Skocz do zawartości

Teleskop + montaż do 4500zł


Gabriel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, stoje pzred zmianą dotychczasowej zabawki na teleskop. Chcę coś głownie do wizuala, ale i czasem podpiąć lustzrankę (canon 5D mkII lub 1Ds). Miejsce obserwacji dość dobre, podwórko na wsi z dala od większego miasta. Ewentualny transport samochodem okoo 1 km w otwarte, zupełne ciemne pole. Chciałbym coś dla leniwych czi GOTO.

 

Mam takie upatrzone:

Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP2001HEQ5 SynScan - http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bkp2001heq5-synscan,d1568.html

Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP2001EQ5 GoTo - http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bkp2001eq5-goto,d1567.html

 

Czy duża bedzie różnica w montażu? (Weźmy od uwage wizuala)

Czym się różni SynScan od GoTo i czy warto dopłacać (można naprzykąłd do tańszego GoTo dokupić GPS)

Czy wogóle na GoTo można robić astrofoto?

 

czy taką tube Tuba optyczna BKP 250/1200 OTAW - http://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-bkp-2501200-otaw,d1209.html

wytrzyma ten montaż - http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-eq5-synscan-statyw-stalowy-175,d1361.html

 

Sporo pytań, ale licze na waszą pomoc w wybraniu sprzetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja używam takiej tuby w połączeniu z EQ 6 SynScan i taka konfiguracja już jest nieco zbyt ciężka dla mojego montażu.

Zwróć uwagę, że taka tuba waży około 15 kilo. Do montażu dostajesz dwie przeciwwagi o wadze ok 5 kilo każda, zatem należy dokupić kolejną, ewentualnie bawić się z przedłużonym prętem przeciwwagi bo inaczej nie uzyskasz odpowiedniego balansu. Zakładam jednak, że wybór padnie na kolejną przeciwwagę, choćby z racji dostępności. Zatem w tym momencie kładziesz na montaż jakieś 30 kilo + okular + szukacz, nie wspominając już o jakimkolwiek aparacie fotograficznym. Maksymalna deklarowana nośność EQ-6 to około 24 kg. Zatem kilka grubych kilo nadwagi.

 

Oczywiście zestaw taki działa bardzo ładnie, tyle, że jest bardziej podatny na zużycie oraz awarie.

 

A teraz zobacz deklarowaną nośność EQ-5 i z pewnością sam będziesz w stanie odpowiedzieć sobie na to pytanie ;)

 

 

PS masz źle wklejone linki

Edytowane przez Ned
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zwróć uwagę, że taka tuba waży około 15 kilo. Do montażu dostajesz dwie przeciwwagi o wadze ok 5 kilo każda, zatem należy dokupić kolejną, ewentualnie bawić się z przedłużonym prętem przeciwwagi bo inaczej nie uzyskasz odpowiedniego balansu. Zakładam jednak, że wybór padnie na kolejną przeciwwagę, choćby z racji dostępności. Zatem w tym momencie kładziesz na montaż jakieś 30 kilo + okular + szukacz, nie wspominając już o jakimkolwiek aparacie fotograficznym. Maksymalna deklarowana nośność EQ-6 to około 24 kg. Zatem kilka grubych kilo nadwagi...

 

Widać że nawet nie poczytałeś, że nośność montażu jest podawana tylko dla sprzętu optycznego i przeciwwag się do tego nie wlicza!!!

 

Co do pytań Gabriela to:

Go-To od SkyScan różni się z jednej strony tylko nazwą, ale z drugiej różni się używanym montażem, ale tylko jeśli mówimy o montażach Sky Watcher!

Lepszy na pewno będzie HEQ5 bo ma większe możliwości i lepszą jakość prowadzenia, choć przepaści nie ma.

Jak chcesz kupować cos dla leniwych z Go-To to może kup coś na azymutalu, bo do focenia mgławic i galaktyk (czyli popularnych DS-ów) to są za cieniutkie montaże na takie "rury" ;)

Oczywiście możesz się bawić w focenie lustrzanką z samym obiektywem, ale bez guidingu to nie wyjdziesz powyżej 100mm ogniskowej!

Guiding to kolejna porcja do poczytania sobie na forum.

 

Co do tuby 250/1200 i montażu EQ5, to można powiedzieć że montaż oczywiście wytrzyma, ale używanie tak długich tub na paraktyku do wizuala, to jest koszmarnie zły pomysł.

Zero, Z E R O komfortu obserwacji i masa problemów np z zawadzającą o nogi statywu rurą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź już widze różnice. Będzie Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP2001EQ5 GoTo lub Teleskop Celestron C8-NGT - W sumie astrofoto sobie odpuszecze.Po pzremyśleniach całkowity brak czasu. A wydawać 2 tysiąc więcej i raz na pół roku podpiąć aparat to bez sensu.

 

A Wy co polecacie? Moze jakiś inny zestaw? Pzreznaczenie tylko do wizuala.

 

Kiedyś zakupiłem taki program Starry Night Pro Plus 6 i czy za pomoca tego programu można sterować teleskopem? Podłaczyć kabelek, znaleźć obiekt na ekranie laptopa, wcisnąć ENTAR i już samo sie robi ( koordynaty, połozenie itp. sam obie teleskop z komutera weźmie?) czy tzreba go ustawiać na 3 gwiazdy itp, a poźniej w pilocie szukać obiektów?

 

Fajna zabawa jest z szukaniem obiektów, ale nieraz chciało by się dużo i szybko, a tak nie da rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że nawet nie poczytałeś [...]

 

Wniosek nieco na wyrost. W zależności od źródeł spotykałem się z deklarowanym maksymalnym obciążeniem od 16 do 24 kg dla montażu EQ-6. Ponadto konsultowałem sprawę z trzema pracownikami (z osobna) najpopularniejszych "branżowych" sklepów internetowych. Wszyscy bez wyjątku wyrazili głębokie zaniepokojenie takim obciążeniem montażu. Rozumiem zatem, że wykazałem się karygodną naiwnością, wierząc w ich słowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że nawet nie poczytałeś co Ci napisałem powyżej...

Ja mówie o liczeniu przeciwwag do nominalnej nośności montażu, a Ty mi o tym ile może unieść EQ6.

Jeśli teleskop jest za długi i działaja duże siły skrętne, to nawet 50% nominalnej nośności montażu może być za dużo!

Inną sprawą jest, że SW często zawyża nośność, co jest po prostu odzwierciedleniem jakości np w stosunku do montaży Takahashi, gdzie przekroczenie nośności podawanej przez producenta nie daje zauważalnych problemów, nawet w astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanie z testu EQ6 na astronocach: "Producent podaje, że jest on w stanie dźwigać do 20kg obciążenia. Nie wiadomo jednak czy ta waga podana jest z przeciwwagami czy bez.". Tekst jest z 2006 roku, niemniej takie rzeczy krążą po sieci. A co do poprzedniego postu, to trójka wspomnianych "konsultantów" wykazała podobną wątpliwość co do tego, czy przeciwwagi powinny zostać uwzględnione, czy nie. Moja wcześniejsza wypowiedź miała przedstawić niespójność źródeł traktujących o nośności nominalnej. Ubolewam, że nie miałem okazji trafić na to niekwestionowane źródło, które masz na myśli.

 

 

Jeśli teleskop jest za długi i działaja duże siły skrętne, to nawet 50% nominalnej nośności montażu może być za dużo!

 

Przyznam, że nie rozumiem stosowania wykrzykników w tak spokojnym temacie. Ale fakt, siły skrętne są ekscytujące.

 

Inną sprawą jest, że SW często zawyża nośność, co jest po prostu odzwierciedleniem jakości np w stosunku do montaży Takahashi, gdzie przekroczenie nośności podawanej przez producenta nie daje zauważalnych problemów, nawet w astrofoto.

 

Zgadza się, nigdzie nie mówiłem, że jest inaczej.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt.

 

Tak jak powiedział Piotrek, HEQ5 jest lepszym montażem niż standardowe EQ5.

Sprawdzi się w wizualu z podaną przez Ciebie tubą,

a przy okazji (jeśli jednak zmienisz zdanie) może być bazą pod późniejsze eksperymenty astrofoto (np z jakims nieduzym ED).

Z tego co się orientuję, kilka osób z tego forum wykorzystuje go do astrofotografii z bardzo dobrymi efektami.

 

Lepszy montaż to większa stabilność no i większe możliwości doboru sprzętu optycznego na przyszłość.

 

Jeśli chodzi o różnice jakościowe tub optycznych w podanych przez Ciebie zestawach SW i Celestrona, nie spodziewałbym się żadnych istotnych.

Są składane praktycznie z tych samych części, przez te same żółte rączki. Co do różnicy w montażach, wypowiedzieć się nie mogę. Natomiast wyraźne róznice widać w wyposażeniu dodatkowym, które bogatsze jest w SW (dwa okulary i barlow). Jednak dobrze byłoby, gdyby wypowiedział się ktoś, kto obcował z obydwoma modelami.

Edytowane przez Ned
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram opcje kupienia zestawu z HEQ5, który jest bardziej rozwojowy, właśnie pod względem astrofoto, jak już napisał Ned.

Co do ustawiania montażu z Go-To, to praktycznie zawsze musisz go ustawić jak najlepiej względem Gwiazdy Polarnej, a potem ustawić na dwie lub trzy gwiazdy i nie ma znaczenia czy Go-To masz z pilota czy z PC.

Moduł GPS nie zrobi tego wszystkiego za Ciebie, on tylko za Ciebie ustala bardzo dokładne współrzędne geograficzne miejsca obserwacji i czas.

Oczywiście są już zestawy które same się ustawiają, mowa o Meade ETX-LS Series, ale cena jest nie mała, bo za 6" apertury musimy zapłacić około 6000 zeta za zestaw...

Ja bym na Twoim miejscu (jeśli masz tak dobra warunki) celował w jakiegoś dobsa z większą aperturą (10-12").

Wyszukiwanie obiektów to nie taka znów trudna sprawa, choć początki są na pewno ciężkie, ale jednak apertura to apertura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobsy wchodzą w grę, to możesz też rozważyć wersję wybajerowaną z autotrackingiem. Nie jest to GoTo, ale z pewnością jest wygodniej.

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-dobson-10-autotracking-rozsuwany,d1647.html

 

W tym wypadku zostaje Ci ok. 1000 plnów na szkła czy filtry.

 

Nie licz jednak na astrofoto DS. Za to łysego i planety powinno dać radę.

Edytowane przez Ned
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.