Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze lornetki


wojski

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę szybko podjąć decyzję i jak to bywa w takich chwilach jestem w kropce. Podpowiedzcie co będzie lepsze pod kątem astronomii:

 

KLasyk jak wyczytałem na forum: http://www.opticsplanet.net/oberwerk-15x70.html

Pytanie czy to EX tak dużo daje i jest wart swojej kasy.

 

Czy może np lepsze byłoby by coś o większej mocy ale bez ex np:

http://www.opticsplanet.net/nikon-16x50-action-binoculars-7223.html (no i źrenica mniejsza i jasność)

 

Czy może któregoś z oberwerków http://www.opticsplanet.net/oberwerk-binoculars.html

 

Jest ich od cholery i cenowo też w okolicach 150$ i to net większe aperturowo (np. 15x70) , tylko nie wiem czy jak się ma to że maja napisane o szkiełkach "Broadband Multi-coated" do nikonowego EX'a.

 

I w mordę ogólnie tylko na tej stronie jest 500 000 lornetek jak i firm o których nie słyszałem, więc jak możecie to poradźcie bo od kilku godz. siedzę,szukam czytam i mózg mi się zlasował.

 

pd

w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Oberwerk to chyba nie ten klasyk o którym czytałeś, bardzo znany w segmencie 15x70 jest Oberwerk Ultra, znany też jako TS Marine, w Polsce występuje jako Stigma 15x70, kosztuje około 300$.

 

Oberwerk z linku jest zapewne ok, natomiast możesz taniej kupić Celestrona 15x70. Ostatnio Delta optical wypuściła całkiem solidnie wyglądającą 15x70, nie wiem czy nie warto jej też brać pod uwagę.

 

Nikon action ex jest znakomitą lornetką, ale pomoc w decyzji jaką lornetkę kupić wymaga wiedzy, czy:

 

1. Będziesz obserwował tylko nocne niebo, czy także w dzień

2. Czy chcesz obserwować z ręki czy możliwy jest zakup (albo posiadasz) statyw foto do którego można przyczepić większą lornetę.

3. Czy lornetka ma służyć do poznania nieba, czy masz już doświadczenie w obserwacji astronomicznej.

 

I tak, jeśli chcesz obserwować z ręki, i to początki w astronomii, brałbym Nikona Action 10x50 Ex - można obserwować z ręki, daje szerokie pole widzenia i jest stosunkowo lekki, nie męczy więc rąk przy dłuższych obserwacjach.

 

 

Znacznie więcej obiektów zobaczysz w 15x70 ale tu potrzebny jest statyw. Jeśli to nie problem, budżetowe 15x70 typu Celestron będzie dobre na początek, natomiast doświadczeni obserwatorzy szukają lornetek wyższej jakości, np wspomniany Oberwerk Ultra albo Fujinon 16x70.

 

Całkiem sensowną lornetką, łączącą jakość z dość przystępną ceną jest Pentax 20x60, ale ma wąskie pole widzenia, co początkującemu obserwatorowi może sprawiać problemy.

 

Trzeba jeszcze dodać, że sporym uznaniem w astronomii cieszą się także większe lornetki: 20x80, 22x85, 25x100, wymagają one jednak ciężkiego statywu albo żurawia lornetkowego. Przez lornetę 25x100 widać jednak, o wiele, wiele więcej niż przez lornetkę 10x50. Duże lornety nie są jednak bardzo wygodne w użyciu, i można się już zastanawiać przed zakupem, czy w tej cenie nie lepiej kupić mały refraktor pozwalający na zmianę powiększenia i obserwację planet czy gromad kulistych.

 

Podsumowując: na początek zawsze dobrze jest się zaopatrzyć w dobrą 10x50, nawet jeśli w przyszłości zdecydujesz się na większą lornetę czy teleskop, podręczna lornetka przydaje się przy przeglądzie nieba. Na statywie więcej pokaże 15x70.

 

Cokolwiek zdecydujesz, jedna rada: zakup lornetki jest trochę jak zakup butów - możesz je kupić przez internet pod warunkiem, że wiesz, że ten rozmiar pasuje - naprawdę warto przed zakupem iść do sklepu i popatrzeć przez dany model lornetki, jeśli masz taką możliwość. W przypadku lornetki ręcznej taki test powie Ci czy lornetkę wygodnie się trzyma. W przypadku większych lornet statywowych przekonasz się czy wygodnie się obserwuje - niektóre lornety mają mały odstęp oka od okularu co np mnie bardzo przeszkadza - jeśli podczas obserwacji musisz być "przyklejony do lornetki" obserwując na statywie fotograficznym możesz często wprawiać lornetkę w drgania co utrudnia obserwację. Druga sprawa jest taka, że w sklepie możesz ocenić konstrukcję mechaniczną lornetki - sceptycznie należy podchodzić do wszystkiego, co zamiast przesuwać się z lekkim oporem lata (regulacja ostrości) albo wymaga dużej siły by się przesunąć. W lornetkach ważna jest kolimacja i jeśli przez jeden obiektyw widać wyraźne przesunięcie obrazu na osi lewy-prawo, albo góra dół w stosunku do drugiego, lepiej zrezygnować z tej lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.