Skocz do zawartości

Balkonowa M42


milosz

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Po 4 tygodniach od przytaszczenia montażu do domu udało mi się w końcu przewiercić dziurkę w ścianie i doprowadzić zasilanie na balkon. Dzięki temu mogłem bez stresu o żywotność baterii i wietrzenia mieszkania robić astrofoty przez całą (no prawie całą) noc. Balkon wychodzi na południe, więc polarnej nie widać. Ustawiałem montaż według kompasu i wyszło całkiem przyzwoicie. Wrodzona niecierpliwość nie pozwoliła na dokładniejsze ustawienie metodą dryfu. W Helsinkach trzeba łapać każdą bezchmurną minutę, więc ustawianie montażu byłoby szczytem marnotrawstwa :szczerbaty:

 

Na początek spróbowałem zmierzyć się z M42, bo jest w nią bardzo łatwo trafić. Próba alignowania montażu się nie powiodła (już chyba wiem dlaczego), więc wielkiego wyboru nie miałem. Wynik załączam poniżej.

 

m42_2.jpg

 

Zdjęcie w cyferkach:

WO Megrez 72 + flattner WO III

Atik 314L

Baader Ha 13nm

37x300s + 20x60s + 20x30s

Krotsze ekspozycje po to, żeby środek nie był bardzo wypalony. Chyba udało mi się uzyskac sensowny efekt. Postaram się udostępnić surówki jeszcze w tym tygodniu (migruję się na inny hosting).

 

Balkonik o poranku wyglądał tak:

scope.jpg

 

Szyby już są zasunięte. Prognoza na jutro zapowiada śnieg. Mam nadzieję, że nic nie zamoknie. Planuje zestaw trzymać na balkonie ale troche się jednak obawiam.

 

Wszelkie uwagi mile widziane. Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... wyszło całkiem fajnie. Sporo materiału zebrałeś. Wiem co to jest ustawianie na polar na balkonie bez widoczności polara.... :)

 

Ale jak byś dryftem trochę popracował na montem - to już by naprawdę super było.

Gratulacje.

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem sympatyczny efekt końcowy :)

Możesz napisac kilka słów o technice składania takich krótkich ujęć na środek z długimi na tło?

Zakładam że robiłes to na warstwach w PSie?

Pozdr.

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem sympatyczny efekt końcowy :)

Możesz napisac kilka słów o technice składania takich krótkich ujęć na środek z długimi na tło?

Zakładam że robiłes to na warstwach w PSie?

Pozdr.

Maciek

 

Opis widziałem gdzieś dawno temu właśnie w przypadku M42 i zdjęć z canona. Google na szybko znalazł taki link. Nie wiem, czy moje podejście jest poprawne. W sumie to był eksperyment. Po krótce zrobiłem tak:

1. poskładałem klatki o takich samych czasach w osobne stacki i zapisałem jako psd (składam w Irisie)

1a. z powodu rotacji pola musiałem w Irisie alignowac stacki z poszczególnych czasów i wyciąć "część wspólną", coby dało się to bezboleśnie poskładać na warstwy

2. każdy w psd'ków umieściłem na osobnej warstwie - najdłuższy czas naświetlania (najwiecej sygnału) na dole

3. do warstw wyższych niż tło dodałem maski 'ukryj wszystko' i odsłoniłem tylko fragment prześwietlony w tle

 

Używam PSa dla ubogich, czyli Photoline (www.pl32.com). Podstawowe rzeczy działają chyba tak samo jak w PSie a kosztuje 10% ceny.

 

Bardzo fajny efekt 3D :) - przynajmniej ja to tak widzę. Może tylko troszkę uciekła Ci ostrość ?

 

Dzięki. Ja niestety efektu 3D nie widzę :)

Co do ostrości, to chyba niedoskonała obróbka. FHWM na pojedynczych klatkach był w okolicach 1,5. Gwiazdy specjalnie 'zmiękczałem', żeby nie wyglądały jak wypalone białe plamki. Chyba nienajlepiej mi wyszło.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację, na pewno się przyda :).

A co do ostrości - wg. mojej subiektywnej oceny jest tak, że wersja b/w powinna być możliwie ostra bo takie zmiękczanie powoduje wrażenie nieostrości. W kolorze gwiazdki-kulki ( a nie tarczki) wyglądają dużo lepiej.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Minął prawie rok. Orion ponownie jest w zasięgu rażenia z balkonu. Sporo się zmieniło od czasu, kiedy powstało pierwsze zdjęcie: działa GOTO, działą plate-solving, kabelki są poupinane, montaż ustawiony na biegun... Postawnowiłem więc znowu zmierzyć się z M42. Wynik poniżej:

 

m42_v1_final.jpg

Tym razem 20x30s + 14x900s. Nie jestem do końca zadowolony z obróbki, ale chyba warto pokazać, że jest postęp :) Przynajmniej mnie się tak wydaje. Wszelkie komentarze mile widziane.

 

Pozdrawiam,

milosz

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minął prawie rok. Orion ponownie jest w zasięgu rażenia z balkonu. Sporo się zmieniło od czasu, kiedy powstało pierwsze zdjęcie: działa GOTO, działą plate-solving, kabelki są poupinane, montaż ustawiony na biegun... Postawnowiłem więc znowu zmierzyć się z M42. Wynik poniżej:

 

m42_v1_final.jpg

Tym razem 20x30s + 14x900s. Nie jestem do końca zadowolony z obróbki, ale chyba warto pokazać, że jest postęp :) Przynajmniej mnie się tak wydaje. Wszelkie komentarze mile widziane.

 

Pozdrawiam,

milosz

Postęp w obróbce na tym zdjęciu to jest widoczny, ale chyba nie zauważyłeś że źle warstwy są nałożone na siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Poprawiłem", ale chyba jest gorzej. Najpierw przeszedłem całą ścieżke z 15 minutowymi klatkami, a na koniec próbowałem podmienic środek. Moim zdaniem wyszło słabo. Muszę znaleźć sposób, żeby podmienić środek przed stretchowaniem.

 

m42_900_final3.jpg

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuce jeszcze nieskończoną mozaikę. Poskładałem na szybko, żeby zobaczyć, jaki będzie efekt. Trochę mało materiału, bo tylko około 3h na każdy fragment, ale już cośtam widać. Jak dozbieram ostatni kadr, to lepiej się przyłożę do składania :)

 

m42_mosaic_3parts.jpg

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się podmienić trapez. Tym razem wyszło chyba całkiem znośnie.

m42_final4.jpg

 

Do mozaiki dopaliłem już czwartą cześć, ale nie potrafię zbalansować tła, więc na razie musi poczekać na lepsza pogodę. Pewnie jak materiału będzie odpowiednio dużo dla każdego fragmentu, to balansowanie tła się powiedzie :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, ale ja bym się posuwał w stron ę konika B)

 

To jest w stronę konika - na północ i na zachód :) Trzeba tylko zrobic vertical flip. Nie wiedzieć czemu ATIK odbija obrazki w jednej osi. Niestety do B33 jest spory kawałek i nie wiem, czy w tym sezonie uda mi się nazbierać wystarczająco dużo klatek.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez po roku się odzywam. Super. Świetne zdjęcie. Ale chyba te najjasniejsze gwiazdki w okolicach lebka tego kleszcza :) powinny być trochę bardziej intensywne. One rozswietlaja mglawice od środka trochę intensywniej chyba. Ot. Taka drobna uwaga - nie wiem czy trafna. PozdrawiamSławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wydaje mi się, że gwiazdy, które rozświetlaja mgławicę nie są wogóle do zobaczenia przy tej rozdzielczości. Obstawiam, że gwiazdy, o których piszesz (o ile dobrze zrozumiałem), są po drodze między nami a mgławicą.

 

Załączam 'work in progress' mozaiki. Udało mi sie w końcu dozbierac materiał północno wschodniego fragmentu i zbalansować tło pomiędzy klatkami. Łatwo nie było. Północ po prawej, wschód u góry.

m42_mosaic_hdr.jpg

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.