Skocz do zawartości

Co robie nie tak z kamerę internetową Philips spc880nc


wsieroci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

czy ktoś jest w stanie mi wyjaśnić co robię nie tak, że nie jestem w stanie obejrzeć żadnego obiektu korzystając z kamery internetowej Philips

spc880nc? Postąpiłem dokładnie jak tutaj ktoś opisał w tym tutorialu lo2.nazwa.pl/obserwatorium/pdf/prosta_astrofotografia.pdf Używam dokładnie tego programu, który należy użyć czyli FireCapture, ale jedyne co widzę to w zasadzie czarną plamę. Dzisiaj próbowałem oglądać Księżyc. To samo. Oczywiście od samego początku mnie zastanawia jak to jest, że w tutorialu autor nie wspomina nic o obiektywie-soczewce. Autor napisał: "Nowy obiektyw kamery stanowił teleskop newtona o średnicy zwierciadła 150 mm i ogniskowej 1200 mm (popularna Synta 6” – rys. 4). Teleskop był posadzony na montażu azymutalnym Dobsona". Proszę doradźcie mi coś nie mam pojęcia co źle robię. Czuje, że potrzebny mi jest obiektyw, ale jeśli tak to jak to możliwe, że autorowi udało się korzystać bez? Używam Synta SkyWatcher 1200mm/200mm na montażu Dobsona.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tego webcam'a przymocowanego do Synty, to nie potrzebujesz już żadnego innego obiektywu. Jak już jesteś pewien, że trafiłeś w Księżyc, to przejedź cały zakres ostrości, bo obraz może się tak rozmyć, że nie będzie nic widać. Ewentualnie, jako, że teraz mamy młodego Łysego, to spróbuj znaleźć ostrość na jakiejś latarni.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tego webcam'a przymocowanego do Synty, to nie potrzebujesz już żadnego innego obiektywu. Jak już jesteś pewien, że trafiłeś w Księżyc, to przejedź cały zakres ostrości, bo obraz może się tak rozmyć, że nie będzie nic widać. Ewentualnie, jako, że teraz mamy młodego Łysego, to spróbuj znaleźć ostrość na jakiejś latarni.

 

No dobrze, to jakimi parametrami w tym programie mam sterować, żeby złapać tę ostrość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matryca kamerki jest bardzo mała więc bardzo trudno (na początku) trafić w wybrany obiekt

musisz też zwrócić uwagę na ustawienia kamerki oraz ustawić ostrość

na początek ustaw maksymalny czas ekspozycji i gain bliski maksymalnego

obiekty astronomiczne dość szybko uciekają z pola widzenia przy tej ogniskowej więc sporo problemów może sprawić prowadzenie jeśli nie masz platformy paralaktycznej

 

pozdrawiam

 

EDIT

 

ostrość ustawiasz tak samo jak w wizualu czyli wyciągiem okularowym

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypróbuj sfotografować cokolwiek

ważne tylko żeby było to coś odległego przynajmniej o 300-400 metrów, a jeszcze lepiej kilka kilometrów

w dzień możesz fotografować na ustawieniach automatycznych bo elektronika kamerki dobrze sobie z tym poradzi więc jeden element do opanowania mniej B)

i obiekty naziemne nie uciekają z pola widzenia ... na ogół :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypróbuj sfotografować cokolwiek

ważne tylko żeby było to coś odległego przynajmniej o 300-400 metrów, a jeszcze lepiej kilka kilometrów

w dzień możesz fotografować na ustawieniach automatycznych bo elektronika kamerki dobrze sobie z tym poradzi więc jeden element do opanowania mniej B)

i obiekty naziemne nie uciekają z pola widzenia ... na ogół :D

 

pozdrawiam

 

No właśnie próbowałem fotografować pewien obiekt oddalony o jakieś 500 metrów i była to po prostu plama zielono jakaś tam - to znaczy włożyłem kamerę do wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie próbowałem fotografować pewien obiekt oddalony o jakieś 500 metrów i była to po prostu plama zielono jakaś tam - to znaczy włożyłem kamerę do wyciągu.

 

To dobrze. Teraz wystarczy, jak będziesz wysuwał wyciąg tak długo, aż obraz stanie się ostry. Będziesz też przynajmniej mniej-więcej wiedział, w jakim położeniu powinien być wyciąg w nocy.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze. Teraz wystarczy, jak będziesz wysuwał wyciąg tak długo, aż obraz stanie się ostry. Będziesz też przynajmniej mniej-więcej wiedział, w jakim położeniu powinien być wyciąg w nocy.

 

Zdravim

 

No dobrze, ale nie mogę wysuwać wyciągu w nieskończoność. Rozumiem, że ta regulacja wysuwania jest odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie próbowałem fotografować Syntą bo jej nigdy nie miałem ale przypuszczam, że może to być spowodowane brakiem tzw. backfocusa czyli niemożnością wyostrzenia spowodowaną za małym zakresem wysuwu wyciągu przy bliskich obiektach. Spróbuj włożyć w wyciąg jakąś przedłużkę by odsunąć kamerkę od zwierciadła lub nakierować teleskop na bardziej odległy obiekt

 

pole widzenia kamerki z Syntą będzie w okolicach ćwierć stopnia!

weź to pod uwagę przy celowaniu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy nie próbowałem fotografować Syntą bo jej nigdy nie miałem ale przypuszczam, że może to być spowodowane brakiem tzw. backfocusa czyli niemożnością wyostrzenia spowodowaną za małym zakresem wysuwu wyciągu przy bliskich obiektach. Spróbuj włożyć w wyciąg jakąś przedłużkę by odsunąć kamerkę od zwierciadła lub nakierować teleskop na bardziej odległy obiekt

 

pole widzenia kamerki z Syntą będzie w okolicach ćwierć stopnia!

weź to pod uwagę przy celowaniu

 

pozdrawiam

 

Dobra dzięki jeszcze raz. Jutro spróbuje się pobawić i złożę raport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.