Skocz do zawartości

Która piątka ?


Marek Gdańsk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Waham się pomiędzy Naglerem 5 mm a Pentaxem XW 5. Nagler większe pole i tańszy o 300 zł, Pentax trochę mniejsze pole, wyższa cena, ale może jest lepszy. Od razu zaznaczam, że gdyby Nagler był tego typu co 12,17,22 czy 31 to bym się nie zastanawiał, ale piątka jest z tych "gorszych" "chudych" Naglerów i ma mniejsze ER.

Proszę o podpowiedź praktyczną użytkowników, którzy obserwowali przez te 2 okulary. Przybliżenie będzie 1200:5 czyli 240x (planety, Księżyc-detal, i czasem kulista do bólu). Mogę dozbierać do Pentaxa, ale czy warto ? Nie jest to tania zabawka, więc chciałbym się nie pomylić. Dzięki za info. Pzdrwm. :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat, a 13 mm t6 vs 12 mm t4 vs XW 14 mm do dsów i czemu? ;)

 

W przypadku XW 5 mm vs t6 5 mm spodziewam się że chodzi o transmisje i kontrast, a w przypadku dłuższych? T6 13 mm całkiem nieźle finansowo wypada a i tak to górna półka okularów. Czy może te różnice to są dobre do rozważań teoretycznych a w praktyce nie zwraca się na to uwagi ( zakładając że er jest nieistotny ):)?

Edytowane przez Ucio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Naglera 12mm typ 4. Typ 6 nie ma podskoku do typu 4. Dlatego jest sporo tańszy. Na czym ta różnica polega ? Wystarczy przyłożyć do oka - fakt - pole jest to samo (82) ale zdecydowanie czuć mniejsze ER i jest jakoś tak "węziej". Już LVW lepiej leży przy oczodole - nie żartuję. Sam miałem dylemat przy zakupie Naglera w tym zakresie. W grę wchodziły 11,12 i 13. Miałem wszystkie w dłoni i wybór padł na droższą 12. I nie to że mam nieograniczony budżet - po prostu docelowo typ 4 jest lepszy niż 6 i warto dołożyć.

Przy okazji dzięki Polarisie za poradę. Widzę, że masz same XW. Powiedz - czemu kupiłeś 7 mm a nie 5 ? Czy power około 175 x wystarcza do planet, czy 240 byłby lepszy ? Mam NLV 4 mm i rzeczywiście 300x w dodatku przy 45 stopniowym polu to porażka (szczególnie bez prowadzenia), ale 240x przy 70 st. chyba się sprawdzi ? Jak piątka daje radę przy 10 calach i długości 120 cm ? Wiadomo - power ma być możliwie największy, ale żeby nie przesadzić. Napisz jeśli obserwowałeś piątkami jak to działało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, opierałem się na:

 

( zakładając że er jest nieistotny ):)?

A z Naglerem 13mm T6 miałem do czynienia i wiem, że to dobre szkiełko.

 

XW 7mm wziąłem bo jest dość uniwersalny. Nie kupowałem go jako okular planetarny ale do małych DSów (słabe galaktyczki, mgławice planetarne i kuliste) do czego jest stworzony przy tym powiększeniu. I jakoś nie mam parcia na krótszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Naglera 12mm typ 4. Typ 6 nie ma podskoku do typu 4

co do podskoków to nie mam zdania :rolleyes: ale mam N13 T6 i całkiem niedawno porównywałem go z N12 i N11

największa różnica to ER i co się z tym wiąże wielkość soczewki ocznej. Dla osób obserwujących bez okularów to właściwie bez znaczenia bo ER w N13 jest całkiem przyzwoity. Druga sprawa to muszla oczna i tu jest moim zdaniem największy minus N13. Brak regulacji powoduje, że bardzo łatwo można za mocno zbliżyć oko do okularu co powoduje powstawanie fasolek. To kwestia przyzwyczajenia i mnie to już prawie wcale nie przeszkadza

 

N13 ma jednak też przewagi: to wielkość i waga okularu oraz cena :D ... a dłuższa ogniskowa daje jaśniejsze obrazy :szczerbaty:

 

jeśli zaś chodzi o okulary 5 mm do obserwacji planet to zdecydowanie jest to domena okularów składających się z mniejszej ilości soczewek. Lepiej spiszą się dobre Plossle, ortoskopy lub lantany. Jestem po pierwszych obserwacjach Jowisza przez TMB Planetary 7 mm i przyznam, że wyniki są zachęcające. Bez problemu wyłuskałem drobne wiry w pasie równikowym i moim zdaniem pokazał sporo więcej niż Plossl TV 8 mm. TMB mają co prawda aż 6 soczewek ale są optymalizowane pod kątem najlepszej widoczności drobnych szczegółów na tarczach planet

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.