Skocz do zawartości

Jeszcze jedna M13


statek

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra fotka!

Nie musiałeś rezygnować z klatki z jasnym satelitą - nie znam programu jakim składasz, ale używając mediany albo average ( Maxim albo Pixinsight) można spokojnie taką klatkę zostawić - soft wyrzuca przelot jako brud uśredniając wartość luminancji w tym miejscu.

A jak chcesz uwag - nie krytyki ( za chwilkę poczytałbym kolejne miłe słowa od kolegów pod swoim adresem:) ) to proszę:

- tło jest nieco zbyt brudne - zostały chyba artefakty po odszumianiu - kwestia co kto lubi- mnie to drażni.

- nasycenie kolorów gwiazd ( poza samą gromadą) jest chyba za małe... rzecz gustu ale ja widziałbym troszkę większe.

Poza tym super!

Pozdr. Maciek

 

PS. Ciekawe że każdy robi "próby" albo " testuje zestaw" - boicie się że jak coś będzie nie tak to nie będzie wytłumaczenia czy jak? Panie i Panowie - niezależnie jak serio każdy z nas traktuje astrofoto to jest hobby i zabawa :lol:

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Ciekawe że każdy robi "próby" albo " testuje zestaw" - boicie się że jak coś będzie nie tak to nie będzie wytłumaczenia czy jak? Panie i Panowie - niezależnie jak serio każdy z nas traktuje astrofoto to jest hobby i zabawa :lol:

 

 

Może to dlatego, żeby ktoś nie napisał zaraz: "znowu ta M13? To już nie ma czego innego do fotografowania?" ;)

 

Swoją drogą ciekawe, czy widać jakąś różnicę w wyglądzie gromady, gdyby porównać zdjęcia zrobione kilkanaście lat temu i teraz. Bo gwiazdy na pewno trochę się przesunęły. Pytanie, czy wystarczająco dużo.

 

 

Po napisaniu powyżego akapitu wrzuciłem do googla zapytanie i wyszło mi, że jednak szanse na to nie są zbyt duże. Trzeba by było fotografować sam środek gromady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest możliwe zarejestrowanie zmian w gromadzie z tym, że nie ruchu gwiazd tylko ich jasności. Projekt polegający na wykonaniu animacji z serii zdjęć zrobionych w trakcie sezonu obserwacyjnego może dać efekt "lampek choinkowych", podobny do gifa zamieszczonego na stronie Obserwatorium na Suhorze.

Podejmie się ktoś? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra fotka!

Nie musiałeś rezygnować z klatki z jasnym satelitą - nie znam programu jakim składasz, ale używając mediany albo average ( Maxim albo Pixinsight) można spokojnie taką klatkę zostawić - soft wyrzuca przelot jako brud uśredniając wartość luminancji w tym miejscu.

A jak chcesz uwag - nie krytyki ( za chwilkę poczytałbym kolejne miłe słowa od kolegów pod swoim adresem:) ) to proszę:

- tło jest nieco zbyt brudne - zostały chyba artefakty po odszumianiu - kwestia co kto lubi- mnie to drażni.

- nasycenie kolorów gwiazd ( poza samą gromadą) jest chyba za małe... rzecz gustu ale ja widziałbym troszkę większe.

Poza tym super!

 

Dzieki za taka ocenę i uwagi, ciągle się jeszcze uczę obróbki no i kazda uwaga jest dla mnie cenna :).

Składałem DSS-sem używając Kappa-Sigma Clipping, ta metoda wg helpa DSS lepiej wycina satelity. Myslę że ten ślad po satelicie pozostawał mimo wszystko chyba dlatego że mocno wyciągnąłem zdjęcie. Wyciągając tak mocno popsuło się tło ale pokazały się za to dziesiątki słabiutkich galaktyczek.

Próby mocniejszego odszumiania powodowały znikanie tych najsłabszych, mało kontrastowych galaktyczek.

Teraz podbiłem też troche nasycenie i obniżyłem poziom tła, wydaje m się że jest troszkę lepiej.

 

 

A co do testów - tego wieczora na prawdę planowałem możliwie najdokładniej skolimowac teleskop i ustawic ostrość. Po uzyskaniu w miare zadowalającego efektu zostało trochę nocy to ustrzeliłem kilka klatek M13 bo to bardzo fajny obiekt.

W końcu czerwca ustrzeliłem jeszcze Swana a na poczatku lipca Bubble-a. Nad Bąblem jeszcze pracuję, może wkrótce wrzucę i te fotki na forum.

Pozdrawiam

Tadek

post-19024-0-24940600-1310813957_thumb.jpg

Edytowane przez statek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam dwie surowe klatki w pełnej rozdzielczości.

M13 - 10 minut

NGC 7635 - 20 minut

Ta pierwsza jest bardziej zaświetlona bo od strony południowej niedaleko mojego domu stoi latarnia i mocno zaświetla niebo.

Bubble w czasie kiedy robiłem to zdjęcie był na północnym - wschodzie , z tamtej strony nie ma żadnych latarni stąd pomimo dłuższej ekspozycji tło jest ciemniejsze.

Przy Buuble -u gwiazdki sa trochę kosmate, nie jestem pewny ale chyba wynika to z niedoskonałosci prowadzenia mojego montażu. Przy 10 minutach mam powtarzalne w miare okrągłe gwiazdki. Na Bubble-u pierwszy raz testowałem 20 minutowe ekspozycje, na razie nie miałem mozliwości (pogoda) żeby zwrryfikować powód takich "skrzywionych" gwiazdek.

 

Pozdrawiam

Tadek

post-19024-0-20293100-1310827737_thumb.jpg

post-19024-0-69970700-1310827772_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam dwie surowe klatki w pełnej rozdzielczości.

M13 - 10 minut

NGC 7635 - 20 minut

Ta pierwsza jest bardziej zaświetlona bo od strony południowej niedaleko mojego domu stoi latarnia i mocno zaświetla niebo.

Bubble w czasie kiedy robiłem to zdjęcie był na północnym - wschodzie , z tamtej strony nie ma żadnych latarni stąd pomimo dłuższej ekspozycji tło jest ciemniejsze.

Przy Buuble -u gwiazdki sa trochę kosmate, nie jestem pewny ale chyba wynika to z niedoskonałosci prowadzenia mojego montażu. Przy 10 minutach mam powtarzalne w miare okrągłe gwiazdki. Na Bubble-u pierwszy raz testowałem 20 minutowe ekspozycje, na razie nie miałem mozliwości (pogoda) żeby zwrryfikować powód takich "skrzywionych" gwiazdek.

 

Pozdrawiam

Tadek

 

Dziękuje, za surówki! Od dłuższego czasu gryzę się z wyborem kamery do fotografowania nieba. Jako że nie mam dużego budżetu, to decyzję chce podjąć bardzo przemyślaną. Waham się pomiędzy QHY8L oraz Atikiem 314L+, dlatego baczenie obserwuje forum i zamieszczane fotografie z tych kamer :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.