Skocz do zawartości

Jak zapamiętać align w Maximie


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem, że po zrobieniu plate solve i synchronizacji oraz po zaparkowaniu mountu i odłączeniu go nie zapamiętuje owego alignu po ponownym włączeniu, co i jak zrobić by po włączeniu mountu były pokazywane prawidłowe współrzędne jak zaraz po alignie. Oczywiscie wszystko wykonuje w Maximie, mount to HEQ5 z eqmodem czyli via ASCOM.

Dzięki z góry za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim nie ma tu nic do tego. Aplikacja korzysta z danych, które dostarcza EQMOD. Generalnie powinieneś startować zawsze z pozycji "domowej", czyli przeciwwaga w dół, teleskop na północ. Wartości Align, o ile mi wiadomo, nie są nigdy zapisywane w przypadku EQ montaży.

 

Po wystartowaniu z pierwszej home pozycji musisz zrobić Align z komputera np. wykorzystując PinPoint LE (z doinstalowanym GSC katalogiem), który wbudowany jest w Maximie. Robisz klatkę kilku sekundową, wybierasz "Analyze > PinPoint Astrometry". Robisz plate solve i po zlokalizowaniu kadru zamykasz to okno i idziesz do paletki Observatory Control. Tam w zakładce Telescope bierzesz Sync i wybierasz dane z Plate Solve. Od tej chwili masz eqmoda ustawionego.

 

Warunkiem 1 punktowej synchronizacji jest bardzo dokładne ustawienie polarnej. Wtedy nie potrzebujesz mieć dodatkowych punktów align.

 

Jeżeli jednak chciałbyś móc wprowadzać wiele punktów, do tego je zapamiętywać, to od tego jest modelowanie. Software który to robi to:

1. TheSky - technologia T-Point

2. MaxPoint

3. ACP Observatory Control (ma wbudowany engine do modelowania błędów GOTO)

 

W takich softach możesz sobie zeskanować np. 20 punktów na niebie, zapisać konfigurację i zawsze cieszyć się GOTO w "punkt" ;)

 

Czy są jakieś darmowe narzędzia do modelowania nieba - nie wiem. Nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak robie i synchronizuje plate'a jak napisałeś. Chyba jest jeszcze inne rozwiązanie, przeszukałem dokumentację eqmoda i się okazuje, że można zapisać align metodą wielu gwiazd czyli "n-star" tak by po unpark był wczytywany z pliku przez eqmod, będe musiał to przetestować. Co do parku zależy mi na pozycji parkowania horyzontalnej ze względu na dobre niebo na południu mam wysoko pier tak by jak najniżej sięgać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie bardzo rozumiem tych problemów z alignowaniem.

Bo alignuje na jednej gwiazdce (a własciwie zrobiłem to raz), zaparkowany montaż mam na wschód (żeby otwierać dach). I zawsze po od parkowaniu montaż trafia mi w obiekt. Wszystko w oparciu o EQmod i CdC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.