Skocz do zawartości

WWPKF - pytanie nr 23


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Znane jest powszechnie pojęcie oraz wartości I i II prędkości kosmicznych.

 

III prędkość kosmiczna dotyczy opuszczenia Układu Słonecznego i wynosi:

- 42 km/s dla punktu w spoczynku względem Słońca

- 16,65 km/s dla punktu znajdującego się na Ziemi, a więc mającego jej prędkość początkową  (ok. 30 km/s)

 

IV prędkość kosmiczna dotyczy opuszczenia Galaktyki i przyjmuje w rozważaniach teoretycznych trzy wartości:

- 350 km/s dla punktu w spoczynku względem jądra Galaktyki

- 135 km/s dla punktu związanego z poruszającym się dookoła Galaktyki Układem Słonecznym

- 29,1 km/s dla punktu obiegającego Galaktykę na jej obrzeżach

 

Pytanie nr 23 brzmi:

Czego dotyczą i jakie wartości przyjmują V i VI prędkości kosmiczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Przeszukałem nieco zasoby sieci i znalazłem jedną informację dotyczącą V prędkości w bazie tworzonej przez grupę pl.sci.kosmos. Cytuję:

 

"Niektórzy autorzy skłonni są definiować także piątą prędkość kosmiczną, jako prędkość ucieczki z wszechświata. Jej obliczenie jest jednak niemożliwe, ze względu na naszą nikłą wiedzę odnośnie jego globalnej budowy. W wątpliwość należy poddać, czy taka prędkość w ogóle może istnieć."

Tekst pochodzi z: http://baza.polsek.org.pl/Index.html

 

Ponieważ w pytaniu pojawia się jeszcze VI pk domyślam się, że nie o to chodziło. W związku z tym będę strzelał. Trzymając się konsekwentnie "powiększania" obiektów dla II, III i IV pk V może dotyczyć Gromady Lokalnej, a VI Super Gromady (nie pamiętam czy to właściwa nazwa). Wartości nie ośmielam się szacować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odważne wyartykułowanie swoich wątpliwości. Czekałem na taki właśnie post, aby wyprostować ewentualne ścieżki rozumowania tych, którzy chcieliby zmierzyć się z problem prędkości kosmicznych wyższych od IV-tej.

 

Naturalnym odruchem, w świetle definicji prędkości I, II, III i IV, jest hierarchizacja układów odniesienia. Jeżeli najpierw jest ucieczka z Ziemi (prędkość II kosmiczna), potem z Układu Słonecznego i Galaktyki (III i IV), to potem jak nic: z Lokalnej Grupy Galaktyk, z naszej Makrogromady, z Hipergalaktyki, z Metagalaktyki (choć to podobno już jest Wszechświat)  :)

 

V i VI prędkości kosmiczne nie dotyczą układów większych od Galaktyki. Odstąpiono od tej zasady (hierarchizacji) z uwagi na wspomniane przez Grzegorza trudności w oszacowaniu mas obiektów stojących powyżej Galaktyki. Taka np. Lokalna Grupa Galaktyk też wciąż się rozszerza, jeśli chodzi liczbę członków.

 

Podpowiem, że prędkości kosmiczne V i VI "wróciły do korzeni" i dotyczą lotów w obrębie Układu Słonecznego. Zgadzam się, że nie sposób na nie od razu natrafić w necie i literaturze. Niektóre swoje pytania opieram na notatkach sporządzonych na mocno już pożółkłych kartkach - notatkach pochodzących z pożyczonych książek, których nie dane mi było posiadać na własność, a które czytałem w epoce przedkseroidalnej wypisując sobie takie smaczki. Gdybyście mi zarzucili, że pierdoły wypisuję w temacie prędkości V i VI, to chyba nie potrafiłbym od ręki wskazać źródła tych informacji i skutecznie zarzuty takie oddalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nie mam pojęcia ale kierując się Twoimi podpowiedziami ("dotyczą lotów w obrębie Układu Słonecznego") postawię na ucieczkę z Księżyca i Marsa >:( ???.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciągle nie to. Planety w Układzie Słonecznym mają swoje "własne" pierwsze trzy prędkości kosmiczne. Wymienia się nawet prędkość ucieczki ze Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienia się nawet prędkość ucieczki ze Słońca.

 

Myślałem o tym ale doszedłem do wniosku, że to głupie bo teoretyczne, a teoria interesuje mnie mniej od praktyki. Choć taka prędkośc ucieczki ze słońca dotyczy także cząstek elementarnych, a to już praktyka będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

V prędkość kosmiczna - 52,8 km/s

 

Loty po trajektoriach parabolicznych leżących w płaszczyźnie prostopadłej do orbity Ziemi wymagają prędkości kosmicznej - 52,8 km/s. Taka prędkość pozwoli na osiągnięcie dowolnego punktu na płaszczyźnie prostopadłej do orbity Ziemi.

 

VI prędkość kosmiczna - 72,2 km/s

 

Wiele komet obiega Słońce po bardzo wydłużonych orbitach eliptycznych i leci w kierunku przeciwnym do orbitalnego ruchu Ziemi wokół Słońca. Aby więc je dogonić w dowolnej chwil, prędkość startowa rakiety musi wynieść - 72,2 km/s. Jest to początkowa prędkość, jaką zapewnia lot po paraboli względem Słońca w kierunku przeciwnym do ruchu Ziemi.

 

Pozdrowienia

Filip Polewaczyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Filipie! (nie poznałem Cię na tej fotce)

 

Odpowiedzi prawidłowe brzmią:

 

V prędkość kosmiczna (52,8 km/s) pozwala osiągnąć dowolny punkt w płaszczyźnie prostopadłej do orbity Ziemi. Trajektoria jest parabolą.

 

VI prędkość kosmiczna (ja mam 72,7 km/s, Filip proponuje 72,2 km/s) pozwala dogonić dowolną kometę (także poruszającą się w przeciwną stronę, niż Ziemia).

 

P.S. Filip, przypomnij mi gdzie ja to znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ponownym sprawdzeniu, potwierdzam, że VI prędkość kosmiczna wynosi 72,7 km/s. Wyraźnie popełniłem błąd podczas pisania wiadomość.

Prawidłowa odpowiedź to 72,7 km/s. Przepraszam za przeoczenie.

 

-Pozdrowienia-

Filip Polewaczyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycja książkowa pt. "Kosmologiczne Paradoksy".

Nie wiem czy to jest dokładny tytuł. Autora aktualnie nie pamiętam. Obecnie korzystam z notatek i zapisków z tej książki, ponieważ teraz już jej nie posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to potem jak nic: z Lokalnej Grupy Galaktyk, z naszej Makrogromady, z Hipergalaktyki, z Metagalaktyki (choć to podobno już jest Wszechświat)  :)

Rozumiem, że Makrogromada jest synonimem naszej Supergromady. Ale co to ta Hipergalaktyka?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.