Skocz do zawartości

Bubble i gromada


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

Zakisiłem troche to zdjęcie i Marcin mnie wyprzedził, więc proszę o wyrozumiałość :szczerbaty:, bo to w sumie bliźniaczy kadr.

Fotka robiona przy całkowitej pełni ( najświeższej), z filtrem Halfa Astronomik 12nm - a więc dosyć szerokim, mimo tego księżyc nie przeszkodził za nadto w zebraniu materiału. Niestety nie miałem jeszcze okazji dorobić koloru. Refraktor to TS65Q/420mm, co z Atikiem 314 daje już w miarę przyzwoite pole . Parametry fotki to 16 x 900 sek

1. wersja po resize

integration_ps_r.jpg

 

2. tu pełna klatka

integration_ps.jpg.

 

Wreszcie jestem jako tako zadowolony z odwzorowania gwiazd , które diametralnie poprawiły sie po zastosowaniu gwintowego adaptera zamiast clamping ringu. Dodam że kompletnie nic nie majstrowałem przy gwiazdach, żadnego wyostrzania czy zmniejszania. Myślę, że jak na w sumie tani refraktorek , jest całkiem nieźle, choć porównując z FSQ Marcina widać jednak zdecydowaną różnicę.

Pozdrawiam :Salut:

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wysyp bąbli w tym roku :)

 

Zakisiłem troche to zdjęcie i Marcin mnie wyprzedził,

No tak, masz za swoje :P

 

 

Wreszcie jestem jako tako zadowolony z odwzorowania gwiazd , które diametralnie poprawiły sie po zastosowaniu gwintowego adaptera zamiast clamping ringu. Dodam że kompletnie nic nie majstrowałem przy gwiazdach, żadnego wyostrzania czy zmniejszania. Myślę, że jak na w sumie tani refraktorek , jest całkiem nieźle, choć porównując z FSQ Marcina widać jednak zdecydowaną różnicę.

 

Możesz byc w pełni zadowolony z tego zdjecia ( i zestawu) jest bardzo dobrze.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dozbierać wczoraj kolor, mimo kiepskich warunków i jasnego nieba ( niech żyją kamery mono !). Efekt zamieszczam poniżej:

1. Mniejsza rozdzielczość

final_ps_r.jpg

 

2. pełna klatka

final_ps_jpg.jpg

 

To moje pierwsze składanie Halfa z RGB więc proszę o konstruktywną krytykę.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dozbierać wczoraj kolor, mimo kiepskich warunków i jasnego nieba ( niech żyją kamery mono !). Efekt zamieszczam poniżej:

1. Mniejsza rozdzielczość

final_ps_r.jpg

 

2. pełna klatka

final_ps_jpg.jpg

 

To moje pierwsze składanie Halfa z RGB więc proszę o konstruktywną krytykę.

 

 

Widzę robisz dobre foty wizualnie. Kolimowałeś swój teleskop? Jaki odsetek milimetra powoduje widoczny spadek ostrości gwiazd w poszczególnych partiach kadru w Twoim setupie? Chodzi mi o tolerancję równoległości płaszczyzn ogniska z płaszczyzną matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę robisz dobre foty wizualnie. Kolimowałeś swój teleskop? Jaki odsetek milimetra powoduje widoczny spadek ostrości gwiazd w poszczególnych partiach kadru w Twoim setupie? Chodzi mi o tolerancję równoległości płaszczyzn ogniska z płaszczyzną matrycy.

 

No to mi zabiłeś klina. Teleskop nie był kolimowany, a pewnie przydało by sie , bo gwiazdy nie są idealne. Co do dalszych pytań - to , mówiąc szczerze, kompletnie nie wiem , jak to ugryźć. Mogę tylko powiedzieć że nawet niewielką nierównoległość matrycy do płaszczyzny ogniska od razu widać i tolerancja jest tu z pewnością mała, stad też zastąpienie oryginalnego clamping ringu adapterem gwintowym jest koniecznością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mi zabiłeś klina. Teleskop nie był kolimowany, a pewnie przydało by sie , bo gwiazdy nie są idealne. Co do dalszych pytań - to , mówiąc szczerze, kompletnie nie wiem , jak to ugryźć. Mogę tylko powiedzieć że nawet niewielką nierównoległość matrycy do płaszczyzny ogniska od razu widać i tolerancja jest tu z pewnością mała, stad też zastąpienie oryginalnego clamping ringu adapterem gwintowym jest koniecznością.

 

 

Generalnie to moje pytanie miało na celu dowiedzenie się czy trzeba wkładać ciężką pracę w tak ładny kształt gwiazd, bo ja poświęciłem temu zagadnieniu sporo czasu, kolimując teleskop i patrząc jak wyglądają gwiazdy z różnymi ustawieniami. Udało mi się to w dużej mierze ale nie jestem do końca zadowolony,czasem sprzęt jest super skolimowany ale z matrycą jest coś nie tak, albo źle obsadzona, albo są jakieś refleksy powodujące "kometki". Zastanawia mnie czy można porostu kupić taki sprzęt aby można było w zasadzie mieć zerowe zrozumienie tego wszystkiego a jednak robić fantastyczne foty z płaskim jak stół polem, a wiedzę zdobywać już z czystej ciekawości.? Obserwuje np gwiazdy z FSQ mają niesamowity kształt do samego brzegu. Czasem zastanawia mnie czy publikujący "nie grzebie coś z tymi gwiazdami."

 

Tutaj rozmawiamy o perfekcyjnych kształtach gwiazd o świecie czasem niezauważalnym dla innych.

 

Tutaj o ugięciach, złączkach, gwintach, noskach itp. nie rozmawiamy, bo o tym każdy dobrze wie, że noski są be.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.