Jump to content

Teleskop ETX-LS 6” ACF


piotrs
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Niedawno przez miesiąc miałem okazję używać teleskop MEADE ETX-LS. Jest to urządzenie BARDZO zautomatyzowane i muszę przyznać że nie mogłem się doczekać kiedy dostanę go w swoje ręce. Uprzedzając pytania - nie jestem jego właścicielem.

P1010342.jpg P1010343.jpg P1010344.jpg P1010345.jpg P1010346.jpg P1010347.jpg P1010349.jpg P1010352.jpg

 

Nie będę tu pisał tego, co można przeczytać w instrukcji i reklamach teleskopu. Skupię się na wrażeniach i doświadczeniach użytkownika.

 

Seria LS (obecnie są to wersje 6” i 8”, z optyką SC lub ACF – Advanced Coma Free) została stworzona w celu odciążenia użytkownika od ręcznego uruchamiania teleskopu. Czym to się przejawia? Otóż kiedy postawimy teleskop na trójnogu i go włączymy – wystarczy poczekać około 10 minut w którym to czasie automatyka wykonuje całą regulację. Potem już tylko używać.

 

Teleskop jest osadzony na montażu typu widłowego, jednoramiennego. Mechanika montażu sprawia bardzo dobre wrażenie. W osi Alt praktycznie nie ma żadnego luzu, jednak w osi Az coś daje się wyczuć. W czasie ruchu silniki i przekładnie daję bardzo miłe dla ucha dźwięki (mam tu na myśli że nie słychać żadnych dźwięków świadczących o złej jakości mechaniki).

 

W pole można wynieść teleskop na dwa kursy. Najpierw trójnóg i drobiazgi, a potem teleskop zintegrowany z montażem. Pewnym zgrzytem jest fakt, że rączka do przenoszenia teleskopu jest prawie nie do użycia kiedy tubus jest w pozycji „domowej” (pionowo w dół). Trochę tu ergonomia została zapomniana. A jest to dość ciężki kawałek zestawu.

P1010356.jpg

 

Od momentu włączenia teleskop wykonuje następujące czynności (część z tego co piszę to moje domysły, instrukcja nie ujawnia szczegółowej budowy i algorytmów):

- pokładowy GPS wyszukuje satelity i określa położenie geograficzne oraz czas

- oś Alt szuka poziomu (czujnik poziomu) a potem 30stopni poniżej poziomu. W ten sposób kalibrowane są enkodery

- teleskop wykonuje pełen obrót dookoła osi (tu mały minus za okręcanie się kablami) i w ten sposób generuje sobie poprawki na ew. odchylenia statywu od pionu (czujnik poziomu)

- wyszukiwana jest Północ (kompas cyfrowy)

- następuje kalibracja enkodera na osi Az (mały obrót i porównanie odczytu kompasu z odczytem z enkodera)

- automat wybiera pierwszą gwiazdę do alignacji i wycelowuje w nią teleskop

- za pomocą zintegrowanej kamery robiona jest seria kilku zdjęć (nie wiem co potem – wybór najlepszego czy statkowanie?)

- na zdjęciu automat wyszukuje gwiazdę do aligacji i na tej podstawie teleskop wprowadza poprawkę

- druga gwiazda – jak wyżej

- jeśli któraś gwiazda nie zostaje zidentyfikowana na zdjęciu – teleskop robi drugą próbę tuż obok, a jak i to się nie uda, to przechodzi do szukania jakiejś innej gwiazdy.

 

Uwaga pierwsza – kamera jest umieszczona pod tubusem i nie używa jego optyki. Jest niezależnym torem optycznym. Można nią robić zdjęcia które są zapisywane na karcie SD.

P1010348.jpg

 

Uwaga druga – parokrotnie widziałem jak automat się poddał, z nieznanych dla mnie powodów.

 

Prócz tej niesamowitej funkcji autoaligancji, teleskop w praktyce robi to samo co SkyScout. Głosem opowiada o wybieranych przez użytkownika obiektach, a na ew. dokupionym ekranie LCD wyświetla obrazy i animacje.

 

Alignację można też wykonać ręcznie, wtedy samemu wybiera się gwiazdy i w nie celuje, reszta jest automatyczna.

 

Duże wrażenie zrobiła na mnie łatwość z jaką można teleskop uruchomić. Dużo rzeczy dzieje się tu samo. W efekcie kiedy w polu stwierdzimy że drzewo nam zasłania nasz obiekt, decyzja o zmianie miejsca jest szybka. 10…15 minut i znów działamy z pełną regulacją. Jak na doświadczenia użytkownika montaży typu EQ3, EQ5, EQ6, CGEM to jest to szokująco szybko!!!

 

Dla astrofotografa teleskop ma jedną dość poważną wadę. Aparat typu EOS wraz ze złączką nie mieszczą się w przypadku prób fotografowania obiektów w zenicie w jego pobliżu.

 

P1010350.jpg

Oprogramowanie pilota udostępnia z grubsza takie same funkcje jak w pilotach Celestrona lub SkyWatchera.

 

Regulacja ostrości jest bardzo przyjemna, jej mechanika chodzi płynnie i bezluzowo.

 

Obrazy z teleskopu są pozbawione wszelkich wad optycznych. Nie ma komy, aberracji, kontrast jest super. Generalnie jest to „żyletka”.

 

Przeprowadziłem (wraz ze szczęśliwym właścicielem teleskopu) próby astrofoto. Oto przykładowe rezultaty. Uwaga – zdjęcia zrobione w warunkach wielkiego miasta. Zaświetlenie ograniczało zasięg gołym wzrokiem do mag 4,5 w najciemniejszym fragmencie nieba.

 

Jowisza Ksiezyce.jpgM13.jpg Moon.jpg

 

 

Prowadzenie ponad 1,5 metra ogniskowej jest wyzwaniem. Bez guidera nie udało się nam przekroczyć 30 sekund.

 

Zdalne sterowanie montażu (przez USB) z programu Cartes du Ciel udało mi się uruchomić w 20 minut. Działało bez zarzutu.

 

Goto z okularem 20mm zawsze trafiało w obiekty.

 

Podsumowanie: dla początkującego – hipersonicznie genialny teleskop, dla zaawansowanego – szokująco szybkie uruchamianie, dla astrofotografa DS – hmm, chyba jednak nie to (f/10, montaż, brak wejścia ST-4), dla fotoplaneciarza – niezłe!

Edited by piotrs
Link to comment
Share on other sites

Ten montaż ma za dużo bajerów ;) Czy miałeś może okazję w tej Kanadzie przyglądnąć się, jak pracuje iOptron Minitower?

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4183_iOptron-Minitower---kompakte-azimutale-Goto-Montierung---bis-10k.html

 

:)

 

Bajery - niektórzy to lubią, a są też i tacy co muszą z tego korzystać - są takie sytuacje, naprawdę.

 

iOptron-Minitower - w "tej Kanadzie" odwiedziłem astrosklep w Toronto. Sklep spory, obsługa fachowa, ale... No właśnie, ale. Otóż wbrew oczekiwaniom asortyment nie powalił mnie na kolana. Myślałem że spędzę tam godziny na podziwianiu nieznanych dla mnie zaawansowanych astrobajerów, a tu klapa! Nie widziałem tam nic czego bym nie widział w Europie. Tak więc iOptrona nie mieli.

Edited by piotrs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.