Skocz do zawartości

NGC7000 na szeroko


simarik

Rekomendowane odpowiedzi

Biorąc pod uwagę, że Canon nie modyfikowany, do tego ciepłe noce, a Ty zabrałeś się za rejon nieba gdzie gwiazdy Drogi Mlecznej zabijają każdą odrobinę świecącego wodoru (i trzeba się ratować filtrami Ha), to jak dla mnie efekt całkiem niezły :)

Mam tylko kilka pytań:

1. Czy ten Sonnar źle się sprawuje na f/4 że go domknąłeś do f/4.5? Pytam bo sam na niego poluje i jestem ciekaw, a znalazłem opinie, że do astro spokojnie daje rade na f/4.

2. Klatki zbierałeś na normalnym RAW-ie, czy użyłeś opcji sRAW, która jest dostępna w 50D, a która by jednak zmniejszyła znacząco ilość szumu?

3. Czy nie myślałeś nad jakimś filtrem typu UHC, który jednak pomaga, nawet z nie modyfikowanym Canonem (choć z modyfikowanym pomaga o wiele więcej ;) )?

Tak wyszedł mi ten rejon z filtrem Astronomik UHC-E EOS Clip - > LINK

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mam tego Sonnara i rzeczywiście trzeba go nieco przymknąć. Powodem nie jest CA, co jakieś dziwne zachowanie w wybranych rogach. Niestety "astrofoto" przeszedł w czasach analogowych, a z cyfrą testowałem go tylko na zdjęciach dziennych.

2. sRAW i mRAW mają mniejsze szumy ale też mniejszą rodzielczość i mniejszy detal. Najlepiej zrobić normalnego RAW'a i go przeskalować. Szumów jeszcze mniej, detal większy.

3. Średnica gwintu w Sonnarze (chyba 49mm) jest minimalnie większa niż w 2" filtrze. Najpewniej zamówię redukcje Sonnar->2" filtr, bo mam dobre filterki, które chciałbym w zestawie z tą 135 wykorzystać. Założenie filtra nie obetnie stożka światła - średnica przedniej soczewki obiektywu to 37mm, a szkła w filtrze 42mm.

 

IMG_0369.jpg

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy ten Sonnar źle się sprawuje na f/4 że go domknąłeś do f/4.5? Pytam bo sam na niego poluje i jestem ciekaw, a znalazłem opinie, że do astro spokojnie daje rade na f/4.

2. Klatki zbierałeś na normalnym RAW-ie, czy użyłeś opcji sRAW, która jest dostępna w 50D, a która by jednak zmniejszyła znacząco ilość szumu?

3. Czy nie myślałeś nad jakimś filtrem typu UHC, który jednak pomaga, nawet z nie modyfikowanym Canonem (choć z modyfikowanym pomaga o wiele więcej ;) )?

Tak wyszedł mi ten rejon z filtrem Astronomik UHC-E EOS Clip - > LINK

 

Pozdrawiam :Beer:

 

Dzięki Piotrze za opinie i rady i już śpiesze z odpowiedzią.

 

Ad. 1 Co do przymykania tego Sonnara. Kupiłem go właśnie z myślą o astrofoto bo czytałem że w swojej klasie cenowej nie ma konkurenta. Jak się okazuje to jednak na F3.5 i F4 daje trochę fioletu. Dlatego przymykam go do 4.5. Mam także na stanie Jupitera 135mm i w porównaniu z nim Sonnar wypada lepiej bo Jupitera trzeba by przymknąć do 5.6 (Chociaż gwiazdki z Jupitera wyglądają lepiej ze względu na ilość listków przysłony). Dodatkowo mam wrażenie, że z Canonem 50D te obiektywy nie do końca łapią ostrość - jakby brakowało dosłownie 1mm (byc może problem tkwi w mojej redukcji). Nie sprawdzałem jak to jest z Canonem 350D, który leży w szafie i czeka na swoją kolej.

 

Ad. 2. Materiał zbierałem w JPG-ach i rzeczywiście szum jest duży bo to dodatkowo przy ISO 1600. Rozdzielczość rzeczywiście jest wielka (bo ponad 4k na 3k), ale szum zabija tło - szczególnie w tym rejonie. Szczerze - nie zbierałem materiału jeszcze w RAW to dopiero przede mną (to dosłownie moje raczkowanie w astrofotografii). Przy kolejnych fotkach będę już próbował walczyć z rawami. Spróbuję jak radzi Marek wykorzystać pełen RAW.

 

Ad.3 Moje doświadczenie nie pozwoliło mi jeszcze pomyśleć o takim filtrze. Ale patrząc na zdjęcie z Twojego linku to rzeczywiście Takie coś świetnie by się sprawdziło. Muszę poczytać coś więcej o tym filtrze. Swoją drogą patrząc na zdjęcie Marka ciekawe jak spisałby się obiektyw gdyby na soczewkę założył filtr mgławicowy (akurat mam na stanie UB tylko jakieś mocowanie trzeba by dopasować).

 

P.S. Swoją drogą to na innym monitorze widzę jakie to moje zdjęcie jest czerwone. Hmm.. w domu pracuje na laptopie i tam jednak wychodziło lepiej. Spróbuje to jeszcze poprawić.

 

Tak na szybko zdjąłem tylko trochę czerwieni.

 

amer1.jpg

 

Marcin

Edytowane przez simarik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie zakładam nowego tematu - bo to kolejne zdjęcie NGC 7000. Tym razem z małą zmianą. Otóż jest to moje pierwsze zdjęcie z Canona modyfikowanego 350D. Jest to tez także mój debiut wykonywania pojedynczych klatek w RAW. Pomimo jasnych nocy nie mogłem się oprzeć wypróbowania przerobionego Canona. Porównując mobilną (bez użycia komputera) eksploatacje Canona 350D a 50D to mogę stwierdzić, że jest ona naprawdę hardcorowa, ze względu na mały ekranik 350D i brak funkcji liveview.

Natomiast sama modyfikacja daję naprawdę wielkiego "ASTROKOPA" Canonowi.

 

Obiektyw: Sonnar 135mm

Detektor: Canon 350D mod.

Montaż: AstroWalker

Ekspozycja: 72min (18x240s raw, f 4.5)

Data: 25.06.2011

 

NGC7000mod.jpg

 

Dla porównania w poście wyżej NGC 7000 z takim samym czasem naświetlania Canona niemodyfikowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.