Skocz do zawartości

Bolid ?


fiorina01

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W sobotę o godzinie 20.58 ogladajac sobie w kuchni TV, przez szpare w zaluzjach dostrzeglem pomaranczowe swiatło. Nic by w tym nie bylo dziwnego , mieszkam na podejsciu samolotow do lotniska w Balicach i u mnie to normalne, gdyby nie to ze swiatlo to przesowalo sie w przeciwnym kierunku niz ladujace samoloty, czyli na wschód. Podzeszlem z ciekawosci i przez szybe sie przyjzalem temu zjawisku. Tak mnie zamurowalo ze nie pomyslalem aby wyleciec na balkon. Był to obiek na oko 3x jasniejszy niz wenus , kolor pomaranczowy wpadajacy w czerwien. Pierwsze co mi przyszlo patrzac na ten obiekt "to ten radziecki statek Leonow z filmu Odyseja 2010 hamujacy w atmosferze Jowisza". Dokladnie to tak wygladało, iskrzacy pomarnczowo momentami czerwono grzybek. Obiekt mozna by bylo wziasc za ISS, podobna predkosc i nawet kierunek, gdyby nie wyrazny kształa grzybka/meduzy. Zobaczylem go dokaldnie pod ksajopeją i lecial dokladnie na wschod, akurat w kierunku wschodzacego ksiezyca. Obiekt obserwowalem az zninkal za horyzntem. Nie zostawial za soba zadnego widocznego sladu. Pod koniec obserwacji oczywiscie wylecialem na balkon, obiekt przypominla juz jasniutki punkcik powoli przesuwajacy sie na tle gwaiazd. Zjawisko to bylo na tyle widowiskowe, ze przechodzacy ludzie sie zatrzymywali i lookali.

 

Miejsce obserwacji : Kraków, Górka Narodowa

Data/Godzina : sobota 28.08.10 godz. 20.58

Trajektoria : Prawie dokladnie z zachodu na wschód, predkosc podobna do ISS, poczatek obserwacji kilka stopni pod kasjiopeja, koniec obserwacji dokladnie zaraz pod wschodzacym ksiezycem czyli prawie wschod.

 

Prawdopodobnie to bolid.

 

Pozdr. Artur

 

P.S. Ktos jeszcze z Krakósów to widzial ?

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem tego samego zjawiska, co Ty, ale... Parę dni temu widziałem coś, co wyglądało podobnie. Siedziałem sobie przy zachodnim oknie w swoim pokoju. Było już zupełnie ciemno, więc godzina była późna (około 22:00). Popatrzyłem sobie za okno i na wysokości, mniej więcej 30* zobaczyłem takie cuś, co było bardzo jasne, czerwono- pomarańczowe. Wyleciałem z domu od strony wschodniej.Obiekt przeleciał prawie przez zenit i przygasł około 45* nad wschodnim horyzontem. Pierwsze, co mi przyszło na myśl, to ISS ale ten kolor jakoś mi nie pasował. Prędkość też, mniej więcej się zgadzała.

 

ciekawe co to było...

mattman12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mnie to zdziwilo i byl troche wolny jak na bolid, To ze bylo ciemno moglo powodowac ze nie bylo sladu widac, tym bardziej ze obserwacje prowadzilem w 90 % z okna z kuchni w ktorej nawet nie wylaczylem lapmki nocnej, wiec bylo stosunkowo jasno. Koncowka obserwacji z balkonu - obiekt juz byl nisko nad horyzontem.

 

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne... Wydaje mi się, że przy takiej jasności (-4/-5 mag, a może i więcej) ślad byłby widoczny tak, czy siak. Widziałem kiedyś jasnego meteora, który przeleciał pół nieba. Mimo, że miał jasność około -2 mag, to ślad jaki zostawił był długaśny i niewiele ciemniejszy od samej głowy meteoru. Przy jasności 4,5 do 8 razy większej nie byłoby sposobu przeoczyć ślad. Fajnie by było, gdyby ktoś jeszcze widział zjawisko, o którym piszesz.

 

Mateusz

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego stalem jak wryty, nie pomyslalem zyby wylaczyc switalo czy leciec odrazu na balkon. Nie neguje sladu, po prostu w warunkach jakich obserwowalem tu cos :-) nie zauwazylem nic co by go przyponialo. Widzialem w zyciu kila jasnych bolidow i to zjawisko tego nie przypominalo. To byl pewnie leonow z odyseii 2010 hamujacy w atmosferze ziemi. (identyko)

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.