Skocz do zawartości

Bardzo dziwne zachowanie EQ5 w deklinacji


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam następujący problem objawiający się tym, że montaż nie chce się ładnie prowadzić w deklinacji.

W RA nie ma problemu, wykres przez większość czasu się mieści w +- 2 arcsec (więc luzy w mocowaniu guidera odpadają), ale DEC to zupełnie inna bajka. W poniższym przypadku ustawienie na polarną było tylko z użyciem lunetki, bez dryfu, ale objawy są takie same, nieważne jak dokładnie ustawię na biegun mniej więcej co 3-4 minuty wychodzi mi mniejszy lub większy skok w stronę przeciwną niż normalny dryf gwiazdy:

wew2.jpg

jak widać z monitora EQMOD sygnałów guide, żaden duży sygnał nie był wysłany, który spowodowałby tak duży ruch gwiazdy. Podejrzewam więc, że problem ma raczej naturę mechaniczną.

Balans w deklinacji był dobry, baclash jest mały, oś deklinacji obraca się bez większych oporów (tak mi się wydaje), więc nie mam pojęcia co może takie zachowanie powodować.

mam więc paradoks takiego typu, że ilość i długość nieporuszonych klatek ogranicza mi bąd w prowadzeniu w DEC, a nie jak to zwykle bywa w RA.

Untitled.jpg

 

jedynym wyjaśnieniem wydaje mi się to, że w osi DEC pojawiają się jakieś minimalne opory, które powodują naprężenia uwalniane regularnie co 3 - 4 minuty i to powoduje szybką ucieczkę gwiazdy. co o tym sadzicie? może jakieś inne przyczyny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ci powiem tak też miałem swego czasu EQ5 i pierwsze co zrobiłem to go rozkręciłem i okazało się że nówka sztuka prosto z kartonu ma jakieś paprochy a nawet opiłki metalu w smarze. Wiec zajrzyj do ślimaka i ślimacznicy. Ale uważaj bo gwint w tym dziwnym stopie aluminium (szajsmetal) szybko się zrywa i zużywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jedynym wyjaśnieniem wydaje mi się to, że w osi DEC pojawiają się jakieś minimalne opory, które powodują naprężenia uwalniane regularnie co 3 - 4 minuty i to powoduje szybką ucieczkę gwiazdy. co o tym sadzicie? może jakieś inne przyczyny?

Może, gdzieś mimochodem, oś DEC została puknięta w kierunku poosiowm. Miłaem takie objawi jak piszesz. Wizyta u zaprzyjaźnionego mechanika załatwiła sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ci powiem tak też miałem swego czasu EQ5 i pierwsze co zrobiłem to go rozkręciłem i okazało się że nówka sztuka prosto z kartonu ma jakieś paprochy a nawet opiłki metalu w smarze. Wiec zajrzyj do ślimaka i ślimacznicy. Ale uważaj bo gwint w tym dziwnym stopie aluminium (szajsmetal) szybko się zrywa i zużywa.

 

widzę, że jednak problem nie jest taki odosobniony.

będę musiał więc dokładnie rozebrać montaż. nie udało mi się całej głowicy wyciągnąć z obudowy bo nie miałem tego mini sześciokątnego klucza, który odblokowuje te mini sróbki blokujące u spodu głowicy DEC.

 

 

Może, gdzieś mimochodem, oś DEC została puknięta w kierunku poosiowm. Miłaem takie objawi jak piszesz. Wizyta u zaprzyjaźnionego mechanika załatwiła sprawę.

 

co oznacza termin "w kierunku poosiowym"? co dokładnie mechanik zrobił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.