Skocz do zawartości

Letnie Plejady i Hiady


SancreTor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatni weekend uraczył mnie całkiem ładna pogoda i jedna z niewielu w tym lecie nocek gdzie można było coś pofocić.

Niestety z braku czasu i innych obowiązków ciemne niebo pozostało w strefie życzeń i trzeba było korzystać z tego co się ma. 30km od Gdyni w centrum małego miasteczka lp strasznie zabija detal i zasięg. Ale co zrobić. Niestety z roku na rok gorzej. Nie mniej mając do dyspozycji tylko aparat i starego uniwersała coś się udało uchwycić. Nocka ciepła 27C wiec szum elegancki, trochę problemów miałem by obrobić materiał i gdzieś kolorek gwiazd się zapodział, ale nie jest chyba aż tak źle.

Obie fotki ten sam setup. Nikon d60+sigma 70-300mm, 70mm f/5.6 800ISO 15x180s

 

post-7931-0-72240500-1314803837_thumb.jpg

 

post-7931-0-14778600-1314803829_thumb.jpg

 

Coś tam widać ale bez ciemnego nieba za wiele się jednak nie zdziała.

Pozdrawiam

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15x180s iso 800 - może mi się wydaje - nie powinno być więcej gwiazd na zdjęciach?

Teoretycznie powinno choć to nie jest obszar z jakimś jasnym obszarem Drogi Mlecznej. Niestety lp spore wiec zasięg nie taki jaki być powinien. Dało by się coś jeszcze wyciągnąć ale wtedy szum byłby już zbyt widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to nie tylko LP. 27 było chyba coś w powietrzu (jakiś pył czy coś) bo fociłem wtedy kometę i też mam gwiazdki wyprane z kolorów a i zasięg nie ten. Być może to jest także przyczyna praktycznie braku tej niebieskiej mgławiczki wokół Plejad. Dla przykładu wstawiam fotkę robioną dokładnie z centrum Gdyni przy podobnych czasach (Canon 450d, Jupiter 135mm, f5.6, iso800, 15x120s, 9x180s). Jak widać LP specjalnie nie zaszkodziło mgławicy. Nie mniej jednak jak na te warunki jakie były 27 to wyszło Ci całkiem fajne zdjątko szczególnie gwiazdki z tego obiektywu mi się podobają. A swoją drogą to jeździmy z kolegą od czasu do czasu ok 20km za Gdynię gdzie już widać Drogę Mleczną (Beskidy to nie są :D ale różnica w jakości nieba jest już zauważalna) to może kiedyś razem się wybierzemy? W trójkę zawsze raźniej .

post-18506-0-22238000-1314822756_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to nie tylko LP. 27 było chyba coś w powietrzu (jakiś pył czy coś) bo fociłem wtedy kometę i też mam gwiazdki wyprane z kolorów a i zasięg nie ten. Być może to jest także przyczyna praktycznie braku tej niebieskiej mgławiczki wokół Plejad. Dla przykładu wstawiam fotkę robioną dokładnie z centrum Gdyni przy podobnych czasach (Canon 450d, Jupiter 135mm, f5.6, iso800, 15x120s, 9x180s). Jak widać LP specjalnie nie zaszkodziło mgławicy. Nie mniej jednak jak na te warunki jakie były 27 to wyszło Ci całkiem fajne zdjątko szczególnie gwiazdki z tego obiektywu mi się podobają. A swoją drogą to jeździmy z kolegą od czasu do czasu ok 20km za Gdynię gdzie już widać Drogę Mleczną (Beskidy to nie są :D ale różnica w jakości nieba jest już zauważalna) to może kiedyś razem się wybierzemy? W trójkę zawsze raźniej .

No kurcze ja w Gdyni mieszkam wiec bardzo chętnie. Możliwe że coś wisiało bo niebo było mętne co nieco. Mgławiczka nawet u mnie wyszła jak bym dał te 135 czy 200mm to by było dużo lepiej ją widać. Możliwe ze coś w obróbce skopałem, mam z zeszłego roku fotki z tej samej miejscówki i dużo większy zasięg i przyjemniejsza praca z materiałem była. Obiektyw taki sobie, L-ka to nie jest, ale płaskie pole ma i komy brak, nie wiem jak na dłuższych ogniskowych bo w sumie nigdy nie testowałem. Jak wpadnie mi jakiś montaż z napędem to przetestuje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.