Skocz do zawartości

Co to jest?


Sabazios

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry. Zanim kupię teleskop stwierdziłem, że gołym okiem pooglądam niebo. Akurat teraz u mnie zero chmur więc warunki perfekto!

No i mam pytanie. Pobrałem Stellarium, z 3 razy i mi nie działa. Nie wiem czemu. Ale teraz do tematu. Codziennie gdy wychodzę do okna, patrzę gdzieś zachód to będzie. Może południowy-zachód jest gwiazda, planeta cholera wie co wink.gif Jeszcze się nie znam, ale trzeba będzie popoznawać. To coś świeci bardzo mocno, a na niebie nie ma żadnej innej gwiazdy. Mógłby mi ktoś powiedzieć co to jest?

 

Pozdrawiam,

Sabazios

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

To Wenus. Będzie dość dobrze widoczna na niebie jeszcze przez około miesiąca. W lipcu spotka się z Marsem i Saturnem - te planety też są widoczne obecnie na niebie, jednak trzeba zaczekać aż trochę bardziej się ściemni. Z planet łatwych do zaobserwowania gołym okiem jest jeszcze Jowisz, który jest widoczny nad ranem.

 

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, troszku szkoda, bo bratu nie będę hałasował w nocy ;) Temat można zamknąć.

 

EDIT1 - W wakacje zapewne pojadę nad jezioro. Czy nad jeziorem da się też oglądać gwiazdy, itd. I nie wiem czy gory są jakąś przeszkodą, bo niedaleko są Sudety. No, może nie niedaleko, ale aż tak daleko też nie są.

Edytowane przez Sabazios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Lapiej obserwować w górach niż na równinach. Mniej LP (zanieczyszczenia światłem więc widać więj gwiazd), oczywiście wzniesienia będą zasłaniać część nieboskłonu ale coś za coś. Podobno najlepiej obserwować w Andach. Jeśli nie masz zamiaru obserwować pod wodą to jezioro nie będzie przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy z lornetką czy bez.

Jeśli bez to pozostaje uczenie się i rozróżnianie gwiazdozbiorów lub szukanie planet.

ok 22 zobaczysz

Saturna w Pannie na płd. zach.

Marsa w Lwie na zach. lekko na południe

Wenus na zach. lekko na północ

wcześnie rano Jowisz

Z lornetką można pooglądać trochę bardziej szczegółowo oraz drogę mleczną.

Możesz poszukać czegoś w temacie: Kalendarzyk astronomiczny 2010

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz zamiaru obserwować pod wodą to jezioro nie będzie przeszkadzać.

Będzie. W pobliżu dużych zbiorników wodnych, czy też rzek optyka znacznie szybciej będzie zachodzić parą. Nocą woda mocno oddaje ciepło... Może to utrudnić obserwacje.

O komarach nie wspomnę :D

 

P.S: Sabazios, mógłbyś sobie zmniejszyć ten banner w stopce? Nie żeby mi jakoś bardzo przeszkadzał, ale cholernie rzuca się w oczy. To największy baner w stopce, jaki widziałem :)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie. W pobliżu dużych zbiorników wodnych, czy też rzek optyka znacznie szybciej będzie zachodzić parą. Nocą woda mocno oddaje ciepło... Może to utrudnić obserwacje.

 

Coś o tym wiem :szczerbaty: . Pamiętam, jak obserwowałem 10 metrów od niewielkiego stawu. Po godzinie teleskop wyglądał tak (łącznie ze zwierciadłem), jakby ktoś wylał wiadro wody.

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

ja zrobiłenm zdjęcie Wenus wieczorem 16-06-2010 około godziny 21 położenie W- NW ale blizej NW ( północny zachód :) ) ok. 283o Kilkadziesiąt stopni w lewo (niestety, zasłania ściana) był widoczny twego wieczoru Księżyc i Mars blisko siebie. Okno pokoju z którego robiłem zdjęcie jest dokładnie na N i o tej porze roku podziwiam z niego piękne wschody i zachody Słońca :). Pozdrawiam

dj_p

 

venus1606201021h59m283w.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.