Skocz do zawartości

EQMOD


misiowaty

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczynając sesję obiektu położonego wysoko, w okolicach zenitu, szybko dochodzimy do sytuacji, w której grozi nam kolizja kamery z nogami statywu. Wyjściem byłoby rozpoczęcie sesji z teleskopem po wschodniej stronie montażu. Trzeba jednak poinformować o tym EQMODa?! Jak to zrobić? (EQMOD musi odwrócić kierunki osi DEC ?!)

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zafajkuj Enable limits i przećwicz ;)

Nie kumam :(

Myślałem, że te limity to tylko zabezpieczenie przed kolizją? Ale jak kontynuować sesję, kiedy stale nadzoruję montaż, noc jeszcze długa, a kolizja nieuchronna (np: za kilkanaście minut)?

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak. Włącz setup EQmod pokaże Ci się panel w którym możesz zaznaczyć opcje :

* allow auto meridian flip

 

 

Potem wszystko sprawdź czy działa prawidłowo w rejonie w którym może dojść do kolizji, ale w takim żebyś mógł sprawdzić "przerzucenie" montażu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem że EQ6 nie obsługuje flipa przez meridianę,

a jednak proszę: http://www.welshdrag...ier_flip_option

chyba się jednak przeproszę z EQmodem ;)

 

JaLe jak błyskawica :notworthy:

 

Heh, bo to stosuje od dawna ;)

 

Zawsze jednak mam stracha przed aktualizacją nowego oprogramowania czy czegoś nie schrzanili.

Dlatego zawsze dobrze wcześniej sprawdzić.

 

U mnie to wygląda tak:

pier flip eqmod.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Flip przez meridian to jedyna opcja? Nie da się rozpocząć sesji z teleskopem przełożonym na wschód jeszcze przed meridianem (można by uniknąć Flipa)?

Po Flipie konieczna jest oczywiście ponowna kalibracja PHD?

 

Zrób tak:

Teleskop zaparkuj w położeniu określonym przez siebie i potem zalignuj .

 

 

Ponownego procesu alignacji nigdy nie przeprowadzałem, bo akurat u mnie to nie zda egzaminu, gdyż nie focę praktycznie na zachodzie.

Sam się nad tym zastanawiam, czy po obrocie guid skalibruje się sam - bo w Maximie jest opcja pier flip w ustawieniach guidu - chyba muszę to sprawdzić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypróbuję!

Przy okazji to popełniłem błąd, bo to chyba nie ten meridian, tylko ta meridiana :Boink:

 

Co do PHD, to może być tak, że EQMOD już go 'odwróci' podczas flipa (PHD działa u mnie przez platformę EQMOD)? Trzeba to sprawdzić!

 

Dzięki za pomoc! :friends:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tę funkcję obsługują topowe montaże i soft (ACP, autopilot..)

- przed "dojechaniem" do współrzędnych limitu, przerywają sesję, robią flipa przed meridianę,

alignują montaż na obiekcie i prowadzą sobie sesję dalej

- nie wiedziałem że EQMOD to potrafi, i chociaż jak widać, możliwe jest to w driverze, to wątpię, czy to się może udać, bo soft musiałby przerwać guiding, potem sam wybrać wybrać nową, albo tę samą gwiazdkę (już w odwróconym kadrze) do guidowania, a tu już by trzeba zarządzać kamerami, a nie tylko samym montażem.

 

a to, żeby "sztucznie" zalignować montaż na obiekcie po flipie, mimo, że jego pozycja jest przed,

można chyba tylko ręcznie (z kursora), każde inne wskazanie obiektu, spowoduje przejście do naturalnej pozycji montażu.

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz opis konfiguracji granic:

 

http://www.welshdragoncomputing.ca/eqmod/doku.php?id=setting_mount_limits

 

 

Muszę przyznać, że każda wersja EQmoda jest doskonalsza.

 

Ostatnio przez przypadek wyłączyłem sobie CdC i już myślałem, że montaż zgłupieje, bo przecież nie był zaparkowany. Jednak jakież było moje zdziwienie, gdy po ponownym połączeniu montaż zaparkował dokładnie tam gdzie trzeba i trafiał dalej bez problemu w obiekty :)

 

 

W tej chwili chciałbym jeszcze uruchomić EQToure i wypróbować taki mój mały projekcik ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delikatnie odbiegając od tematu , by nie tworzyć wielu wątków mam takie lamerskie pytanie jak po kolei postępować aby zachować align w eqmodzie nawet po wyłączeniu mounta oraz kompa, oczywiście chodzi mi o sytuacje kiedy "hamulce" są ciągle zablokowane czyli generalnie gdy mount jest na pierze. A i po drugie jak odpalić pliczek ze skryptem bo zaciągnąłem sobie CCDdrift align tak by samemu nie trzymać i przyciskać przycisków W i E a nie wiem jak się za to zabrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delikatnie odbiegając od tematu , by nie tworzyć wielu wątków mam takie lamerskie pytanie jak po kolei postępować aby zachować align w eqmodzie nawet po wyłączeniu mounta oraz kompa, oczywiście chodzi mi o sytuacje kiedy "hamulce" są ciągle zablokowane czyli generalnie gdy mount jest na pierze...

 

.... kiedy w trakcie sesji zrobisz prawidłowy align (najprościej i najszybciej to w Mximie: plate solve i później sync) to na koniec po zaparkowaniu montażu trzeba stworzyć "New park position" (przycisk P+ w menu rozszerzonym eqmoda) dowolnie go nazywając. Rzeczywista pozycja parkowania zostanie zapamiętana i nawet po wyłączeniu wszystkiego i ponownym uruchomieniu "unpark" będzie następował z tej nowej pozycji, o prawidłowych (rzeczywistych w odniesieniu do pozycji zaparkowanego montażu) współrzędnych. Wystarczy zrobić to oczywiście raz i później używać tej nowej pozycji do parkowania.

Oczywiście podstawa to ustawienie na polarną najlepiej jak się da, co przy permanentnym zestawie nie stanowi problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... kiedy w trakcie sesji zrobisz prawidłowy align (najprościej i najszybciej to w Mximie: plate solve i później sync) to na koniec po zaparkowaniu montażu trzeba stworzyć "New park position" (przycisk P+ w menu rozszerzonym eqmoda) dowolnie go nazywając. Rzeczywista pozycja parkowania zostanie zapamiętana i nawet po wyłączeniu wszystkiego i ponownym uruchomieniu "unpark" będzie następował z tej nowej pozycji, o prawidłowych (rzeczywistych w odniesieniu do pozycji zaparkowanego montażu) współrzędnych. Wystarczy zrobić to oczywiście raz i później używać tej nowej pozycji do parkowania.

Oczywiście podstawa to ustawienie na polarną najlepiej jak się da, co przy permanentnym zestawie nie stanowi problemu.

 

No to fajnie, a co z plikami vbs jak je można podegrać by eqmod według danego pliku wykonywał ruchy? Ktoś tego próbował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.