Skocz do zawartości

HEQ5 klawisze kierunkowe


Popcio

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie, które ostatnio mnie nurtuje to działanie klawiszy kierunkowych w Synscan (HEQ5). Otóż będąc w menu w funkcji "Show position" i mając ustawioną prędkość nadążania sidereal naciskając na klawisze które powinny zmieniać mi położenie DEC powoduje mi lekkie zmiany w wyswietlanej wartości RA (większe niż naturalne wahanie występujące podczas samego nadążania). Sytuacja wygląda inaczej gdy steruję z komputera poprzez EQmod - tam rzeczywiście zmieniając DEC mam wyświetlają wciąż tą samą poprawną wartośc RA podczas nadążania. Pytanie teraz brzmi czy sterowanie z klawiszy kierunkowych powoduje jakieś inne działanie niż sterowanie S-N E-W w EQmod. Patrząc na pracę silniczków wnioskuje że działa mi to tak samo, więc dlaczego w funkcji "Show position" cokolwiek ma prawo się zmieniać w osi, którą nie steruję (oczywiście wciąż mowa o nadążaniu). Nawet na wyłączonym nadążaniu, wartość w RA powinna zmieniać się o sekundę co sekundę, natomiast podczas przemieszczania w osi DEC (klawisze na synscanie) znowu ten przyrost nie jest taki jak powinien być, a czasem wręcz staje czy się cofa w RA. Czy czegoś nie rozumiem ??

 

PS. Właśnie odkryłem że na "dzień dobry" synscan pokazuje zafałszowaną wartość RA (bo DEC = 90), w miarę zmniejszania DEC wartość RA się stabilizuje i przy DEC mniejszych zauważalnie od 90 stopni wszystko zaczyna działać w miarę normalnie. Co więcej wartość początkowa RA jest około o godzinę inna niż właściwa, wystarczy lekko przesunąć DEC o nawet pół stopnia a następuje zmiana wartości RA do mniej więcej poprawnej. W EQmod nie ma tego problemu. To wszystko mnie zaniepokoiło bo początkowe ustawienia nie zgadzały się z tym co obserwowałem w Stellarium. Wystarczyło trochę ruszyć DEC a wartości RA zaczynały być sensowne. Wygląda że sposób przeliczania w pilocie jest dość dziwna i popełnia błędy w okolicy bieguna północnego. W EQmod przejście przez biegun w jednej chwili zmienia RA o 12h, natomiast w pilocie to przejście jest dość rozciągnięte, stąd i problemy. Podejrzane coś, żeby to tak spieprzyć...

Edytowane przez Popcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.