Skocz do zawartości

Montaż azymutalny "Wolf"


Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam wreszcie wymienić mój statyw fotograficzny, który za bardzo nie nadaje się do obserwacji astronomicznych na porządny i sztywny montaż. W Astrokraku jest w sprzedaży powyższy montaż azymutalny na trójnogu "Wolf" z głowicą fotograficzną, gorąco zachwalany przez Janusza. Zamierzam umieścić na nim zarówno lornetę jak i w przyszłości lunetę obserwacyjną lub niewielki teleskop (załóżmy Celestron 102AZ). Chciałbym poznać Wasze opinie na jego temat, może jest ktoś, kto go używa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten statywik z głowiczka Manfronto nie jest zły. Do lornetki lub niewielkiego reftaktorka jest doskonały. Do tego lekki. Ja kupiłem go u Janusza do mojego refraktorka/kolimatora 100mm (ponad 3kg wagi). Ostatnio powiesiłem na nim refraktorek z diagonalem i nasadka dwuoczną (razem ponad 5kg) i drgania wygasaly bardzo szybko i były naprawdę niewielkie, chociaż mój Wolf jest juz trochę nadwyrężony po tym jak testowałem jego wytrzymałość siadając na nim (jednak ponad 70kg spowodowało, że już nie mogę go rozkładać do końca). Jak nie masz zamiaru robić takich ekstremalnych testów to bedzie się długo i dobrze sprawował. Jeśli się nie mylę to na www.telescope-service.de widziałem wieszane na tym statywie jakieś poważniejsze refraktorki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejdź się na giełdę fotograficzną w Warszawie. Ja za mój statyw do Pronto, który

jest idealna podróbą solidnego Manfrotto z głowicą 141CN zapłaciłem 399 zł. Statyw

był oczywiście nowy. Ci co ten statyw widzieli na pewno powiedzą, że jest warty swojej

ceny no i jest tańszy niż Wolf u Janusza.

 

Obawiam się jednak, że Celestron 102AZ to za duży kaliber zarówno na mój statyw jak

i na Wolfa Janusza z tą głowicą Manfortto.

 

Arek

 

P.S. Jak będziesz dziś w CAMKu na wykładzie PTMA o 17 to zaczep mnie, to Ci ten

statyw pokaże. Tak się szczęśliwie złożyło, że mam go dziś w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowica Manfrotto głowicy Manfrotto nierówna. Poza tym sama rura Celestrona jest za cieżka, żeby wrzucać go na gwint albo stiopkę statywową. Ten statyw, który dają w standarcie do tych Celestronów jest w zupełności wystarczający, a tam tube mocuje

się przez pierścienie.

 

Jeśli chodzi o obejrzenie statywu, to dzisiaj będę w CAMKu do po 18stej . Jutro i

pojutrze może mnie nie być, a później, do przyszłego poniedziałku włącznie, nie

będzie mnie na pewno.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie odbywa się ta giełda fotograficzna w Warszawie?

Czyli rozumiem, że powodem dla którego nie można zamocować Celestrona do tego statywu jest to, że tuba tego teleskopu jest za ciężka na gwint lub stopkę. A tak gdyby się uprzeć, to czy można po prostu zamocować przy pomocy pierścieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by na pewno polepszyło sytuację, ale i tak za dobrze nie będzie. Głowica 141RC na

10cm refraktor to za mało. Tak patrzyłem, że maks tego co wchodzi na mój statyw z pełnym komfortem działań to Megrez 80/500. Wydaje mi się, że do Celestrona 102AZ

będziesz już potrzebował głowicy Manfrotto z mikroruchami. Ona ma numer 400 coś

tam (dokładnie zapomniałem) i kosztuje około 600 zł nowa. Razem ze statywem wydzie Cię to około 1000 zł, co zupełnie się nie opłaca. Pomyśleć, że jeszcze w wakacje Celestron 102AZ z solidnym statywem i dwoma okularami kosztował w promocji 1440 zł. To była

naprawdę dobra cena i cieszę się, że się na nią w PKiM załapaliśmy (kupilismy 3 sztuki)

 

Giełda fotograficzna odbywa się w każdą niedzielę w klubie studenckim Stodoła przy ul.

Batorego. Zaczyna się od 10. Wstęp 4 zł. Wczoraj byłem tam i widziałem ten sam statyw

co ja kupiłem za 399 zł już za 550 zł. No ale to cena wywoławcza więc zawsze można

się sporo utargować.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oczywiście refraktorek 100/500 trzeba zamocować poprzez łoże z obejmami a nie bezpośrednio do tubusa śrubą statywową, jest on na tyle krótki że spokojnie będzie pracował na takim solidnym, drewnianym statywie jak niemiecki Wolf 8)

Sztywność tego statywu jest o dwie klasy większa od oryginalnych aluminiowych statywów dostarcanych z refraktorem 100/500 w zestawie :roll:

Obecnie dajemy do Wolfa lepsze i mocniejsze głowice Slika nie podnosząc przy tym jego ceny 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, obawiam się, że przerazi Cie "badziew", który na giełdzie fotograficznej oferują. Tam nie ma sprzętu do cięższych sprzętów bo to giełda fotograficzna a nie astronomiczna. Powiem tak. Miałem statyw Meade do ETX-a (cos jak ten Arka, a przynajmniej podobny) i nigdy bym się nie odważył na nim powiesić bo by sie po prostu pogiął (odkształcił trwale). Na Wolfie sobie poprostu usiałem (70 kg) i nadal nadaje sie do użytku chociaż to lekko odczuł (są w nim niestety plastikowe elementy, które nie są tak solifne jak twarde drewno). Byłem wielokrothie na giełdzie w Stodole i nie widziałem żadnego sensownego statywu w odpowiedniej cenie do kupienia. Ale oczywiście polecam wycieczkę, tym bardziej, że czasami mozna tam znaleźć całkiem ciekawe wynalazki optyczne. A jak będziesz zainteresowany to Ci pokaże Refrakrorek TV101 zamocowany do Wolfa od Janusza :lol: :lol: :shock: Wydaje mi się, że jest on o wiele cięższy niż achromat Celestrona na przykład :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Paralaktyczny :shock: pod lornetkę :shock: czy chcesz aby gościa pogięło przy obserwacji :wink: :lol::lol::lol:

Pod refraktorek to inna bajka ale do lornetki totalne nieporozumienie :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, teraz już lepiej :wink:  

Domek, fajny sprzęt masz, może kiedyś się spotkamy i rzucę na niego okiem. Z jakiej dzielnicy jesteś?

 

Krzychu, nie ma sprawy, zapraszam do dzielnicy północnej - Łomianki :D Jakby co to prv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam nie ma sprzętu do cięższych sprzętów bo to giełda fotograficzna a nie astronomiczna. Powiem tak. Miałem statyw Meade do ETX-a (cos jak ten Arka, a przynajmniej podobny) i nigdy bym się nie odważył na nim powiesić bo by sie po prostu pogiął (odkształcił trwale).

 

Domek, bez złośliowści, ale źle szukałeś. Jeśli ktoś widział statyw Manfrotto 055 PRO, to

ten który mi się udało kupić jest jeszcze od niego lepszy i nadal jest do dostania na giełdzie. Dodatkowo jak się rozejrzysz,

to znajdziesz naprawdę profesjonalne statywy z potężnymi głowicami, które utrzymują

dość ciężkie kamery TV wiięc z Celestronem 102/500 bez problemu sobie poradzą. Oczywiście za takie statywy już trzeba słono zapłacić, ale są one dostępne na giełdzie.

 

Pamiętajcie, że ludzie którzy mają stanowska ze statywami mają ich często na tyle dużo,

że z braku miejsca prezentują statywy z porozkręcanymi głowicami. Nie należy więc tylko

rzucać okiem, ale przyglądać się dokładnie.

 

Moim zdaniem naprawdę warto jeździć na giełdę, bo można wyszukać wiele fajnych rzeczy. Przykładowo statyw NRDowski, który Janusz oferuje za 350 zł (i o dziwo znajduje na niego kupców) był tam do kupienia za 150 zł! I to była tylko cena wywoławcza.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.