Skocz do zawartości

LIV Olimpiada Astronomiczna 2010/2011


search

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jako że kilka osób z AstroForum uczestniczyło w I czy II stopniu OA, niektórzy może nawet przejdą dalej, pomyślałem sobie, że potrzebny jest mały kącik na tym forum, gdzie wymienialibyśmy się informacjami, uwagami, pomysłami na rozwiązanie zadań itp.

Proszę piszcie.

Proponuję najpierw skupić się na II stopniu. Niedawno dodali zadania na stronie (http://www.planetarium.chorzow.net.pl/olimpiada/54zz2s.pdf)

Napiszcie w ogóle jak oceniacie tegoroczną Olimpiadę, część z Was może była we Włocławku czy w Katowicach, napiszcie o swoich wrażeniach.

 

Pozdrawiam,

Tomek L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

W OA brałem udział pierwszy raz, a jestem w drugiej klasie liceum. Zadania z tegorocznej edycji są chyba łatwiejsze niż te zeszłoroczne. Drugi etap poszedł mi raczej średnio. Trzy zadania zrobiłem(1,2 i 4), ale w pierwszym popełniłem dwa dość znaczące błędy. Na trzecie nie wystarczyło mi czasu... Czy tyle mi wystarczy do przejścia do finału? - zobaczymy. Na razie jednak mam mieszane uczucia. Niby w regulaminie jest narzucony próg od 9 punktów, ale jest chyba oczywiste, że zostanie on podniesiony. Pytanie tylko- o ile? Pozostaje tylko czekać.

 

pozdrawiam

Mateusz

 

PS. Pisałem w Katowicach :)

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero poznałem małość mojej wiedzy :)

Tak na prawdę podszedłem zbyt poważnie do tych zadań. To były zadania na prawdę łatwe w porównaniu do tych z wcześniejszych olimpiad, z których się przygotowywałem. Gdybym pisał na luzie w domu wszystko by było inaczej - no ale to wiadomo. Teraz nawet nie żartuję, że uda mi się przejść, bo nie uda i nie jest to objaw braku nadziei, za słabo napisałem. Też jestem w drugiej klasie i będę startował za rok, ale nie liczę na śmierć i życie na ugranie czegokolwiek na olimpiadzie, bo... nie jest mi to potrzebne. Wystarczy mi codzienne (teraz codzienne, bo mam ferie :) "przebywanie" z astronomią, poznawanie jej i świata, a że coś uda mi się w jakichś konkursach, to już jest rzecz podrzędna.

mattman12, moim zdaniem masz szansę na przejście i tego Ci życzę :)

Pojechałem do Włocławka, wyjazd był super, z czterema innymi uczestnikami z naszej szkoły i opiekunem (uczestnikiem z zeszłego roku). Myślałem, że trochę sobie pozwiedzam, jednak okazało się, że mamy tak mało czasu, że wystarczyło tylko na zwiedzenie wieczorem Pizza Hut - tak a propos, fajnie tam było. Pozdrawiam tamtejszą kelnerkę! Mam nadzieję, że czytasz tego posta! (pamiętasz, to ten, który w niedzielę zamówił mięsną) :D Poza tym po konkursie i obiedzie mieliśmy jeszcze 2 godz. do pociągu, więc sympatyczna Pani Dyrektor poprowadziła nas przez skróty do brzegu Wisły i z powrotem.

Abstrahując od samego konkursu, sam wyjazd to na prawdę niezła przygoda, pokoje mieliśmy wypasiste a jeszcze świadomość, że zwracają za to kasę... :)

 

Pozdrawiam,

Tomek L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mattman12, do przejścia do finału czasem wystarcza 8/20 pkt (tak było chyba 2 lata temu). Progi są ustawiane w zależności od wyników uczestników, więc myślę, że masz szansę. Jak chociaż ruszyłeś zad. 3, to może uda się złapać jakiś punkcik za napisanie wzoru, czy jakiś rysunek. Mam nadzieję, że w tym roku znowu będzie kilku uczestników z AP w finale.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę na temat pierwszego zadania. Wzory są w Rybce na stronie 369 (1. Rybka 83'), ale oprócz wzoru nr 255 wszystkie są uproszczeniem tego pierwszego, z jednoczesnym pewnym założeniem (np. że "atmosfera składa się z warstw płasko-równoległych do płaszczyzny horyzontu"), a na dodatek wzoru 261 nie możemy użyć dla tak dużej odległości zenitalnej jak 80o (wzór jest wystarczająco dokładny dla z<60o). Interesuje nas w takim razie tylko wzór nr 255, zwane I Prawem Absorpcji lub Prawem Lamberta (czego dowiedziałem się z tego źródła: 2.http://www.ar.krakow...yka/cwicz44.pdf), oraz to, że p jest równe stosunkowi osłabionego, wtórnego natężenia światła do nieosłabionego, pierwotnego natężenia światła.

W drugim źródle podany w treści zadania współczynnik ekstynkcji jest oznaczany epsilonem (ε). ε = k*log(e)

Wg tego źródła ekstynkcja E = log(I0/IT). (oznaczenia drugiego źródła)

Równolegle, wyprowadźmy sobie z Prawa Lamberta wzór z epsilonem:

IT/I0 = e-k*M , gdzie M - masa atmosferyczna

logarytmując:

log(IT/I0) = -k*M*log(e)

podstawmy za k = ε/log(e)

log(IT/I0) = - ε*M

Odwracając stosunek wewnątrz logarytmu:

log(I0/IT) = ε*M

Lewa strona równania to po prostu ekstynkcja E:

E = ε*M

Teraz: skąd wziąć M? Dlaczego Rybka to M przyjmuje za jedność (M = 1)?

Z powstałego wzoru wynika, że gdybyśmy przyjęli jak Rybka M za jedność, to ekstynkcja byłaby równa współczynnikowi ekstynkcji.

 

Poprawiam, pomyliłem się z kolejnością I w stosunku (13:00).

 

Pozdrawiam,

Tomek L.

Edytowane przez diablohero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mattman12, do przejścia do finału czasem wystarcza 8/20 pkt (tak było chyba 2 lata temu). Progi są ustawiane w zależności od wyników uczestników, więc myślę, że masz szansę. Jak chociaż ruszyłeś zad. 3, to może uda się złapać jakiś punkcik za napisanie wzoru, czy jakiś rysunek. Mam nadzieję, że w tym roku znowu będzie kilku uczestników z AP w finale.

 

Właśnie- wszystko zależy od tego, jak napisali wszyscy. Zadania w tym roku były raczej dużo łatwiejsze niż w latach poprzednich, więc należy się spodziewać raczej wysokiego progu do finału.

Ale z drugiej strony- parę dni przed OA byłem w Katowicach na konkursie fizycznym "Fizyka się liczy" pierwszy etap był testowy, a zadania wręcz banalne, więc spodziewaliśmy się progu do drugiego etapu na poziomie 14/16 pkt. Okazało się, że próg był o 5 punktów niższy...

Nie ma co prorokować- trzeba swoje wycierpieć i poczekać do końca stycznia.

 

Swoją drogą- Iluvatar- na IOAA w Chinach byłeś z moim kumplem ze szkoły Maksem Sokołowskim :)

 

pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Czyżby tylko dwie osoby z AP były na Olimpiadzie? Cienko coś. Chyba, że nikt więcej się przyznać nie chce :) .

W tamtym roku ile osób z Forum przeszło do II etapu?

 

Mateusz

 

Tak, ja też się dziwie. Siedziałem cicho, nie chciałem się czepiać, ale - słabo...

i nadal czekam na odpowiedź na temat pierwszego zadania :)

 

Pozdrawiam,

Tomek L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

co do olimpiady to mam mieszane uczucia. Trzecie mam na pewno dobrze, w czwartym policzyłem kiedy nastąpiła koniunkcja i po jakim czasie będzie następna, lecz z nieznanych powodów dodałem okres synodyczny do 17.01.2011r. ... W pierwszym i drugim coś popisałem, ale zbyt wielu punktów się nie spodziewam. Mam jeszcze pytanie do osób, które brały już udział w tej olimpiadzie. kiedy należy się spodziewać wyników i czy zostaną podane punkty zdobyte przez każdego uczestnika, czy tylko lista osób, które przeszły dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki mogą się pojawić w każdej chwili, trzeba sprawdzać albo ewentualnie dowiesz się w szkole. Podana zostaje tylko lista zakwalifikowanych, a o dokładniejszą ilość możesz się pewnie dowiedzieć na finale. Możliwe też, że mozna napisać maila z prośbą o podanie ci ilości zdobytych punktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

No i są wyniki: OA- 3 etap

Dla mnie niestety nie jest to zbyt dobra wiadomość... No ale trudno się mówi... pozostaje przyszły rok i ostatnia szansa.

 

Mateusz

 

Tak, szkoda, z Twojego opisu wnioskowałem, że dobrze Ci poszło. Szkoda...

Jeśli jest ktoś na tym forum, kto przeszedł do III stopnia, to napiszcie i się pochwalcie :)

 

Pozdrawiam,

Tomek L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może próg punktowy został podniesiony o ten jeden punkt za wysoko...

Choć z drugiej strony. Wysłałem maila do KGOA z zapytaniem o próg punktowy i dostałem odpowiedź:

"Taki, jaki wynika z regulaminu olimpiady, tzn. 9,0 pkt. Zasady punktowego

oceniania opisane są w tym samym regulaminie (publikowanym na stronie

olimpiady astronomicznej)."

Jest to, albo zręczne wymiganie się od odpowiedzi na moje pytanie, albo faktycznie próg się nie zmienił, w co wątpię. Z tych trzech zadań(w tym dwóch zrobionych bez większego błędu) jakoś bym te 9 punktów uzbierał. Mam zamiar trochę podrążyć temat, zwłaszcza jeżeli okaże się, że próg się rzeczywiście nie zmienił.

 

pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.