Skocz do zawartości

Przeróbka ZRT


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem ornitologiem (a przynajmniej miłośnikiem ptaków) i do tego celu urzywam ZRT narazie z Pl-25 z Astrokraka. (soglądanie na planety raczej mnie nie pociąga narazie :wink:) Szukam powiększeń rzędu 30 do 50 razy i chyba rzeczywiście zdecyduję sie na Solligorka Pl-9mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysoka jakość okularów sprzedawanych u Janusza P.w Astrokraku jest oczywiście niekwestionowana ,jednak znam też wiele opinii znajomych którzy chwalą też sobie obok w/w soligorów także okulary SP z Delta Optical,spogladalem przez Tala 100RS przy użyciu okularów SP ISoligor nie byłowidać widocznej /dla mojego niezaawansowanego oka/ różnicy, zprawiony w boju spec na pewno wyłowiłby jakieś istostne różnice w jakości obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość Janusz_P.

Do obiektów DS z Małym powiększeniem i Plosslem 25 lub 28mm zdecydowanie ZRT ale do planet to już przy duzym powerezdecydowanie lepszym wyborem jest MTO, przewaga rozdzielczości (apertura 100mm) i szczątkowa aberracja chromatyczna na poziomie niższym niż w Apo robia swoje.

Jeśli ma być naprawdę tanio i w miarę uniwersalnie to ZRT z conajmniej dwoma okularami, a jeśli mżze być trochę drożej i też w miarę uniwersalnie to MTO z 2" akcesoriami obsłuży zarówno mgławice jak i planety z okulartkami 1,25" i większym powerem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki przenośny trawelerek często się może przydać i właśnie czegoś takiego poszukuje w dość niskiej cenie, jako uzupenienie lornetki głównie do planet. Czy do ZRT da się i czy to ma w ogole sens zamontować wyciągu 2". Co przy powiększeniu ok. 100x z ZRT można zobaczyć na planetkach, a może cyknął ktoś jakieś fotki tym sprzętem?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, nie mogę się doczekać :Cheers:

 

Pozdrwienia:

-Paweł

 

[ Add: Pon Kwi 05, 2004 16:06 ]

A co sądzicie o tym teleskpie : http://www.celestron.com/prod_pgs/spot/80mmwvss.htm jako o przenośnym trawelerku, w Delta Optical podobno ma być w niedługim czasie w sprzedaży. Czy da on obrazy lepsze niz ZRT :?:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Teleskopem bardzo podobnym do tego Celestrona jest Synta SkyWatcher 80 F/5.

Często nim obserwowałem razem z przerobioną ZRT.

 

Jeżeli chodzi o małe powiekszenia ok 20x to daje on nieco jaśniejsze obrazy od ZRT. Jednak przy większym powerze (powyżej 80x) ZRT daje o wiele lepsze obrazy. W Syncie abberacja chromatyczna jest dużo większa niż w ZRT i moco wpływa na detale na planetach. Przerwa Cassiniego jest nieosiągalna tym instrumentem. Na Jowiszu widać 2 rozmyte pasy. Tymczasem ZRT pokazuje przerwę Cassiniego i dużo więcej szczegółów na Jowiszu. Uważam że ZRT jest idealnym trawellerkiem jak na polskie warunki.

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu "ogladalem swiat" przez okular Meade'a Super Plossl 4000 9.7 mm (trzymany w rece - nie mam jeszcze "osprzetu" do ZRT) i musze przyznac, ze mimo bocznego oswietlenia (okular byl normalnie trzymany, bez zasloniecia) i oczywiscie z zupelnym brakiem kolimacji obraz dawany przez tak "dozbrojona" lunete byl o wiele lepszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam już swoja ZRT z przeróbką i okularami Pl-25mm i Pl-10mm (parafokalnymi dzięki "gumce" od Janusza :D). Teraz przyszła kolej na statyw.

Jakich marek statywy polecilibyście do tej lunety?

Dodam że powinien to być statyw składany, w miarę lekki (bo ma służyć w terenie), stabilny, najlepiej nie z plastiku jak HAMY, no i oczywiście za rozsądne pieniądze :D

 

Pozdrawiam,

TatRa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Marka i cena są tu parametrem wtórnym, w dobrym statywie liczy się jego sztywność i potem wysokość, szukaj czegoś z przedziału cenowego od 300 do 600 zł za nowe i trochę taniej za używki a napewno znajdziesz coś godnego polecenia pod ZRT czyli lunetę astronomiczną z powerem pod 100x 8)

Czy to będzie Slik, Bogen, Manfrotto, Linchoff czy Mini Goliat to ma o wiele mniejsze znaczenie, tu liczy się sztywność statywu i głowicy.

Szukaj drewnianych, potem ewentualnie z rurek duralowych (najlepiej po dwie na górze i jednej na dole a głowica musi być cała matalowa bez śladu plastiku w elementach konstrukcyjnych, plastik dopuszczalny w wykończeniu, rączkach, uchwytach i opakowaniu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.