Skocz do zawartości

Wybór teleskopu dla początkującego


yahoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jestem początkującym amatorem astronomii, a jeśli chodzi o zakup teleskopu niestety totalnym lajkonikiem :-) Zamierzam w niedalekiej przyszłości to zmienić, ale potrzebny do tego jak nic teleskop. Pomóżcie w wyborze odpowiedniego.

 

Porównajcie do tego (Synta Sky-Watcher N-150/1200 EQ3-2) : http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1467&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/1200_EQ3-2_%28BKP15012EQ3-2%29

 

- cena do 1600 zł razem z dodatkowym osprzętem (okulary, pierścieniem T2 itp.)

- obserwacje prowadzone będą w większości z obszarów podmiejskich dużego miasta (łuna widoczna wyraźnie), ale nie jest problemem spakowanie teleskopu do auta i znalezienie obszaru pozamiejskiego z małą ilością światła miejskiego.

- teleskop powinien służyć do obserwacji planet, księżyca, gromad i chociaż jasnych mgławic. Oczywiście obserwacja komet też byłyby świetnym przeżyciem.

- z informacji przeczytanych na forach i sklepach interesuje mnie teleskop zwierciadlany Newtona o średnicy min. 150mm i ogniskowej 1000 lub 1200mm. Jeśli macie jakieś inne porady to proszę o komentarz.

- chciałbym także wykorzystać teleskop do astrofotografii. Posiadam lustrzankę Canon EOS 1000D. Jaką światłosiłę musi posiadać teleskop aby nie był za ciemny. Jaki dodatkowy sprzęt trzeba dokupić, aby połączyć aparat z teleskopem.

- czy okulary które są w zestawie wystarczą, czy należy dokupić dodatkowe. Jeśli tak to jakie? Czytałem że szczególnie ten 10mm to badziew.

Long Eye Relief Super 25mm (pow. 48x, 96x z soczewką Barlowa) i 10mm (pow. 120x, 240x z soczewką Barlowa)

- z przeczytanych materiałów wybrałem montaż paralaktyczny, aby móc wykonywać fotografie. Kwestia czy aluminiowy będzie się nadawał, czy raczej powinienem poszukać stalowego. W domu wiadomo, że będzie stabilnie, ale na łące oddalonej od miasta może być różnie,

 

Proszę o porady gdyż nie chciałbym kupować teleskopu zabawki, lecz teleskop z dobrą optyką, który posłuży mi na kilka lat i pomoże odkrywać różne obiekty nocnego nieba.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o astrofotografii z ogniskową 1000mm czy 1200mm w tym budżecie. Astrofotografia nawet z mniejszymi ogniskowymi to nie jest prosta sprawa, dlatego jeśli jesteś "zielony" w astronomii, to może lepiej skupić się na obserwacjach wizualnych i poznawaniu nieba? Wtedy dobrym wyborem pod ciemne niebo byłaby popularna Synta 8". Jeśli koniecznie astrofotografia z lustrzanką, to najłatwiej zacząć od zakupu przyzwoitego montażu (min. EQ5, choć desperaci zaczynają nawet od EQ3-2) i obiektywu ok. 300mm. Ewentualnie mały refraktor 80ED, ale to już znacznie wyższe koszty.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofotografii takim Newtonem będziesz potrzebował:

 

Montażu, który go uciągnie - EQ6 (4 tys)

 

Drugiego teleskopu do guidingu z obejmami itd. (500zł)

 

Kamerka do guidingu – może być przerobiony webcam (250zł)

 

Laptopa do guidingu - może też służyć do sterowania aparatem (1000zł)

 

Złączki, kabelki, baterie pierdołki (1000zł)

 

 

 

Tak że zastanów się nad tym astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem skłonny zrezygnować na początek z astrofotografii na rzecz nauki poznawania nieba. Jeśli chodzi o Syntę 8 calową to rozważałem ją na samym początku. Chciałbym się dowiedzieć czy w przyszłości mógłbym wymienić w jakiś sposób montaż Dobsona na paralaktyczny np. EQ5 lub 6 (gdybym dozbierał na niego), czy raczej jest to niemożliwe do zrobienia.

Znalazłem Syntę na stronie delty http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex,d781.html

Pytania:

- czy okulary, które są w zestawie wystarczą, czy trzeba mi będzie dokupić nowe, albo zamienić istniejące na lepsze modele.

- co polecalibyście dokupić do tego zestawu

 

Dziękuję z góry za odpowiedzi

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym dozbierał jeszcze i zakupił Sky Watchera 200/1000 na montażu EQ5. Czy udźwignie on taką tubę ?

http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,10460s

Udźwignie, ale do wizuala. Jeśli myślisz o nim pod kątem astrofoto, to nie zapewni on odpowiedniej precyzji dla takiej ogniskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem praktycznie zdecydowany na Sky Watchera 200/1000 na montażu EQ5.

 

W opisie jednakże widnieje taki oto tekst:

Montaż ma możliwość opcjonalnego wyposażenia zestawu w lunetkę biegunową, napędy w jednej lub w dwóch osiach lub możemy przerobić montaż na pełny system GoTo.

 

Moje pytanie brzmi :

Czy warto uzupełnić montaż ? Jaki może być koszt napędu ?

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.