Skocz do zawartości

Kilka pytań.


TheDanceApeal

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Wczoraj kupiłem teleskop Newtona: Sky-Watcher (Synta) SK 1145 na montażu EQ1. I mam kilka pytań odnośnie jego użytkowania:

1.Czy potrzebuje jakiegoś dodatkowego sprzętu aby prowadzić obserwacje w nocy kiedy jest zimno? Czy nic nie ulegnie uszkodzeniu?

2.Na czym polega kolimacja teleskopu? Czy można to zrobić samemu, czy muszą to robić specjaliści?

3.Możecie podać kilka porad od siebie odnośnie użytkowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt nie wysokich lotów,no ale już go masz.

 

Nic mu nie będzie podczas mrozów,może się tylko zarosić lub oszronić.

Kolimację przeprowadza się samemu,metoda Hamalowa jest łatwa,szybka i dokładna.

 

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum,

 

Cześć. Wczoraj kupiłem teleskop Newtona: Sky-Watcher (Synta) SK 1145 na montażu EQ1. I mam kilka pytań odnośnie jego użytkowania:

 

Musisz mieć na uwadze, że EQ1 może mieć problemy ze stabilnością, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość podczas jego użytkownika.

 

1.Czy potrzebuje jakiegoś dodatkowego sprzętu aby prowadzić obserwacje w nocy kiedy jest zimno? Czy nic nie ulegnie uszkodzeniu?

 

W niskich temperaturach lub przy dużej wilgoci nic mu nie będzie. Jedynie może cię denerwować kilka rzeczy, np:

1) chiński smar, który w niższych temperaturach bardziej przypomina klej niż smar. Szczególnie złapanie ostrości w wyciągu R&P będzie wyzwaniem (duży skok i jeszcze większy image shift).

2) parowanie okularów czy LW, dlatego warto czasami trzymać okulary w kieszeni, albo lepiej używać jakiś grzałek itp.

3) szronienie itp. tak jak napisał antares

itp.

 

3.Możecie podać kilka porad od siebie odnośnie użytkowania ;)

 

Dużo ogólnych zasad i porad zostało już opisanych m.in.: na Celestii Jak obserwować, Jak odnajdywać obiekty DS, czy na astronocach KLIK

 

Pozdrwiam

 

lech

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki Wam za informacje ;) Bardzo mi się przydały. Wiem że nie jest to jakiś bardzo dobry sprzęt, ale dla mnie wystarczy.

I jeszcze jedno pytanie.

Czy gdy okulary lub inne optyczne części zaparują lub oszronią się, to po przyniesieniu teleskopu do domu mam je czymś wytrzeć czy poprostu poczekać aż same "odparują" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki Wam za informacje ;) Bardzo mi się przydały. Wiem że nie jest to jakiś bardzo dobry sprzęt, ale dla mnie wystarczy.

I jeszcze jedno pytanie.

Czy gdy okulary lub inne optyczne części zaparują lub oszronią się, to po przyniesieniu teleskopu do domu mam je czymś wytrzeć czy poprostu poczekać aż same "odparują" ?

 

Zdecydowanie to drugie,ale gdy w niskich temperaturach teleskop i okulary zajdą szronem,powinno się założyć dekle na cały sprzęt przed jego wniesieniem do ciepłego pomieszczenia.Odczekać jakiś czas,aż temperatura sprzętu trochę się wyrówna,i potem zdjąć dekle w celu osuszenia się optyki.No i po wyschnięciu ponownie zadeklować.;)

 

Tym maluchem można wyłapać wiele obiektów DS,choć na szczegóły nie ma co liczyć.Ale liczy się pasja więc,udanych łowów.:astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.