Skocz do zawartości

Na podstawie własnego - szokującego - doświadczenia


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

Na podstawie własnego - szokującego - doświadczenia muszę Ci Janko zaprzeczyć!

 

Wczoraj (czyli dzisiaj) około 1-szej w nocy otworzyłem okno od podwórka - co z naprzeciwka walą mi po oczach dwie nieosłonięte latarnie pewnej firmy (nie pogadasz!).

 

I jak zwykle spodziewałem się że zobacze jedną lub dwie gwiazdy (w tym bywa Jowisz :D)

 

W centrum Wrocławia (Śródmieście)

 

Tymczasem mimo ze jeszcze po kątach były jakies chmurki zobaczyłem ponad setkę (a może setki!) gwiazd

 

gdybym był (jeszcze) głupszy - pomyslałbym że ktoś mnie wrabia ("Mamy Cię") emitując mi nad oknem jakiś hologram

 

Jak dokonałem najprostszej operacji ratunkowej czyli zasłoniłem ręką te parszywe latarnie to gwiazd widziałem jeszcze więcej

 

CZY KTOŚ Z WROCŁAWIA TEŻ WIDZIAŁ TEN CUD "SEEINGU" (TFU TFU - PRECZ Z AMERYKANIZMAMI - WIDZIALNOŚCI)?

 

między innymi - jak byk - ujawnił mi sie jakiś (chyba) gwiazdozbiór w kształcie klepsydry - jak na obrazku

 

 

O! na prawo i w górę od tej "klepsydry" widziałem też maleńką jasną chmurke i zastanawiałem sie czy to nie jakaś gromada ale teraz (Stellarium) okazuje się że tak tak to był Messier 45 czyli M45 czyli Plejady! {w lecie widywałem je z innego podwórka w inną stronę dlatego wczoraj zwątpiłem w swój wzrok :D } a ten gwiazdozbiór to był Orion [teraz jestem pewny]

 

to pewnie tak unikalne zjawisko jak z tymi dużymi newtonami na dobsonie co teoretycznie pozwalają oglądać szczegóły planet w powerach typu 350x(400x?) - ale tylko - jak gdzieś czytałem - raz na kilkanaście lat :D

 

p.s.

to zostało przez Moderatora wydzielone z "co tygrysy lubią najbardziej" a nie z "dalekich obserwacji" no chyba, że AP jest w tak ostrej przeróbce (a chyba jest ;)) że mnie tam przy kolejnej edycji przeczepiło :D

 

Swego czasu włożyli mi tu w usta tytuł: "GĘSTOŚĆ ŚWIATŁA" a potem poniektórzy śmiali się z tego (mojego) tytułu - ale co tam - śmiech to zdrowie :P (dwa lewe klapki miałem w sklepie wczoraj)

taki.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A czy na seeing (widzialność :rolleyes: ) ma jakiś wpływ wysokość nad ziemią? Jako przykład inwersje: w dolinie gęsta mgła bez szans na choćby księżyc a kilkaset metrów wyżej widoczne góry odległe o 200km. Czy jest to jednoznaczne z nieruchomym powietrzem?

Czy jest tu jakiś ekspert w tych sprawach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem ale skoro zacząłem tem temat to coś Ci odpowiem. Jeździmy na pewną przełęcz i powiedzieli mi koledzy, że dzięki temu, że jesteśmy nieco wyżej mamy lepiej. Co do sporych wysokości to oczywiście, że w górach jest szansa na lepszą widzialność (mniejszy słup powietrza nad nami).

 

Trochę żałuję, że przez przypadek ten temat ma taką nazwę a nie:

Niezwykle dobra widzialność(seeing). Gdzie, kiedy, jak często?

Może ktoś to zmieni? Proszę :yes:

 

Nawiązując do jednego z postów - moja pierwsza wypowiedź to nie był żaden żart. Autentycznie był wtedy rewelacyjny "seeing".

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.