Skocz do zawartości

Synta 8 + dodatki


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega zakupił Syntę 8. Ma okulary 25mm i 10mm. Na tym 10mm obraz jakby trochę większy niż u mnie na powiększeniu około 100. Co można dokupić w cenie 300zł żeby przybliżało jeszcze bardziej i żeby można było oglądać lodowce na Marsie albo więcej szczegółów na Jowiszu? Albo coś żeby galaktyki miały więcej szczegółów bo jak na razie to tylko M13 wywarło na nas wrażenie i jest lepiej widoczne niż w mojej lunecie.

Edit:

Jeszcze takie pytanie czy w Syncie 8" jest możliwe zaobserwowanie jakichkolwiek ramion spiralnych w jakiejś galaktyce? Mówimy tu o wsi oddalonej o 50km od najbliższego miasta. (po 1 w nocy wyłączają latarnie i nie da się trafić do domu... WYŚMIENITE WARUNKI!)

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oho, kolejny kupił budżetową Syntę i spodziewał się Hubbla.:szczerbaty:

 

Ramiona spiralne pod ciemnym niebem - M51, M81, M31 - to na pewno.

 

Jeśli chodzi o coś co będzie bardziej przybliżało to polecam okular o mniejszej ogniskowe. Na przykład TMB Planetary 6mm.

Jeśli chodzi o więcej detali w galaktykach to polecam większy teleskop. W 16'' będzie zauważalna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, jaśniejszy. Trochę jakby większa tarczka. Ale musimy kupić okular w granicy 5mm to może pooglądamy coś więcej niż majaczące z 3 pasy. :szczerbaty: Synta została kupiona do celów DS, ale puki co, to czasu mało więc przed feriami obserwujemy Jowisza.

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby już nie zakładać tematu wrócę do mojej lunety i spytam się czy da radę obejrzeć nią jakieś szczegóły w którejś z galaktyk? Oglądałem nią wiele obiektów DS ale żadnych rewelacji. Jadę dzisiaj na dwa dni na roztocze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalne użyteczne powiększenie? Z tego co wiem to powiększenie rozdzielcze uzyskujesz przy źrenicy 2,3mm. Można użyć jeszcze 2-3 razy większego powiększenia niż powiększenie rozdzielcze.

W praktyce max powiększenie? Zazwyczaj ok 150x. Ok 200x przy dobrym seeingu. 250-300x przy rewelacyjnym seeingu (taki typu kilka-nocy-w-roku).

 

Szczegóły galaktyk widać. Pod bardzo ciemnym ciemnym niebem.

Widać na przykład pasy pyłowe w M31, widać ramiona w M51 i M81. Widać pas pyłowy w Igle (4565). Widać poszarpaną strukturę w M82. To tak na początek. O mgławicach, gromadach kulistych (i otwartych) to nawet nie piszę, bo wiadomo. Rewelacji nie ma? No cóż, Synta 8'' to tylko nieduży, budżetowy teleskopik. (a mimo to DSy pokazuje całkiem nieźle)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.