Skocz do zawartości

Sky-Watcher Synta R-120/600 AZ-3


Dorotka1308

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Proszę o pomoc w wyborze pierwszego teleskopu.

Myślę o modelu:Sky-Watcher Synta R-120/600 AZ-3

Mieszkam w mieście, w domu, ale obok są bloki. Swoją przygodę z astronomią zaczęłam od lornetki astronomicznej TPL Giant 20x80 BaK-4, która nadal mi dobrze służy i nawet Jowisza z księżycami na niej wypatrzyłam. Bardzo chciałabym jednak obserwować mgławice - czy to szaleństwo kolorów będzie widoczne na sprzęcie, o który pytam? Na jakie ewentualnie parametry mam zwrócić uwagę? Dobrze byłoby też czasem popatrzeć na inny obiekt o małej jasności (poniżej 1mag).

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Serdecznie pozdrawiam,

Dorota

Edytowane przez Dorotka1308
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Proszę o pomoc w wyborze pierwszego teleskopu.

Myślę o modelu:Sky-Watcher Synta R-120/600 AZ-3

Mieszkam w mieście, w domu, ale obok są bloki. Swoją przygodę z astronomią zaczęłam od lornetki astronomicznej TPL Giant 20x80 BaK-4, która nadal mi dobrze służy i nawet Jowisza z księżycami na niej wypatrzyłam. Bardzo chciałabym jednak obserwować mgławice - czy to szaleństwo kolorów będzie widoczne na sprzęcie, o który pytam? Na jakie ewentualnie parametry mam zwrócić uwagę? Dobrze byłoby też czasem popatrzeć na inny obiekt o małej jasności (poniżej 1mag).

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Serdecznie pozdrawiam,

Dorota

 

Akurat mam taki teleskop ale dopiero od paru dni i póki co żadnych mgławic nim nie oglądałem. Mogę potwierdzić że jest to sprzęt dosyć wygodny jesli chodzi o znoszenie czy wnoszenie go po schodach z uwagi na niedużą wagę i gabaryty. Tyle że jeśli chodzi o szaleństwo kolorów to raczej nie licz na to przy obserwacjach wizualnych i jeszcze w mieście. Co innego można zobaczyć gołym okiem, a co innego na fotografii, powstałej poprzez gromadzenie fotonów przez kilkadziesiąt albo kilkaset sekund, i nierzadko jeszcze dodatkowo podbarwionej. Jakieś tam barwy może i czasem można dostrzec, ale ludzkie oko słabo dostrzega barwy przy małej ilości światła.

 

Co do jasności to poniżej 1 magnitudo to są najjaśniejsze obiekty, na niebie :). Najciemniejsze zaś gwiazdy dostrzegalne gołym okiem mają około 6 magnitudo. Jasność - Magnitudo jest skalą odwróconą

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Jak widać nie za dobrze się jeszcze znam... Właściwie to bardzo "nie za dobrze" :)

Jak będziesz coś wiedział więcej na temat tego sprzętu to daj proszę znać.

 

 

Coś więcej czyli wrażenia z pierwszych obserwacji właśnie napisałem tutaj:

http://forum.astropolis.pl/topic/35431-sky-watcher-bk1206az3/page__pid__419313#entry419313

 

Bierz tylko pod uwagę to że sam jestem początkujący i że "bawię się" w to dopiero od 4 miesięcy, a to jest dopiero mój drugi teleskop i zarazem drugi przez jaki miałem okazję patrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor achromatyczny 120/600 f/5 to przyzwoity sprzęt na DSy (w tym mgławice). 120mm pokaże już całkiem dużo, natomiast jedyne szaleństwo kolorów będziesz miała przy obserwacjach jasnych obiektów (Księżyc, planety, jasne gwiazdy) - bo wtedy zobaczysz aberrację chromatyczną. Wszelkie mgławice zobaczysz na szaro.

 

Przy odpowiednim doborze okularów może Ci dać wiele radości. Montaż AZ3 to inna historia. Ma swoje wady niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor achromatyczny 120/600 f/5 to przyzwoity sprzęt na DSy (w tym mgławice). 120mm pokaże już całkiem dużo, natomiast jedyne szaleństwo kolorów będziesz miała przy obserwacjach jasnych obiektów (Księżyc, planety, jasne gwiazdy) - bo wtedy zobaczysz aberrację chromatyczną. Wszelkie mgławice zobaczysz na szaro.

 

Przy odpowiednim doborze okularów może Ci dać wiele radości. Montaż AZ3 to inna historia. Ma swoje wady niestety.

 

 

Czyli wart jest swojej ceny? Czy może warto w co innego zainwestować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czyli wart jest swojej ceny? Czy może warto w co innego zainwestować?

 

To bardzo trudne pytanie. W cenie tego refraktora dostaniesz np Syntę 8" na dobsonie, którą to zobaczysz więcej obiektów DS i da Ci również lepsze obrazy planet i Księżyca. Jest też kilka razy większa i cięższa. Taki jasny refraktor nadaje się do przeglądania nieba, najlepiej ciemnego i daje wtedy wiele radości. Również obserwacje Księżyca i planet są całkiem przyjemne, ale trzeba się liczyć z kolorowymi obwódkami. Użyteczne powiększenie wg mnie to 120-160x. Aktualnie będący w pobliżu opozycji Saturn prezentuje się bardzo ładnie przy takim powiększeniu w tym refraktorze, ale na analizowanie detali powierzchni nie ma co liczyć :)

Ciemne niebo i rozgwieżdżone i zamgławicowane nieboskłony to pole do popisu dla takiego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.