Skocz do zawartości

Wymiana łożysk w EQ5 ??


diabel4you

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ze względu na brzydką pogodę postanowiłem rozkręcić mój montaż EQ5 w drobny mak :szczerbaty: w celu przesmarowania go nowym smarem, wymienić podkładki nylonowe na teflonowe zastanawiam się czy warto wymienić w nim łożyska na nowe a jeśli tak to na jakie oryginalnie są to łożyska: jedno kulowe zamknięte o oznaczeniu 61907 ZZ o wymiarach 35x55x10 mm, a drugie to łożysko kulowe otwarte typu wianuszek nie wiem czy fachowo to nazwałem na które nakładane są z obydwu stron metalowe podkładki z zagiętą krawędzią.

 

Może ktoś wymieniał łożyska w EQ5 to by się podzielił informacją czy warto czy nie dokonać takiego zabiegu ??

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ze względu na brzydką pogodę postanowiłem rozkręcić mój montaż EQ5 w drobny mak :szczerbaty: w celu przesmarowania go nowym smarem, wymienić podkładki nylonowe na teflonowe zastanawiam się czy warto wymienić w nim łożyska na nowe a jeśli tak to na jakie oryginalnie są to łożyska: jedno kulowe zamknięte o oznaczeniu 61907 ZZ o wymiarach 35x55x10 mm, a drugie to łożysko kulowe otwarte typu wianuszek nie wiem czy fachowo to nazwałem na które nakładane są z obydwu stron metalowe podkładki z zagiętą krawędzią.

 

Może ktoś wymieniał łożyska w EQ5 to by się podzielił informacją czy warto czy nie dokonać takiego zabiegu ??

pozdrawiam

Ja chyba jestem przed takim zabiegiem - i tu może wyraże TYLKO swoją opinię - jesli już rozkręciłeś montaż i wymieniasz środek, wymień resztę. Nie wiem ile kosztują te łożyska, są to jednak rozmiary standardowe i nie powinny być drogie.

A przy okazji - czy masz już podkładki teflonowe? I - jesli mozna wiedzieć - gdzie je nabyłeś? Czy możesz także podać ich grubość i w ogóle wymiary? dzieki z góry.

Zastanawiałem sie także nad podkładkami stalowymi. Kiedyś rozbierałem jakis mechanizm i tam pomiędzy korpusem a łożyskami była stalowa (cienka 0.1 - 0.2 mm) podkladka stalowa, na oko z dobrej stali - czy to nie lepszy pomysł niż teflon?

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia akurat z EQ5, ale czy jesteście pewni, że te łożyska rzeczywiście wymagają wymiany? W sprzedaży są drogie łożyska za 50 zł sztuka i chińskie za parę zł. Jeśli te są jeszcze ok, to w pierwszym przypadku można niepotrzebnie się spłukać, a w drugim wymienić je na gorsze, które np. nie będą chodziły płynnie.

 

35x55x10 to całkiem spore łożysko. Z tego co się orientuję (a studiowałem mechanikę) to łożyska kulkowe są przystosowane do długotrwałej pracy przy dużych obciążeniach i prędkościach. Na chłopski rozum w montażu nie powinny ulegać szczególnemu zużyciu. Porównajcie warunki ich pracy z warunkami np. w rowerze. Mogę postarać się potem sprawdzić, ile powinien wytrzymywać ten typ.

 

Wydaje mi się, że sens byłby wymieniać tylko wtedy, gdyby zauważyć jakieś konkretne przejawy zużycia lub jeśli obecnie są to właśnie marne łożyska chińskie, które chcemy wymienić na te wyższej klasy, w celu "podrasowania" montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia akurat z EQ5, ale czy jesteście pewni, że te łożyska rzeczywiście wymagają wymiany? W sprzedaży są drogie łożyska za 50 zł sztuka i chińskie za parę zł. Jeśli te są jeszcze ok, to w pierwszym przypadku można niepotrzebnie się spłukać, a w drugim wymienić je na gorsze, które np. nie będą chodziły płynnie.

 

35x55x10 to całkiem spore łożysko. Z tego co się orientuję (a studiowałem mechanikę) to łożyska kulkowe są przystosowane do długotrwałej pracy przy dużych obciążeniach i prędkościach. Na chłopski rozum w montażu nie powinny ulegać szczególnemu zużyciu. Porównajcie warunki ich pracy z warunkami np. w rowerze. Mogę postarać się potem sprawdzić, ile powinien wytrzymywać ten typ.

 

Wydaje mi się, że sens byłby wymieniać tylko wtedy, gdyby zauważyć jakieś konkretne przejawy zużycia lub jeśli obecnie są to właśnie marne łożyska chińskie, które chcemy wymienić na te wyższej klasy, w celu "podrasowania" montażu.

na astronomy boy jest (był?) taki tutorial jak zdemontować CG-5 (EQ-5) i tam było coś o łozyskach napisane (nie pamiętam dokładnie). Nie jestem fachowcem w mechanice, ale na zdrowy rozum jeśli kulkowe po wyjęciu i oczyszczeniu obraca się płynnie, nie chrobocze czy szeleści (wymieniałem kilka różnych łożyska i na słuch słychac jak pracuje nowe i stare) to może zostać.Nie miałem nigdy do czynienia tylko z tym drugim o którym pisze Pytający - to trzebaby obejrzeć powierzchnie pod lupą. Aha - oczywiści dobry smar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do podkładek to są takie:

3 x podkładki o średnicy zewnętrznej 74 mm i otworze wewnętrznym 62 mm i grubości 0,5mm

1 x podkładka o średnicy zewnętrznej 72 mm i otworze wewnętrznym 55 mm i grubości 0,5 mm

1 x podkładka o średnicy zewnętrznej 39 mm i otworze wewnętrznym 30 mm i grubości 0,5 mm

2 x podkładki o średnicy zewnętrznej 35 mm i otworze wewnętrznym 28 mm i grubości 0,3 mm - 0,5mm (oryginalnie były 0,3 mm ale myślę ze 0,5 tez by weszły)

8 x podkładki o średnicy zewnętrznej 10 mm i otworze wewnętrznym 6,5 mm i grubości 0,3 - 0,5 mm

2 x podkładki o średnicy zewnętrznej 57 mm i otworze wewnętrznym 10 mm i grubości 1 mm

 

co do teflonu to jeszcze go nie mam ale pracuję nad tym może ktoś z was wie gdzie dośtać tanio taki teflon

 

Jeśli byś zastosował podkładki metalowe to myślę że niezbędne było by smarowanie, a co do łożysk to na słuch nie wykazują śladów dużego zużycia ewentuale te drugie łożysko oporowe jest doąć badziewne , szukając jakiś zamienników znalazłem ale o wymiarach 35x52x12 a oryginalnie jest coś około 35x52x8 niewim czy te 4 mm by się zmieściłychociaż myślę że tak

Na allegro można dostać dość tanio takie łożyska w cenach około 7 zł za szt ale niewiem jakiej są jakości, apropo łożysk lepsze są te z uszczelką metalową czy z tworzywa sztucznego ??

A co do opisu łożysk na AstronomyBoy to u mnie dość ciężko z angielskim może ktoś by spróbował coś wyczytać podaje link:

http://www.astronomyboy.com/cg5/index.html

Edytowane przez diabel4you
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do podkładek to są takie:

3 x podkładki o średnicy zewnętrznej 74 mm i otworze wewnętrznym 62 mm i grubości 0,5mm

1 x podkładka o średnicy zewnętrznej 72 mm i otworze wewnętrznym 55 mm i grubości 0,5 mm

1 x podkładka o średnicy zewnętrznej 39 mm i otworze wewnętrznym 30 mm i grubości 0,5 mm

2 x podkładki o średnicy zewnętrznej 35 mm i otworze wewnętrznym 28 mm i grubości 0,3 mm - 0,5mm (oryginalnie były 0,3 mm ale myślę ze 0,5 tez by weszły)

8 x podkładki o średnicy zewnętrznej 10 mm i otworze wewnętrznym 6,5 mm i grubości 0,3 - 0,5 mm

2 x podkładki o średnicy zewnętrznej 57 mm i otworze wewnętrznym 10 mm i grubości 1 mm

 

co do teflonu to jeszcze go nie mam ale pracuję nad tym może ktoś z was wie gdzie dośtać tanio taki teflon

mam info z jednej z firm co do podkładek teflonowych.

"Przedstawiam ofertę:

3 x podkładki o średnicy zewnętrznej 74 mm i otworze wewnętrznym 62 mm i grubości 0,5mm - 5 pln/szt netto

1 x podkładka o średnicy zewnętrznej 72 mm i otworze wewnętrznym 55 mm i grubości 0,5 mm - 5 pln/szt netto

1 x podkładka o średnicy zewnętrznej 39 mm i otworze wewnętrznym 30 mm i grubości 0,5 mm - 5 pln/szt netto

2 x podkładki o średnicy zewnętrznej 35 mm i otworze wewnętrznym 28 mm i grubości 0,3 mm - 0,5mm (oryginalnie były 0,3 mm i najlepiej właśnie takie; max 0,5 tez by weszły) - 5 pln/szt netto

8 x podkładki o średnicy zewnętrznej 10 mm i otworze wewnętrznym 6,5 mm i grubości 0,3 - 0,5 mm - 3 pln/szt netto

2 x podkładki o średnicy zewnętrznej 57 mm i otworze wewnętrznym 10 mm i grubości 1 mm - 5 pln/szt netto"

 

poproszę Was o komentarz, co o tym sądzicie?

firma, która podesłała odpowiedź: P.H.P.U. "VERMET"

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.