Skocz do zawartości

Okulary Do Synty 150/750 F.5


jarosław24

Rekomendowane odpowiedzi

Te tematy już wiele razy przewracały się po wielu forach. Chodzi mi o dobór odpowiednich okularów do mojego teleskopu jak w temacie. Przeczytałem już wiele na ten temat, uprzedzając na celestia.pl też już byłem. Moje dzisiejsze okulary pozostawiaja wiele do życzenia...

Na obrzeżach widać olbrzymie rozmazania i dają dosyć ciemne obrazy. Od kolegi ostatnio pożyczyłem okular klasowy Vixen NLV 6mm i szczęka mi opadła oraz... rozzłościłem się. Ceny tych okularów są dosyć duże. Chciałbym prosić o pomoc w doborze okularów.

Jednego NLV i tak będę chciał kupić ale może tak 12 mm aby oglądać DS. Do planet najlepiej Ortho 6mm. Ale moje pytanie brzmi nastepująco. Może ktoś poleci mi jakieś inne tańsze rozwiązanie które w moim teleskopie da świetne obrazy nieba. Wiem że nlv czy lvw nic nie zastąpi, sam o tym wiem rozbijając nimi m13 po centrum, ale może ktoś ma juz doświadczenie z tym problemem. Myślałem również o zoomie jakimś najlepiej vixena 8-24mm. Za wszelką pomoc dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dodam odp. :szczerbaty:

Mam badera okularki (Hyperiony 21mm i 13mm) no i powiem że sobie chwalę z w/w teleskopem F5.

.........ALE!!!.........

Porównanie mam tylko z kitowcami z zestawu.

Okularki za kwotę do ok. 250-400 (giełda-sklep internetowy) do chyba dobry wybór.

POZDRAWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednego NLV i tak będę chciał kupić ale może tak 12 mm aby oglądać DS. Do planet najlepiej Ortho 6mm. Ale moje pytanie brzmi nastepująco. Może ktoś poleci mi jakieś inne tańsze rozwiązanie które w moim teleskopie da świetne obrazy nieba. Wiem że nlv czy lvw nic nie zastąpi, sam o tym wiem rozbijając nimi m13 po centrum, ale może ktoś ma juz doświadczenie z tym problemem. Myślałem również o zoomie jakimś najlepiej vixena 8-24mm. Za wszelką pomoc dziękuję.

Sam się przekonałem o tym że nie warto kupować okularów na raty, kto kupuje tanio kupuje wiele razy. A teraz do rzeczy, zaczynając od końca :) Wg mnie zoom warto kupić na końcu jako miły dodatek, a wcześniej warto zaopatrzyć się w okulary docelowe które będą nam służyły długo i z różnymi instrumentami. NLV (LV) i LVW to bardzo dobre okulary, ale w obecnej sytuacji rynkowej wg mnie warto je kupować jedynie z drugiej ręki i to w cenie 550-600 max za szeroki i 250-300 za wąski. Jak najbardziej będą się nadawały do jasnego instrumentu który posiadasz, ale jeśli nie boisz się zakupów za granicą to możesz rozejrzeć się w sklepach w USA i skorzystać z jakichś okazji - obecnie w optcorp znowu jest promocja na okulary Explore Scientific 82 stopni i można je kupić od 99$, a jest to sprzęt porównywany do naglerów. W niewiele wyższej cenie dostaniesz też okulary Meade 5000 UWA. Oba te modele dadzą Ci sporo większe pole niż LVW, dobrą korekcję dla Twojego teleskopu i nawet jeśli doliczą Ci vat i cło na granicy wciąż będą to tańsze okulary niż LVW.

Jeśli wolisz zakupy w kraju to za pośrednictwem Astromarketu możesz zaopatrzyć się w TS w takie okulary jak HR planetary, Orion Flat Field (sprzedawane pod marką TS), czy TS Expanse. Do instrumentu o takiej światłosile raczej odradzałbym m.in. WO SWAN, w Syntach SWA również ostatnie 10% pola jest słabo skorygowane. Z tego co czytałem w hyperionach korekcja jest nieco lepsza, lecz transmisja i kontrast słabsze. Wszystkie opisane tu okulary to ta sama półka cenowa z okolic 100$.

Udanych wyborów :flirt:

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.