Skocz do zawartości

NGC 7536 Bąbel


statek

Rekomendowane odpowiedzi

Ósmego lipca wycelowałem swój teleskop w Bąbla w Kasjopei.

Niestety nie mam jeszcze filtra H-alfa który byłby przydatny przy wyłapywaniu fotonów pochodzących od tego obiektu no i polowanie wykonałem "gołą" kamerą kolorową.

 

Trochę informacji o obiekcie:

NGC 7635 Bąbel (Bubble Nebula) to mgławica emisyjna w gwiazdozbiorze Kasjopei. Mgławica powstała w wyniku wzajemnego oddziaływania silnego wiatru gwiazdowego pochodzącego od jasnej gorącej masywnej gwiazdy BD+60 2522 (10-20 mas Słońca) typu O z obłokiem molekularnym HII pobudzanym do świecenia przez wysokoenergetyczne promieniowanie gwiazdy Wolfa - Rayeta.

Wiatr gwiazdowy pędzący z prędkością około 1800 km/s ciągle nadyma bańkę i powoduje że się stale powiększa.

Mgławica znajduje się w odległosni około 11000 ly. Bąbel ma średnicę około 10 ly, (niektóe źródła podają odległość 7000ly i średnicę 6 ly).

Mgławica została odkryta 3 listopada 1787 roku przez Williama Herschela.

Po prawej stronie od Bąbla jest gromada otwarta M52.

 

Parametry:

Teleskop/kamera: SW N150/750, QHY8L

Montaż: Meade LXD75

Guiding: Celestron R70/400 Meade DSI Pro PHD

Obróbka: DSS, PixInsight, Noiseware

Ekspozycje: 5 x 20 minut

 

Przydało by sie więcej materiału ale niestety noce sa krótkie a od tego czasu nie było pogody na dopalenie większej ilości materiału.

 

Pozdrawiam

post-19024-0-86214200-1311205276_thumb.jpg

Edytowane przez statek
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzę że kolega się rozkręca :). Całkiem fajna fotka byłaby gdyby nie wyraźny gradient ...no ale to się da usunąć :)

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super rozgwieżdżone pole + M52, gdyby jeszcze trochę więcej się mgławicy złapało toby było bosko (mówię o odczuciach estetycznych nie skażonych wiedzą o astrofoto :D) z chęcią powiesiłbym sobie taki plakacik w pokoju a na razie to zaspokoję się tapetą na pulpicie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

 

Całkiem fajna fotka byłaby gdyby nie wyraźny gradient ...no ale to się da usunąć :)

Pozdrawiam

Maciek

Oglądałem sporo zdjęć tego obiektu i okolic, np. to http://www.oa.uj.edu.pl/apod/apod/ap060428.html, wydawało mi sie że tam świeci wodór i siarka dlatego nie usuwałem gradientu.

Chyba jednak masz rację, tam jest sporo zaświetlenia.

Pozdrawiam

Tadek

Edytowane przez statek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.