Skocz do zawartości

ASCOM HEQ5/EQ6


Popcio

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie - mianowicie interesuje mnie sterowanie montażem HEQ5 ewentualnie EQ6 z komputera, przy czym nie przez programy już zrobione. Chce zrobić sam program który będzie sterował montażem i nie tylko (chciałbym też korzystać z kamery). Pisze już od dawna w C# Visual Studio więc doświadczenie mam i ostatnio okazało się że (niby) da się to zrobić. Ściągnąłem platformę ASCOM updateowałem do 5.5 zgodnie z zaleceniami. W Visual Studio postępując według wzorcowego projektu załączyłem biblioteki, da się tworzyć obiekty kamery itd. Wygląda że wszystko jest cacy, tylko potrzebne są sterowniki. Spróbowałem zainstalować jakieś sterowniki kamery ATIK i generalnie wygląda to fajnie - po prostu w momencie tworzenia obiektu pojawia się okienko ASCOMowe i tam wybiera się interesujące nas urządzenie. Oczywiście koniecznością jest ściągniecie dobrych sterowników. Wszystko wygląda jak na moje oko zbyt prosto - są gotowe klasy, metody i właściwości - ot nic tylko wziąć i pisać... pisze bo boje się czy w praktyce to działa. Nie mam montażu HEQ5 ani EQ6 ale przymierzam się - wersja SYNSCAN. Dla mnie to jest najważniejsze czy to rzeczywiście będzie współpracować. Pytanie jest - gdzie znaleźć sterowniki ASCOM tych montaży, i przede wszystkim CZY TO BĘDZIE DZIAŁAĆ :) - czy ktoś tego próbował ? Może macie doświadczenia w robieniu softu własnego z użyciem ASCOM w Visual Studio możecie więcej opowiedzieć bo mi to wygląda zbyt różowo - nie chce się naciąć. Ale musi się to dać jakoś zrobić przecież bez zdawania się na "obcy" soft.

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napisałem taki program początkowo w Delphi, potem poprawkę w VB NET. Steruję nim teleskopem poprzez EQmod ( montaz HEQ5) , ogólniej mówiąc jest to soft sterujący obserwatorium ( obsługa dachu, parkowanie i budzenie teleskopu , timer itp. )

Sterowanie realizowane jest dokładnie tak, jak piszesz - czyli przez zainicjowanie obiektu w programie i wykorzystanie właściwości i metod jego klasy . Działa to bez większych problemów. Oczywiście nie bawiłem się w oprogramowywanie wszystkich dostepnych funkcji , bo mi to nie było potrzebne, ale jakby sie uprzeć to jak najbardziej się da.

Co do kamery , konkretnie Atika, zainteresowany twoimi postami także spróbowałem sterować nią z poziomu mojego softu i także bez problemu się da . Ba, nawet guiding byłby do zrobienia, jakby trochę przysiąść. W każdym razie dostęp do danych matrycy kamery nie stanowi problemu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ci wielkie. Jak już będę miał sprzęt nie omieszkam zapytać jakby coś mi nie wychodziło. W swoich badaniach bawię się też różnymi metodami wyrównywania itd (oprócz prądu ciemnego o którym pisałem wcześniej), dlatego zależy mi na PEŁNEJ kontroli nad teleskopem i kamerą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim kupisz sprzęt możesz ściągnąć sobie EQAscom ze strony EQmod , po zaistalowaniu możesz łączyć sie z symulatorem teleskopu pod EQmod - bardzo wiernie odtwarza wszystkie zachowania realnego. Ja właśnie tak, "na sucho" , dopracowywałem swój sofcik .

 

Ciekawią mnie bardzo twoje poczynania z kalibracją klatek - mam nadzieje że się kiedyś podzielisz jakimiś szczegółami :)

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie różnica między HEQ5 a EQ6 pod względem dokładności prowadzenia. Znalazłem w internecie pomiary PEC dla obu montaży

HEQ5 http://stargazerslounge.com/equipment-help/120641-heq5-pec-recording.html

EQ6 http://stargazerslounge.com/attachments/imaging-tips-tricks-techniques/36614d1274304094-eq6-syntrek-eqmod-vs-pec-all-screen.png

wygląda na to że HEQ5 ma max 35" a EQ6 max 16". Jeżeli tak to lepiej chyba inwestować w EQ6

 

Pozwoliłem sobie przeliczyć te przesunięcia na piksele przy ogniskowej 600mm. Wychodzi że jeden piksel (8um) to 2.7" więc błąd PEC wnosi przesunięcia w rejestrowanym materiale na jakieś 6pix (EQ6) oraz 12pix (HEQ5)

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie bardzo chciało mi się wierzyc w PE montażu HEQ5 na poziomie 35 arcsek , więc korzystając z okazji zmierzyłem PE swojego montażu. Nie jest to co prawda HEQ5 "z pudełka", kupiłem go już po dokonanym tuningu( głównie wymiana łożysk).

Poniżej PE zmierzony G-masterem na gwiazdce nisko nad wschodnim horyzontem , w pobliżu Regulusa

 

pe110220203358.jpg

 

Wykres to surowe dane z włączonym usunieciem trendu liniowego.

Coś podejrzanie mały ten PE wyszedł...:g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pozwolę sobie zadać nurtujące mnie pytanie. Czy po wyrównywaniu na 3 gwiazdach (czy na dwóch) nadążanie za gwiazdami jest korygowane ? Jeżeli montaż nie jest dobrze wyosiowany to znaczy że sam ruch w RA nie wystarczy do prawidłowego nadążania. Co wiecej ten ruch powinien być zależny od pozycji RA i DEC i powinien być również korygowany lekkimi ruchami DEC. Wszystko to jest dość skomplikowane i zastanawiam się czy w sterowniku wykonuje się aż takie przeliczenia. Wiadomo, że jak chce się odnaleźć obiekt to można mniej więcej przeliczyć sobie RA i DEC i skorygować, pytanie moje natomiast odnosi się do ruchu montażu w trybie nadążania.

 

PS. właśnie przeczytałem na stronie EQMOD jak to jest robione to wyrównywanie. To w najtrudniejszym przypadku po prostu przekształcenie afiniczne (w prostszym przekształcenie proste dRA dDEC), a o sterowaniu prędkością w ogóle nie ma mowy, czyli jest jednak dużo do zrobienia.

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.