Skocz do zawartości

Ciekawa galaktyka?


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając swoje ostatnie zdjęcie (link) natknąłem się na bardzo dziwaczny obiekt. Niby wygląda, jak galaktyka, ale być może nią nie jest. Z jednej strony wyraźnie widać spiralne ramiona, ale z drugiej, jej jądro jest całkowicie "pochłonięte", czyli ciemne.

 

Przychodzą mi do głowy następujące opcje:

1. Galaktyka przysłonięta "obiektem" z naszej Drogi Mlecznej.

2. Być może obiektem przysłaniającym jest gwiazda, która świecie w widmie H-alpha mniej, niż znajdująca się galaktyka w tle, stąd poczernienie w tym miejscu, które jest wynikiem mniejszej iluminacji (tylko, czy to w ogóle realne?)

3. Jądro galaktyki pochłonięte przez Czarną Dziurę (to z gatunku SF ;))

4. Jest to mgławica planetarna o takim specyficznym rozrzucie materii, udającym galaktykę (tu daję największe szanse).

 

Czy ktoś ma jakieś informacje o tym obiekcie? Może jakieś hipotezy?

 

Współrzędne:

20 45 09.96

+44 39 15.3

 

Zakładam, że obiekt ten jest dobrze znany i nie jestem jego odkrywcą ;)

strange_galaxy.jpg

Edytowane przez Adam_Jesion
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kohoutek 4-55

0h45m10,20s; +44°39'14,58"

 

Kohoutek 4-55 (w skrócie PN K 4-55) – mgławica planetarna znajdująca się w konstelacji Łabędzia. Została skatalagowana przez Luboša Kohoutka w jego Catalogue of Galactic Planetary Nebulae (1967). Mgławica ta jest odległa około 4600 lat świetlnych od Ziemi.

Ta mgławica planetarna powstała z zewnętrznych warstw czerwonego olbrzyma, którzy odrzucił je w przestrzeń międzygwiezdną w późnym etapie swojego życia. Promieniowanie ultrafioletowe emitowane z pozostałego gorącego jądra gwiazdy jonizuje wyrzucone obłoki gazu, powodując ich blask. Wyjątkowość K 4-55 stanowi jej jasny wewnętrzny pierścień posiadający dwubiegunową strukturę. Jest ona otoczona przez znacznie słabsze czerwone halo powstałe w wyniku emisji azotu. Takie warstwowe powłoki są dość rzadkie w wypadku mgławic planetarnych.

Obraz wykonany Teleskopem Hubble'a powstał 4 maja 2009. Kolory wskazują na skład poszczególnych emisji gazów w mgławicy: czerwony reprezentuje azot, zielony wodór a niebieski tlen.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Przychodzą mi do głowy następujące opcje:

(...)

 

Już pozamiatane, ale z sensownych opcji dla czegoś takiego mogła by być też zwykła galaktyka tyle, że z potężnym obłokiem pyłowym skierowanym w naszą stronę. Coś w stylu M64, ale na maxa.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna zabawa :) martwię się tylko jaka byłaby nazwa nowego obiektu w przypadku takiego wspólnego odkrycia : J.L.Hans Jesion? no nawet brzmi jako tako :):):)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna zabawa :) martwię się tylko jaka byłaby nazwa nowego obiektu w przypadku takiego wspólnego odkrycia : J.L.Hans Jesion? no nawet brzmi jako tako :):):)

Hahaha, spokojnie, jeszcze nie tym razem ;) Ale prawie wszystkie moje zdjęcia poddaje szczegółowym analizom. Kiedyś coś trafię. Obiecuję :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.