiam się nad takim szkłem, którego akurat minusem jest brak gwintu statywowego, więc tu z pewnością będę potrzebował obejmy.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten bolec to żaden problem, sam się wciśnie jak dokręci kamerkę.

Co do samego guidera, to nie myślałeś żeby skombinować sobie z jakiejś starej lornetki obiektyw, z którego zrobisz sobie guider?

Nie wiem czy widziałeś w Roztokach mój miniguider, w którym mam wykorzystany obiektyw ze starej lornetki 12x50 i sam obiektyw ma 200mm ogniskowej (sprawdzałem u optyka).

Do ogniskowej 500mm spokojnie poprowadzi (oczywiście jak montaż będzie wystarczająco ok ;) ) tylko trzeba sobie jakiś wyciąg okularowy wydziargać, np ze starego obiektywu M42 (ja tak mam i działa :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie mam tyle kasy, żeby się rzucać na OAG, taniej mnie wyjdzie zakup/zrobienie czegoś na gwint M42. W tym roku zaczynam studia, więc muszę wydatki solidnie ograniczać, a do tego w domu jest sporo wydatków, więc tym bardziej nie mogę szastać pieniędzmi. Na astrofoto z prawdziwego zdarzenia sobie jeszcze poczekam, aż znajdę po studiach jakąś pracę i będzie wystarczająco kasy na rozbudowę sprzętu.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście żeby nie było zbyt miło, to przyszły akurat do mnie chmury wczoraj, więc potestować dam radę dopiero z piątku na sobotę. Pentacon jednak na 90% zostanie użyty do guidingu, ponieważ optyka nie jest zbyt czysta i z tego też mogą wynikać problemy. Test guidingu, jeśli będzie dobra pogoda, spróbuję przeprowadzić z podpiętą do Canona Sigmą. Z braku innego sprzętu lepsze i to.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie przetestuj na maxa to co masz(bez względu na to, co to jest), wszystkie konfiguracje i opcje.

Zobaczysz ile ważnych doświadczeń zbierzesz w czasie tych testów, co tylko pozwoli Ci oszczędzić kase w czasie zakupów (brak błędów przy doborze sprzętu).

Powodzenia i pozdrawiam :Beer:

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.