Skocz do zawartości

skymaster 15x70 vs tento(kronos) 20x60


sokol06

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Którą z tych lornetek wybrać. Mam już dość starego chińczyka przeglądowego(realnie jakieś 8-10x50) przez którego widać m36 itp jako mgiełki, kolega ma synte 8".

Za skymasterem przemawia gwarancja i pole widzenia, tento mniejsze pole(ale ile obiektów nie zmieści się w polu 3,5"?) ale lepsza jakość wykonania. Która będzie miała większy zasięg?

 

Ma to być dodatek do obserwacji syntą i główny sprzęt do obserwacji samodzielnych.

 

Niebo wiejskie 40km na zachód od Warszawy, 15km na północ od miasta 40k ludności i latarnie uliczne zasięg gołym okiem jakieś 4,5-5 maga.

Wiem będzie potrzebny statyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg powinien być podobny z wskazaniem na tento. Mając te dwie do wyboru wolałbym jednak 15x70. Natomiast jeśli jest już pod ręką synta, nie wiem czy nie wolałbym czegoś bardziej mobilnego do ręki, np. Nikona 10x50 ex. Celestron 15x70 powinien być jednak ok, polecam jednak dobrze obejrzeć lornetkę przed zakupem, sprawdzić kolimację i ostrożnie się z nią obchodzić, dzieło sztuki wytrzymałościowej to to nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym brał Tento.

Ma swoje wady - mały LER i delikatny brązowawy zafarb kolorystyczny (widać w dzień).

Jednak ma dwie bardzo poważne przewagi nad Skymasterem - jakość wykonania i mały astygmatyzm.

Dwa i trzy lata temu porównywaliśmy w Jodłowie mojego UO BA8 (=Oberwek Ultra tudzież TS Marine) 15x70 z Kronosem 20x60 Geminiplusa.

Kronos dzielnie stawiał czoła. Niższą transmisję nadrabiał powiększeniem, stąd podobny zasięg. W "chichotkach" można było dostrzec tyle samo gwiazd.

 

P.S.

Weź pod uwagę, że Tento 20x60 będzie bezwzględnie wymagać statywu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej czytam tym mniej wiem :mellow:

Dużo trace wybierając pole o 0,7stopnia mniejsze? W testach na optyczne (chyba dość pewne i obiektywne źródło?) w obu lornetkach astygmatyzm na podobnym poziomie.

 

 

Celestronowska mechanika i jej wykonanie jest poniżej pasa, ruski (nie każdy) sprzęt optyczny jest wykonany bardzo solidnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek prawdopodobnie pojadę do delty. Obejrzę skymastera i coś o parametrach podobnych do tento. Myślę, że dopiero porównanie w realu da mi pewność co do wyboru.

Oczywiście dziękuje za wszystkie wasze, jakże cenne, porady :rolleyes:

Edytowane przez sokol06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek prawdopodobnie pojadę do delty. Obejrzę skymastera i coś o parametrach podobnych do tento. Myślę, że dopiero porównanie w realu da mi pewność co do wyboru.

Oczywiście dziękuje za wszystkie wasze, jakże cenne, porady :rolleyes:

Tak naprawdę to powinieneś wziąć do ręki obie lornetki a nie "coś o parametrach podobnych". Dobór lornetki to trochę jak przymierzanie butów. Ten sam numer może oznaczać zupełnie coś innego. Mnie pasują a Ciebie mogą uwierać, możesz nie lubić ich ciężaru, koloru, nawet zapachu. Ja sam nie jestem nadzwyczaj wybredny, ale też jedne lornetki tylko toleruję :wacko: a inne to miłość od pierwszego wejrzenia. :zakochany: Inna rzecz, że nie jestem zbyt stały w uczuciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macałem tego skymastera. Po opiniach znalezionych w internecie na temat mechaniki spodziewałem się czegoś gorszego. Porównywałem z lornetką o polu bodajże 3,5 stopnia i to jest dla mnie za mało. Za duża różnica w porównaniu z dotychczasowym sprzętem.

Poza tym możliwość obserwacji z ręki przypieczętuje wybór skymastera, chociaż statyw już mam (dzięki Janko :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.