Skocz do zawartości

Trzy Tryplety 80/480 APO...


Grzegorz.Wwa

Rekomendowane odpowiedzi

ponieważ to ja namieszałem z tymi trypletami i kwadrupletami więc czuję się w obowiązku napisać kilka słów wyjaśnienia

 

to jak nazwiemy obiektyw zależy od jego konstrukcji

sam fakt posiadania przez obiektyw czterech soczewek nie oznacza, że będzie on kwadrupletem. Istnieją choćby tryplety czterosoczewkowe. Przykładem takiego układu jest Tessar, który składa się z dwóch osobnych soczewek i jednej podwójnej. Mamy więc trzy grupy soczewek (tryplet) ale jedna dwusoczewkowa więc tryplet czterosoczewkowy. Obiektyw Petzvala posiada też cztery soczewki ale w dwóch grupach jest więc dubletem

 

jeśli TS APO65Q jest zbudowany z czterech grup soczewek to można go nazwać kwadrupletem

zupełnie inaczej jest w matematyce, a konkretnie w teorii grup ale tu już całkiem inna bajka

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw Petzvala posiada też cztery soczewki ale w dwóch grupach jest więc dubletem

Rozumiem Twoją argumentację, ale nijak się ona ma do rzeczywistej terminologii używanej w APO refraktorach. Petzvala jest uznawany powrzechnie za głównego przedstawiciela kwadrupletów :szczerbaty:

 

Tak jak już pisałem, najważniejsze jest to, jaki poziom korekcji wszystkich aberracji otrzymujemy na matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

często można spotkać się z achromatycznym dubletem :blink:

rzeczywiście jest więc pewne zamieszanie w terminologii

sam TS przyłożył się do tego określając APO65Q jako 3+1 co sugeruje tryplet + singlet (z matematycznego punktu widzenia to zupełnie co innego niż kwadruplet) lub dublet: 3 soczewki + jedna

klasycznym kwadrupletem jest obiektyw Rossa produkowany przez Zeissa, który ma cztery soczewki w czterech grupach

 

sądzę, ze najlepiej mówić o obiektywach dwusoczewkowych, trójsoczewkowych, czterosoczewkowych itd. :szczerbaty:

nie będzie wtedy żadnych wątpliwości

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

się zrobił off topic... :)

 

po chwili refleksji -

Coś tam na Astropolis można znaleźć z tego refraktora Meade:

http://astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=47514

Nie jest za dobrze. Na pewno daleko poza poziomem akceptowalności.

 

- nie wiem jak coś takiego można nazwać APO... ale może się nie znam. Jak tu patrzę to ten Meade bardziej wygląda jak pierwszy achromat albo 152 S achro petz.

 

dwa - pytałem jeszcze APM Telescopes o ten wykres ale Markus (chyba właściciel) powiedział, że nie da się w dwóch słowach i odesłał mnie tu (swoją drogą super strona o optyce układów optycznych/optyce teleskopów); będę więc wgryzał i jak ogarnę tak, żeby można było w dwóch słowach powiedzieć, to się podzielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.