Skocz do zawartości

Synta ED 120 z korektorem


piotrem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ostatnie pogodne dni pozwoliły mi przetestować mój nowy nabytek więc dzielę się wrażeniami.

 

Walka z Newtonami w naszym klimacie i przyzwoite fotki zrobione zestawem ED80 z korektorem (w tej klasie cenowej) ostatecznie przekonały mnie do kupienia drugiego refraktora.

 

Wybór padł na Syntę ED 120 z dedykowanym wypłaszczaczem pola 0,85x. W ten sposób dostajemy 76 cm ogniskowej i światło f=6,4.

 

Po negocjacjach z lokalnymi dostawcami okazało się, ze są oni mało elastyczni cenowo i taniej jest sprowadzić rurkę z Teleskop Service. Firma kurierska obsługująca TS dostarcza przesyłki w ciągu 2 dni, towar przyjechał zgodnie z planem, w solidnej walizce jak widać na zdjęciu.

 

0_case.JPG

 

Chcąc uniknąć stresu związanego z obsługą standardowego wyciągu Synty wymieniłem go od razu na Baader Steeltrack. Polecam to urządzenie – kulturą pracy, wykończeniem wzbudza zaufanie od pierwszej chwili.

 

Kilka pierwszych dni po zakupie przeznaczyłem na wykonanie złączek do moich dwóch kamer – Oriona SSPro i ST-10 i dopasowanie obejm w lunetce prowadzącej.

 

Na przełomie lutego i marca pojawiła się pogoda więc ruszyłem do boju. Poniżej zdjęcie zestawu bez kabli, grzałki, etc.

 

1_setup_1.JPG

 

Oto duet kamerowy od Oriona, SSpro jest wystawiona na sprzedaż, tutaj za chwilę skieruję ją na M42.

 

3_two_cameras.JPG

 

Połączenie korektora, wyciągu i kamery

 

4_FF+Baader_focuser.JPG

 

Flaty robię używając folii Gerda N.

 

5_flat_framing_1.JPG

 

No i wreszcie fotki, 3 poniższe wykonane ST-10 przez IDAS LPS, daje mniejsze gradienty niż IR/UV cut kiedy trzeba focić z miasta tak jak w moim przypadku

 

Triplet 24x5 minut

 

7_Triplet_minmax_6_web.jpg

 

M51 32x5 minut

 

8_M_51_minmax_8_web.jpg

 

M81 30x5 minut

 

9_M_81_minmax_7_web.jpg

 

To zdjęcie już prezentowałem w części Astrofoto, w sumie 12 klatek po 5 minut kamerą SSPro też przez IDAS LPS.

 

99_M_42_ED_120_12_web.jpg

 

Pole jednej z klatek M51

 

CCD_field.JPG

 

Wg mnie korekcja wygląda przyzwoicie, prawdziwy obraz sytuacji pokaże pewnie dopiero RGB, klatki już mam, trzeba je tylko obrobić.

 

Moje subiektywne wrażenia, plusy

 

1. Dobry stosunek jakości do ceny – 12 cm apertury z przyzwoitym światłem i niezłą korekcją za około 1400 EURO, szkoda, że to dublet

2. Przewaga nad Newtonem – nie szroni się, trzyma ostrość, na EQ6 zachowuje się kulturalnie i stabilnie, łatwo wyważyć zestaw

3. Dobra sztywność nawet ze standardowymi obejmami nie miałem żadnych problemów z prowadzeniem

 

Minusy:

 

1. Trzeba wymieniać wyciąg

2. Miałem pewne kłopoty z ustawieniem ostrości w Maximie, po prostu przekładnia 1:11 jest zbyt dokładna

3. Połączenie kołnierza tuby powinno być bardziej precyzyjnie spasowane z wyciągiem, na szczęście nie miało to wpływu na osiowość albo na razie ta wada się nie ujawniła, luz wynosi ok. 1 mm !

 

Prezentowane zdjęcia były wykonane w warszawskim Wawrze w dniach 27/02 – 7/03/2011.

 

Piotr Marczuk

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje nowego sprzętu i z niecierpliwością czekam na kolor, bo jest prawdziwy wyznacznik jakości szkieł. W tej chwili widać, że korektor spisuje się należycie i wyciąg też.

 

Patrząc na Twoje zdjęcie to nachodzą mnie różne refleksje - każde z nich to kilkadziesiąt klatek, ale i tak widoczny jest szum, w związku z tym może zdjęcia są robione z centrum miasta, a może nie potrafisz obrabiać materiału. Proszę nie zrozum mnie źle, bo to nie krytyka - przy okazji biję się w pierś, bo sam lepiej na pewno bym nie obrobił.

 

Napiszę jeszcze skąd te wnioski, otóż ostatnio (zresztą takich osób jest całkiem sporo) zastanawiamy się że cos z nasza obróbką jest nie tak, skoro dla jednego kanału wykonujesz 150 minut materiału i jest jaki jest , tymczasem MaPa wykonuje 90 minut materiału RGB tak wypasionego, że dla mnie to nie 90 minut ale i 900 minut by nie pomogło. Dlatego cos jest nie tak z nasza obróbką, przy czasach w których zdjęcie wykonałeś MaPa uzyskałby nieporównywalny detal, szczegółowość i zero powtarzam zero szumu. Ja tego nie potrafię i jakieś 99.99% (zakładam, że więcej jak 10 000 astrofotografów na świecie nie ma) populacji astronomicznej tego nie potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje nowego sprzętu i z niecierpliwością czekam na kolor, bo jest prawdziwy wyznacznik jakości szkieł. W tej chwili widać, że korektor spisuje się należycie i wyciąg też.

 

Patrząc na Twoje zdjęcie to nachodzą mnie różne refleksje - każde z nich to kilkadziesiąt klatek, ale i tak widoczny jest szum, w związku z tym może zdjęcia są robione z centrum miasta, a może nie potrafisz obrabiać materiału. Proszę nie zrozum mnie źle, bo to nie krytyka - przy okazji biję się w pierś, bo sam lepiej na pewno bym nie obrobił.

 

Napiszę jeszcze skąd te wnioski, otóż ostatnio (zresztą takich osób jest całkiem sporo) zastanawiamy się że cos z nasza obróbką jest nie tak, skoro dla jednego kanału wykonujesz 150 minut materiału i jest jaki jest , tymczasem MaPa wykonuje 90 minut materiału RGB tak wypasionego, że dla mnie to nie 90 minut ale i 900 minut by nie pomogło. Dlatego cos jest nie tak z nasza obróbką, przy czasach w których zdjęcie wykonałeś MaPa uzyskałby nieporównywalny detal, szczegółowość i zero powtarzam zero szumu. Ja tego nie potrafię i jakieś 99.99% (zakładam, że więcej jak 10 000 astrofotografów na świecie nie ma) populacji astronomicznej tego nie potrafi.

 

Tak Jarku, widzę ten szum i artefakty, i tak wyczyściłem dużo przy obróbce,

Na pewno sytuację poprawiłyby:

 

Bogatsza biblioteka darków

Niższa temperatura pracy – te fotki były robione przy -10, nie miałem 5 minutowych darków dla niższej temperatury

Lepsza obróbka – ja jestem samoukiem korzystającym z porad na forum i pewnej intuicji, którą posiadłem zajmując się tradycyjną fotografią dzienną

Inny monitor – mam 2 i zawsze wolę oglądać fotki na tym, gdzie widać mniejszy szum :D

 

Astrofoto traktuję jako czysty fun, świetny sposób na relaks i imponuje mi swoboda, z jaką niektórzy astrofotografowie z podobnym podejściem dzielą się swoją praktyczną wiedzą, np. tutaj:

 

http://www.mistisoftware.com/astronomy/Process_m8.htm

 

jestem przekonany, że i na naszych forach pojawią się kiedyś obszerne tutoriale dotyczące obróbki konkretnych mgławic czy galaktyk. W końcu nie jest to jakaś wiedza tajemna znana tylko i wyłącznie egipskim kapłanom B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jimbim, osiągnąłeś znakomite efekty!

już myślałem, że ED120 jest jakiś taki, nie ten "Edek"

a tu proszę da się i to w jakim stylu :notworthy:

 

...

Astrofoto traktuję jako czysty fun, świetny sposób na relaks i imponuje mi swoboda, z jaką niektórzy astrofotografowie z podobnym podejściem dzielą się swoją praktyczną wiedzą, np. tutaj:

http://www.mistisoftware.com/astronomy/Process_m8.htm

jestem przekonany, że i na naszych forach pojawią się kiedyś obszerne tutoriale dotyczące obróbki konkretnych mgławic czy galaktyk. W końcu nie jest to jakaś wiedza tajemna znana tylko i wyłącznie egipskim kapłanom B)

 

ależ przecież są, np. tu: http://forum.astropolis.pl/forum/132-dyskusje-o-astrofotografii/

i przyklejone od dawna

pozdrowienia

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też gratuluje nabytku Piotrze. Proby wyszły bardzo obiecujaco.

 

 

..... tymczasem MaPa wykonuje 90 minut materiału RGB tak wypasionego, że dla mnie to nie 90 minut ale i 900 minut by nie pomogło. ....

 

To może sam zobaczysz jaki to materiał :)

 

http://forum.astropolis.pl/topic/35397-maglawica-rozeta-ngc2246/page__view__findpost__p__419231

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.