Skocz do zawartości

Pierwsze światełko z FLI ML8300


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Uczę się dopiero obsługi i kamerki i softu i obróbki zdjęć DS :)

To zupełnie inna bajka w porównaniu z obróbką zdjęć planetarnych. To moja pierwsza fotka z działającym

guide w 1 osi (Astrotrac). Sprawę załatwiła dodatkowa lunetka do guide - kamerka ALccd5 nie wytrzymała

konfrontacji z Off-agiem, obraz był po prostu na tyle ciemny że z OAGa musiałem zrezygnować.

Fotka w cropie i resize ofcrs.

 

Próbny strzał pod dość syfiastym niebem jasnym niebem, czasy 10x180s + 5x300s.

Odjęte darki i biasy, flat wygenerowany sztucznie w maxim. Obróbka w PS wg tutorialu

zamieszczonego przez Tiamata - na ile dałem radę poczarować ;)

 

Brakuje mi ciemnego nieba.

 

Jednak w porównaniu z tymi kilkoma zdjątkami DS wykonanymi canonem mogę napisać jedno - kreacja

fotek DSLrem to mordęga a nawet pewna strata czasu w porównaniu z prawdziwym astronomicznym ccd...

leo3.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super. Pierwsze koty za płoty. Wartym podkreślenia jest Twój zwrot:

 

"Jednak w porównaniu z tymi kilkoma zdjątkami DS wykonanymi canonem mogę napisać jedno - kreacja

fotek DSLrem to mordęga a nawet pewna strata czasu w porównaniu z prawdziwym astronomicznym ccd..."

 

Oczywiście w Twoim wypadku trudno odnosić się do kwestii kosztów, ale kamerki mono, małe, można kupić za całkiem fajne pieniądze (poziom używanego DSLR).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę fotki setupu jak doładuję akumulatorki w aparacie :)

 

Tymczasem jeszcze jedna fotka - dopaliłem 10x300 sek do poprzedniego materiału.

Niestety źle wykadrowałem i nie dało się w całości złożyć wszystkich 3 obiektów więc

wrzucam Leo w 1/3 :). Nieco większa rozdzielczość.

 

Największym problemem jest gradient (ale mam nadzieję że po dobrych flatach temat zniknie)

oraz przepalanie się jaśniejszych gwiazdek.

 

Praca z FLI + maxim = sama radość. Ustawiam sprzęt, konfiguruję soft i na 1.5 godziny mogę iść oglądać snookera :).

 

Sprzęt to ten wynalazek (420 mm, żadnego FF/FR tutaj realnie nie potrzeba...)

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4639_TS-APO65Q---65mm-f-6-5-Quadruplet-Astrograph---D-44mm-Feld.html

leo2.jpg

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super. Pierwsze koty za płoty. Wartym podkreślenia jest Twój zwrot:

 

"Jednak w porównaniu z tymi kilkoma zdjątkami DS wykonanymi canonem mogę napisać jedno - kreacja

fotek DSLrem to mordęga a nawet pewna strata czasu w porównaniu z prawdziwym astronomicznym ccd..."

 

Oczywiście w Twoim wypadku trudno odnosić się do kwestii kosztów, ale kamerki mono, małe, można kupić za całkiem fajne pieniądze (poziom używanego DSLR).

 

Dokładnie tak to wygląda, ceny sensownych, dobrej jakości kamer powiecdmy poczynając

od ATIK 314L są w tej chwili zbliżone do cen aparatów klasy nikon 300, a zdjęć i efektów

nie ma co porównywać. Sam jestem userem nikona i szum marycy w tym aparatu określany w dziedzinie

dslrów jako mały w porównaniu z Atik 314L to koszmar po prostu.

Do tego dochodzą fatalne parametry dslr-ów w kwestii tempa ściągania klatek, brak realnego

subframe, chłodzenia i dziesiątki innych spraw które na obecnym etapie na jakim jest rynek

astrofotograficzny mogą tylko zniechęcać z takiego focenia. Także chłopaki - przesiadać się na

prawdziwe ccd, to inny świat :) Konkurencja wyrzuciła monopol SBIG-a (nawet doprowadziła do

realnej deprecjacji marki - bo trudno inaczej nazwać sprzedaż potentata za śmieszne pieniądze)

więc jest w czym wybierać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje prowadzenia. Jak na 420mm to rzeczywiście ten Astrotrack wymiata!

 

A miałeś kiedyś w rękach AstroWalkera - jak wg Ciebie wypada na tle Astrotracka?

 

 

No ja mam AW prowadzenie ok tylko na pewno nie da się załadować tak ciężkiego setupu

jak w AT - to kwestia kilku detali - przede wszystkim wysokiej jakości aluminium zastosowanego

w astrotracku, astrotrack jest wykonany dość masywnie, ludzie robią na tym

nawet fotki z 1m - ale to już trochę hardcore ;)

 

Po moich fotkach widać błędy prowadzenia w osi nieguidowanej czyli osi "Y"

Ustawienia dobrego prowadzenia w deklinacji to kwestia ustawienia na polarną

w AT - tu na pewno muszę dopracować precyzję albo wstrzelić się w takie miejsce

że będzie ok. Lunetka biegunowa zamontowana jest na obrotowym ramieniu są

tu lekkie luzy naturalnie więc sądzę że niekoniecznie mogę ustawiać montaż prawidłowo.

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak to wygląda, ceny sensownych, dobrej jakości kamer powiecdmy poczynając

od ATIK 314L

Jest jeszcze jeden, 314E. Mam go na stocku i chyba dzisiaj zapakuje do teleskopu i zobaczę, jak to działa. Jest kilkadziesiąt % tańszy, a ta sama elektronika. 5 mikronów piksel, więc skala będzie spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.