Skocz do zawartości

Połączenie kamerki i Canona z SCT 6"


franz

Rekomendowane odpowiedzi

Na fotkach pokazałem o co chodzi. Nie wiem jaka ma być odległość matrycy od reduktora f/6,3.

W przypadku Canona odległość matrycy w pokazanym układzie jest ok 6 mm wieksza niz dla ATIK-a

Może potrzebna jest jakaś bezpośrednia złączka reduktor f6,3/Canon ?

SCT 1.jpg

SCT2.jpg

SCT3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość reduktor-matryca dla f/6.4 to 115 mm (tak zazwyczaj podawane). Dla lustrzanek część tej odległości zjada znacznie większa odległość matrycy od frontu body.

 

Ja używam krótkiego adapteru SCT -> T http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/t-adapter-m42x075-2sc,d1726.html i to dalej można do koła i z koła do kamery (+/- przedłużki). Z Radial Guiderem (SCT na wejściu, T na wyjściu) adapteru nie trzeba :) Stosowanie 1,25" z lustrzankami to też nie jest dobry pomysł ;)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość reduktor-matryca dla f/6.4 to 115 mm (tak zazwyczaj podawane). Dla lustrzanek część tej odległości zjada znacznie większa odległość matrycy od frontu body.

 

Ja używam krótkiego adapteru SCT -> T http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/t-adapter-m42x075-2sc,d1726.html i to dalej można do koła i z koła do kamery (+/- przedłużki). Z Radial Guiderem (SCT na wejściu, T na wyjściu) adapteru nie trzeba :) Stosowanie 1,25" z lustrzankami to też nie jest dobry pomysł ;)

Rozumiem, że ten podlinkowany adapter mam wkręcić bezpośrednio na wylot z SCT 6" a dalej adapter SCT M42 0,75/Canon, no i Canon. Byłbyś taki dobry i zmierzył grubość tego podlinkowanego adaptera? Chciałbym wiedzieć co zamówić.

Odległość 115 mm ma jakąś tolerancję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adapter wkręcasz w reduktor SCT i daje ci wtedy gwint T, który masz także w kole filtrowym, czy w kamerce. Dodaje parę milimetrów do długości całkowitej. Do tego dobierasz jakąś przedłużkę T (a tego jest pełno, nawet takie o zmiennej długości Baadera) i masz ładny tor optyczny - skręcony i bez wąskiego 1,25".

 

Co do odległości to korekcja najlepsza jest idealnie w tym punkcie. Ma to znaczenie najbardziej dla dużych matryc. Dla mniejszych można próbować powalczyć z mniejszą lub większą redukcją obserwują korekcję pola. Atik 314E z matrycą 1/2" mógłby nawet używać reduktorów f/3.3.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adapter wkręcasz w reduktor SCT i daje ci wtedy gwint T, który masz także w kole filtrowym, czy w kamerce. Dodaje parę milimetrów do długości całkowitej. Do tego dobierasz jakąś przedłużkę T (a tego jest pełno, nawet takie o zmiennej długości Baadera) i masz ładny tor optyczny - skręcony i bez wąskiego 1,25".

 

Co do odległości to korekcja najlepsza jest idealnie w tym punkcie. Ma to znaczenie najbardziej dla dużych matryc. Dla mniejszych można próbować powalczyć z mniejszą lub większą redukcją obserwują korekcję pola. Atik 314E z matrycą 1/2" mógłby nawet używać reduktorów f/3.3.

 

Zobacz konfiguracje na poniższych fotkach. Co o tym myślisz?

Zgodzę się z Tobą, że złączki 1,25" nie są najlepsze dla Canona, no ale mam co mam. SCT nie ma 2" wylotu a przeloty w filtrach są 27 mm. Canon i tak winietuje w ukladzie SCT + korektor, więc się trochę wyflatuje i trochę wykadruje. Ma on służyć do focenia z ogniskową ok 1 metra więc nie będą to szerokie pola tylko jakieś maleństwa na środku matrycy. Zaletą jest to, że jest koło filtrowe i można stosować filtry, jeśli to jest jakaś zaleta dla Canona.

Wymiary są podane do czoła oryginalnej złączki z wyposażenia SCT 6", która styka się z reduktorem f/6,3

dystans SCT - kamerka.JPG

dystans SCT - Canon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Riklaunim, skąd masz tą odległość ? W sieci podają inne odległości dla Antaresa, Meade i Celestrona - każda jest inna, odpowiednio - 82 mm, 95 mm, 105 mm. Mój reduktor jest Hirsch ale nie znalazłem nic dla niego.

Piszą, że reduktory są identyczne a potem, że odległości są inne, jakoś brak logiki w tym wzsystkim. Może sami nie wiedzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda dobrze. W przypadku lustrzanki to te 1,25" filtry i 1,25" visualback robią ci winietę właśnie (przez co lepiej już tym atikiem walczyć nić podobne pole z mniej efektywnej lustrzanki). Korektor f/6.4 jest dostosowany do oświetlenia matryc rozmiaru APS-C.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda dobrze. W przypadku lustrzanki to te 1,25" filtry i 1,25" visualback robią ci winietę właśnie (przez co lepiej już tym atikiem walczyć nić podobne pole z mniej efektywnej lustrzanki). Korektor f/6.4 jest dostosowany do oświetlenia matryc rozmiaru APS-C.

 

Skąd masz tą odległość 115 mm ?????????????????????????????????? :rtfm:

 

Wygląda na to, że najprędzej się dowiem jak sam zrobię testy :szczerbaty: .

Możliwe odległości jakie mam z Canonem to 80; 98; 102; 116 mm

Edytowane przez franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam taki układ dwucalowy z Canonem. Chyba mam co robić :g: .

Ciekawe, że żaden producent nie podaje tych odległości ? Czyżby to nie było ważne ? A może sami nie wiedzą do końca jak ma być :Boink: ?

dystans dwucalowy SCT - Canon.jpg

Edytowane przez franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~115 podawana "najczęściej" w sieci dla odległości bezpośredniej korektor-matryca. Dla body lustrzanki to jakieś 4cm mniej chyba wtedy. Dla Atików CCD jest jakieś 10-15mm od gwintu T.

 

Mówimy o odległości od czoła reduktora Hirsch f/6,3 do matrycy - obojętnie jakiej matrycy. Za dużo zamieszania z tymi odległościami.

Chyba jednak nikt nie wie na 100%. Jak przetestuję to wrzucę tu ale wolałbym bez roboty, na gotowe !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na stronie Celestrona. Wynika z tego, że rozstaw optymalny dla reduktora 0,63 jest 105 mm. Stopień redukcji się zmienia w zalezności od rozstawu ale optymalny dla redukcji 0,63 jest 105 mm.

http://www.celestron.com/c3/support3/index.php?_m=knowledgebase&_a=viewarticle&nav=0&kbarticleid=2243

I jeszcze o połączeniu lustrzanki z SCT

http://www.celestron.com/c3/support3/index.php?_m=knowledgebase&_a=viewarticle&nav=0&kbarticleid=2260

 

Nic na razie nie mam o reduktorze Hirsch.

Edytowane przez franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.