Skocz do zawartości

QHY8L


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio stałem się posiadaczem owej kamerki, już na wstępie chciałbym wyjaśnić dlaczego własnie ta i w dodatku OSC, co do koloru główny argument jest taki, że mam ciemne niebo, praktycznie nie narzekam na LP, po za tym ta akurat kamerka ma dość dużą czułość i spokojnie może konkurować pod tym względem z matrycami mono (szczególnie pod ciemnym niebem), ponadto dość dobrze sprawdza się w Ha, takie miałem podejście stąd taka decyzja.

 

Co do samej kamery, dotarła do mnie w skromnym pudełku wypełnionym odpowiednimi wkładkami styropianowymi, zamówiłem ją w Modernastronomy po 5 dniach od złożenia zamówienia kamerka była u mnie. W skład zestawu po za kamerą pojawiły się:

- adapter/kontroler TEC DC201,

- tubka, wraz z jednym opakowaniem 125ml pochłaniacza baadera tzw. silica gel.

- okablowanie

- płytka ze sterownikami

 

qhy2.th.jpg

 

qhy3.th.jpg

 

qhy1.th.jpg

 

Jako że jest to moja pierwsza astrokamera (nie licząc DSI I do guide ;) ) dużo na razie nie mogę na jej temat powiedzieć nie mam po prostu odniesienia do innych, ale w porównaniu do canona to różnica kolosalna. Generalnie kamerka wygląda solidnie obudowa to anodowane aluminium daje dobre wrażenie, kamerka nie waży wiele, waga porównywalna do canona czyli w granicach 500g, szczerze to więcej od niej waży całe okablowanie, co się wydaje dość śmieszne.

Sama obsługa bezproblemowa, szybko zainstalowałem sterowniki i w ciągu kilku minut kamerka była już schłodzona i gotowa do fotografowania, na płytce prócz sterowników dostajemy kompletny manual i prosty "start guide" i dwa różne darmowe programy do prowadzenia sesji (EzCAP, CCDCap), ponadto są także pluginy do płatnych aplikacji np. Nebulosity, Astroart itp. Co do chłodzenia bardzo szybko osiąga zaplanowaną temperaturę, i dość dokładnie ją trzyma +-0,2*C. Oczywiście wraz z kamerą otrzymujemy filtr IR/UV wbudowany w CCD chamber.

Dziś miałem okazje strzelić między chmurami kilka klatek M42 ale niestety tylko 15sek ze względu na brak dystansu między korektorem i kamerą co spowodowało, że nie mogłem użyć offaga.

Poniżej efekt złożenia i lekkiej korekcji 9x15sek.

 

m42111.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Stary temat, ale ponieważ mam zamiar zakupić tą kamerkę, a wcześniej nie miałem żadnego kontaktu z takimi kamerkami, nasuwa mi się pytanie. Jak używać taj tubki pochłaniacza wilgoci ? Czy mógł byś mi to wyjaśnić, tak jak byś wyjaśniał to małemu dziecku ? No chyba że to nic skomplikowanego i sam sobie po prostu stwarzam problem.

 

Będę wdzięczny za wyjaśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.