Skocz do zawartości

UrsaMinor EQ5 Dual Handbox


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym zabrać się za troszeczkę poważniejsze astrofoto,ale jest pewien problem. Posiadam montaż EQ5 z napędem w jednej osi. Zdjęcia wykonuje Canonem i obiektywami do 200mm. Chciałbym mieć guiding i znalazłem takie coś. I tutaj moje pytanie: czy można podłączyć to urządzenie do napędu tylko w jednej osi i tylko ją guidować?

 

Wiem,że dostanę pewnie odpowiedź w stylu,żeby kupić lepiej HEQ5,albo lepiej,ale niestety budrzet domowy nie przewiduje takich wypadków,dlatego zostaję przy EQ5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrolery Ursa Minor (lub własne modyfikacje oryginalnego kontrolera) dotyczą napędu w obu osiach dla montaży EQ3-2 i EQ5. Guiding EQ5 w jednej osi nawet jeżeli wykonywalny to nie będzie zbyt efektywny.

 

Plus wymagany jest guider z portem ST4 (lub inny i relaybox ale to już może się nie kalkulować do końca).

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam kamerkę QHY5 z wyjściem ST4. Pomyślałem,że skoro mam dobrze ustawiony monataż na plarną do ogniskowej 200mm wystarczy na początek guiding w jednej osi. Tylko czy da się to urządzenie połączyć z tym napędem żeby to wszystko działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytaj się producenta, ale w opisach wszędzie jest że to do wersji napędu w dwóch osiach, nawet to: http://www.opticstar.com/Run/Astronomy/Astro-Accessories-Imagers-Shoestring.asp?p=0_10_5_0_5_5 :)

 

Pytanie czy korekcja w RA to akurat to czego potrzebujesz - analizowałeś dryf jaki masz i która oś wtedy wymaga korekcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie czy korekcja w RA to akurat to czego potrzebujesz - analizowałeś dryf jaki masz i która oś wtedy wymaga korekcji?

 

Niestety nie analizowałem. Czy mógłbyś podpowiedzieć jak to zrobić? Zawsze można dokupić napęd na dwie osie,albo odłożyć trochę i zakupić upgrade GOTO,ale zaraz wyjdzie,że jeszcze lepiej odłożyć więcej i kupić HQE5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli potrafisz bardzo dokładnie ustawić montaż na biegun, do guidowanie w DEC będzie zbędne,

w zasadzie dąży się do tego aby guidować tylko w jednej osi, guidowanie w obu, mniej czy więcej, wywołuje rotację pola

i jeżeli masz pilota bez goto, to autoguider możesz wykonać samemu, bo to nic trudnego

o tu jest taki stary wątek, jak to zrobić: http://forum.astropolis.pl/topic/10159-autoguider-dla-kadego

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za lekturę. W związku z tym artykułem mam jeszcze jedno pytanie.

 

Czy jeżeli do pilota,dodam gniazdo RJ z okablowaniem,podłączę QHY5 do tego gniazda,to czy guiding zadziała? Czy wtedy można pominąć ten interfejs(rozumię,że jest to coś w stylu realy box-a)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Czy jeżeli do pilota,dodam gniazdo RJ z okablowaniem,podłączę QHY5 do tego gniazda,to czy guiding zadziała? Czy wtedy można pominąć ten interfejs(rozumię,że jest to coś w stylu realy box-a)?

 

tak myślę, że po prostu łączysz wyjścia guider portu kamery z przyciskami pilota:

QHY5 guide port.jpg

 

Ra+ to lewo, czyli East

Ra- to prawo czyli West

pin2 to GND

pinów 1,4,5 w ogóle nie łącz

 

ale czy będzie potrzebna jakaś separacja (np. optoizolatory) to już lepiej niech się wypowiedzą elektronicy,

w/g mnie już nie, ale się na tym nie znam

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.