Skocz do zawartości

Odkurzony MT-800, kilka okularów i uszkodzony montaż.


Tomasz.Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

To mój pierwszy post na tym forum. Szczegóły o mnie w profilu.

 

Po ponad 6 latach przerwy postanowiłem wyjąć mój teleskop Soligor MT-800, zakupiony w firmie Astrokrak około 7-8 lat temu.

 

Ponieważ wtedy byłem dzieckiem i uszkodziła mi się głowica to po pewnym czasie dałem sobie spokój z obserwacjami.

 

Obecnie pracuję w firmie Ojca ale mam wolne większość weekendów.

 

Na powrót do obserwacji nocnego nieba zdecydowałem się po kilku wizytach u mojego przyjaciela w leśniczówce w Borach Tucholskich ( mieszkam w miejscowości Brusy k. Chojnic ). Jest tam niewyzkle czarne i rozgwieżdżone niebo w pogodną noc - zrobiło na mnie niesamowite wrażenie. Jak będę tam następnym razem podeślę kilka fotek - naprawdę piękna okolica.

 

No i teraz postanowiłem wyjąć z szafy mój stary teleskop Soligor MT-800 + elektroniczne prowadzenie do głowicy. Niestety tak jak wyżej pisałem głowica jest uszkodzona ( prawdopodbnie zębaki ).

 

Obecnie myślę o zrobieniu własnego statywu, zakupie pożądnej głowicy, wyczyszczeniu i nastrojeniu luster oraz wyczyszczeniu okularów.

 

Tu mam do was kilka pytań ( przed tym proszę spojrzeć na poniżesze zdjęcia ).

 

1. Czy czyszczenie luster i nastrojenie ich mogę wykonać we własnym zakresie lub do kogo mógłbym wysłać tubus aby lustra zostały profesjonalnie wyczyszczone i nastrojone ( ew. jaki koszt to byłby? )

2. Jaką głowicę polecacie do tuby Soligora MT-800? Czy może wysłać obecną głowicę do naprawy - jeżeli tak to gdzie?

3. Czy lunetka biegunowa firmy Soligor będzie pasować do innych głowic?

4. Jak macie jakieś inne sugestię to też proszę o odp.

5. Czy napęd od głowicy Soligor przyda mi się przy innej głowicy?

 

Poniżej zdjęcia sprzętu jakim dysponuje na dzień dzisiejszy.

 

1. Tubus MT-800.

 

tubus.jpg

 

tubus_lustro.jpg

 

2. Uszkodzony montaż ( prawdopobnie 'zjechały się' zębatki ).

 

montaz1.jpg

 

 

3. Lunetka celownicza oraz biegunowa do MT-800.

 

lunetki_okular_1.jpg

 

 

4. Napęd do głowicy MT-800

 

naped_soligor_1.jpg

 

 

Pozdrawiam,

Tomasz

Edytowane przez Tomasz.Sz.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W archiwum znajdziesz porady dot. mycia luster i kolimacji. Transport teleskopu do serwisu w takim celu jest raczej bezcelowy, gdyz "szturchniecia" podczas drogi powrotnej ponownie rozkolimuja instrument.

Polecam glowice co najmniej klasy EQ-5 (ta wystarcza do wizualnych obserwacji). Niestety aluminiowy statyw rowniez warto wymienic na o wiele stabilniejszy - stalowy. Role swoja spelni rowniez drewniany statyw geodezyjny.

Naped i lunetka biegunowa z EQ-3 Soligora nie beda pasowac do montazy innych producentow.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aWitam,

Mam pytanie. Chcę się rozeznać w głowicach. Chciałbym na nią wydać około 3.000 PLN .

Jakie marki, firmy lub sklepy polecacie. Czy 3000 PLN wystarczy na pożądną głowicę, która poradzi sobie z moją tubą MT-800?

 

Pozdrawiam,

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanko - jeżeli HEQ-5 nowy to jaką markę polecacie, ew. sklep? Tzn. czy między poszczególnymi markami jest jakaś widoczna róznica ponieważ z tego co się orientuje to większość sprzętu i tak jest z Chin importowana.

 

Pozdrawiam,

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-heq5-pro-synscan,d794.html

 

Chyba chodziło Ci Panie Radku o ten montaż. Tak się zastanawiam czy ta głowica wystarczy mi na dłuższy czas - tzn. planuję na początek obserwacje wizualne a potem być może naukę 'astrofotografii' wiem, że Tuba MT-800 z tym wyciągiem nie za bardzo się nadaje - natomiast tubę zawsze można wymienić - natomiast z głowicą byłby już problem, ponieważ miałbym w planach zrobienie statywu pod zakupioną głowicę ( później ciężko zmienić ).

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przez ostatnie 6 lat używałem MT-800 do astrofotografii. Na początku na jego oryginalnej głowicy EQ3-2 z napędem na jedną oś. W sumie to było dokładnie to samo co pokazałeś na zdjęciach.

 

Montaż:

Ta głowica wraz z nogami do ogniskowej 800mm to dla wizuala ledwo ledwo akceptowalny poziom, dla astrofotografii poza wszelkimi normami. Bez wszelkich wątpliwosci pozbądź się tego, chyba że nie jesteś pewien czy będziesz się w to hobby angażował.

Potem miałem HEQ-5. To była bardzo duża zmiana na plus. Po 2 latach zmieniłem na CGEM (odpowiednik EQ-6). Ostatnia zmiana wynikała może w mniejszym stopniu z dokładności prowadzenia HEQ-5 a w większym z jego nośności. Sprzęt do astrofoto im lepszy, tym więcej waży.

Nie zgadzam się z twierdzeniem że na giełdzie są dostępne montaże w o kiepskich paramtetrach. Wielu kolegów (i kolezanki) zmieniają ciągle sprzęt na lepszy, więc sprzedają swoje stare urządzenia. Wystarczy zwracać uwagę na poziom reputacji sprzedającego.

 

Teleskop:

MT-800 to bardzo wymagający sprzęt. Osobiście używam takiego porównania: to jest bolid klasy F1 zrobiony z kartonu. Można nim nieźle przygrzać, ale najdrobniejsze błędy nie sa wybaczane.

Musisz nauczyć się go kolimować, i to bardzo precyzyjnie. Potrzebne jest do tego doświadczenie i narzędzia (np. laser). Niezły opis na początek tu: http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Drugi problem to bardzo mała tolerancja przy regulacji ostrości. Ostrość musi być wyregulowana tu z niesłychaną precyzją. Możesz użyć silnika do napędu osi ostrości (np takiego: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/naped-do-wyciagu-sky-watcher,d811.html ) i/lub maski Bahtimova (np. tu wyjaśnienie http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=14225.0 albo tu: http://forum.astropolis.pl/topic/33619-maska-bahtinov%26-8217%3Ba/ ).

Potem zobaczysz kolejne problemy: koma (potrzebny korektor komy np MPCC Baader), luzy w wyciągu, potrzeba podniesienia lustra do astrofotografii, astygmatyzm za mocno złapanej optyki, wginający się tubus - ale spokojnie, żeby to i inne bardziej subtelne kwestie dojrzeć trzeba się wiele nauczyć, a to zajmie trochę czasu (i to nie kalendarzowego, tylko spędzonego pod niebem w nocy).

 

Astrofoto:

HEQ-5 + dobrze skolimowany MT-800 może być na start, jednak to od razu skok na głęboką wodę. Wielu znawców poleca zaczynać od krótszych ogniskowych.

Potrzebujesz jeszcze kamery albo Cannona. Na sam początkowy początek może to być nawet webkamerka. Taką kamerką wyjdą fajne zdjęcia planet i księżyca. Z uźyciem specjalnej folii ( U W A G A: S P E C J A L N E J !!!! , np. takiej: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/folia-filtr-sloneczny-baader-nd-38-foto,d500.html ) i to dobrze zamocowanej - można dokonywać zdjęć Słońca.

 

Poza tym są jeszcze tony wiedzy którą być może jeszcze posiądziesz, jeśli wytrwasz i jesli będziesz chciał się w tym doskonalić.

To forum (i reszta internetu) jest kopalnią wiedzy na ten temat.

 

 

Jeszcze odpowiedzi na Twoje pytania:

 

1. Czy czyszczenie luster i nastrojenie ich mogę wykonać we własnym zakresie lub do kogo mógłbym wysłać tubus aby lustra zostały profesjonalnie wyczyszczone i nastrojone ( ew. jaki koszt to byłby? )

Odp: czyszczenia i nastojenia (kolimacji) najlepiej sie nauczyć samemu.

Link do czyszczenia: http://forum.astropolis.pl/topic/10834-mycie-lustra-gwnego/

link do kollimacji był powyżej w tekście.

 

2. Jaką głowicę polecacie do tuby Soligora MT-800? Czy może wysłać obecną głowicę do naprawy - jeżeli tak to gdzie?

Odp: Do wizuala HEQ-5 w zupełności wystarczy, do astrofoto to już EQ-6. To co masz teraz to tylko dla zdesperowanych.

 

3. Czy lunetka biegunowa firmy Soligor będzie pasować do innych głowic?

Odp: Nie

 

4. Jak macie jakieś inne sugestię to też proszę o odp.

Odp: elaborat powyżej.

 

5. Czy napęd od głowicy Soligor przyda mi się przy innej głowicy?

Odp: Nie

Edytowane przez piotrs
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Widzę że kolega Tomasz ma zacięcie do majsterkowania więc ze swej strony poleciłbym jeszcze wyczernienie tubusu, wyciągu, lusterka wtórnego

Tu o potrzebie i dobrych tego skutkach:

 

http://forum.astropolis.pl/topic/18727-bafle-wyczerniajce/page__st__60

 

http://forum.astropolis.pl/topic/12692-bafle-wyczerniajce-170x900-astrokosmo-projekt/

 

 

Do wyczernienia polecam jednak zamiast floka, najpierw potraktować wnętrze tuby drobnym papierem ściernym ( tak ostro i bez krępacji ), dokładnie to odtłuszczyć w jakiś sposób - jakiś bo nie mam prostego pomysłu, najłatwiej chyba będzie wykąpać w wodzie i pod ciśnieniem zmyć to co w środku ( oczywiście wszystkie zabiegi po wymontowaniu celi lustra :) ). Teraz trzeba rozgrzać tubus stawiając go np na kuchence tak aby fajerek palił się w samym środku a wierzch był przykryty wtedy znacznie szybciej się rozgrzeje. Na sam koniec malowanie czarną farbą tablicową wymięszaną z sadzą techniczną w stosunku - najlepiej by było gdybyś dobrał go sam ale 1:2 podobno jest najlepszy. Gdy tubus wyschnie rozgrzewanie i malowanie powtarzamy. Efekt widać od razu.

 

Odpowiednie bafle przy małej odległości między ściankami tuby a lustrem ciężko wykonać, być może powinny nawet ograniczyć nieco wielkość LG w każdym razie da się zauważyć różnicę między teleskopem z baflami i bez.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Edytowane przez Tomek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odradził takie prace. To jest do zrobienia ew. po tym jak dojdzie się do krańca możliwości swojego sprzętu i chce się go poprawić. Na razie to bym doradzał nauczyć się go używać, a takie rewolucje to potem.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tomku dzięki za poradę jednak na razie się powstrzymam szczególnie, że do takiego majsterkowania mam dwie lewe ręce i boje się, że coś bym zniszczył/uszkodził. ;-)

Sam statyw miał być zaprojektowany u mnie w firmie i wykonany przez pracowników.

 

Piotrze dzięki wielkie za naprawdę wyczerpującą odpowiedź. Co do montażu tak jednak zdecyduję się na rozpoczęcie od nowa od solidnych podstaw i planowałbym zakupić Montaż paralaktyczny S-W EQ6 Pro SynScan - http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=104_39&products_id=535&osCsid=97b3d9a0b09bce3006a6ef844eec0eda

 

Myślę to będzie dobre na początek. Co do kolimacji chętnie się nauczę.

 

Co do kupowania dodatkowych akcesoriów zwiększających jakość uzyskiwanych zdjęć może warto byłoby pozbyć się starej tuby i dołożyć trochę i kupić coś mniejszego ale z dobrej półki. ( to jednak bardziej odległa przyszłość ).

 

Aha i odnośnie astrofotografii - Mam Nikon D300 czy on by się nadał? ( Pytam się bo to naprawdę dobry aparat z świetną optyką i fajnie by było jakby go można wykorzystać ).

 

Pozdrawiam,

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż paralaktyczny S-W EQ6 Pro SynScan jest całkiem OK, potem (za powiedzmy 2 lata) będziesz szukał lepszego, ale na prawdę wielu ludzi ma z tego dobry użytek.

 

Nikon D300 - wygląda OK, ale Cannon (np. 300D, lub 350D) to już prawie legenda astrofoto. Nikona nie znam, może ktoś inny coś podpowie.

Możesz każdym aparatem robić zdjecia jego własnym obiektywem, a wszystko zamocowane zamiast albo na teleskopie. Wychodzą z tego bardzo fajne zdjęcia szerkokątne.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na pewno mam bardzo dużo jeszcze do nauki. Czy ewentualnie oprócz tego montażu S-W EQ6 PRO SynScan jest jakaś alternatywa w tej cenie - inny producent?

Co do Nikona D300 fajnie by było jak by go można wykorzystać w astrofoto bo technologia naprawdę pierwsza klasa.

 

No nic zostaje mi teraz czytać fora i się uczyć na razie teorii. Mam nadzieję że, do przyszłej jesieni zakupię ten montaż i wtedy zacznę się bawić i uczyć w praktyce. ;-)

 

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofoto to taka specyficzna dziedzina foto w której aparatu z reguły używa się jedynie jako obudowy na detektor CCD albo CMOS. No właśnie albo ten albo ten bo nie wiem jaki jest w Nikonie d300 to dobry sprzęt więc myślę że ma matrycę CMOSową. Chyba że zamierzasz tak jak pisał piotrs robić na prawdę szerokie ujęcia nieba - efekty przy dobrym prowadzeniu mogą być powalające. Najważniejsze aby aparat miał czas B :) ( a ten na pewno ma )

 

Pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofoto to taka specyficzna dziedzina foto w której aparatu z reguły używa się jedynie jako obudowy na detektor CCD albo CMOS. No właśnie albo ten albo ten bo nie wiem jaki jest w Nikonie d300 to dobry sprzęt więc myślę że ma matrycę CMOSową. Chyba że zamierzasz tak jak pisał piotrs robić na prawdę szerokie ujęcia nieba - efekty przy dobrym prowadzeniu mogą być powalające. Najważniejsze aby aparat miał czas B :) ( a ten na pewno ma )

 

Pozdrawiam i powodzenia

 

"D300 został wyposażony w nowoczesną matrycę APS-C (DX) CMOS o rozdzielczości 12.3 milionów pikseli" - to chyba dobrze :-)

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"D300 został wyposażony w nowoczesną matrycę APS-C (DX) CMOS o rozdzielczości 12.3 milionów pikseli" - to chyba dobrze :-)

Pozdrawiam,

 

Przy astrofoto ważny jest stosunek: wielkość_pixela / ogniskowa_teleskopu / cena_używanego_montażu_(czyli jego precyzja)

Generalnie wskazane jest żeby na 1 pixel przadała mniej więcej 1 sekunda kątowa. Jest też oversampling lub undersampling - i oba mają swój sens przy określonych zamiarach astrofotografa. Teraz montaż: jak masz 1" lub mniej to montaż musi być odpowiednio prezycyjny żeby miał błędy prowadzenia mniejsze niż ten kąt. Dlatego raczej dąży się do dużych pixeli (a to akurat jest sprzeczne z megapixelomanią aparatów dla ludu). Prócz tego ważna jest czułość pojedynczego pixela, tzw. głębokość studni (kiedy się nasyci), rozdzelczość przetwornika, czułość na określonych pasmach, .....

 

Podsumowując - 12,3 MPixeli to raczej nie jest dobrze (przy MT-800).

 

Poczytaj dużo na ten temat, który jest obszerny.

Wygooglaj sobie takie hasła:

ccd astrophotography tutorial

ccd astrophotography howto

Astrophotography DSLR & CCD Imaging

DSLR astro Imaging

itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.