Skocz do zawartości

Problem z demontażem HEQ5 PRO


sp3occ

Rekomendowane odpowiedzi

Idąc śladem poprzedników chciałem sprawdzić stan smarowania ew. wymienić łożyska w prawie nowym HEQ5 PRO. Opisów ilustrowanych na necie sporo, myślałem, że to łatwa sprawa... A tu problem na "dzień dobry" Nie mogę odkręcić nakrętki u góry osi DEC.

nakretka.jpg

Nie chciałbym zniszczyć a ruszyć się nie chce... zalecane narzędzia się gną a nakrętka ani drgnie (WD40 też nie pomógł...)

Czy ktoś spotkał się już z takim problemem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę nie wyraźne to zdjęcie. Czy przypadkiem nie masz na gwincie kropelki jakiegoś lakieru ? Bys może na gwincie jest też jakaś delikatna korozja. WD40 tak naprawdę to półśrodek - możliwe, że należy zastosować jakiś rozcieńczalnik, a może olej z naftą lub sprawdzony napój do luzowania gwintów czyli PepsiCole :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę nie wyraźne to zdjęcie. Czy przypadkiem nie masz na gwincie kropelki jakiegoś lakieru ? Bys może na gwincie jest też jakaś delikatna korozja. WD40 tak naprawdę to półśrodek - możliwe, że należy zastosować jakiś rozcieńczalnik, a może olej z naftą lub sprawdzony napój do luzowania gwintów czyli PepsiCole :D

 

 

odkręć dokładnie wszystkie śrubki imbusowe zabezpieczające nakrętkę główną przez odkręcaniem. Jeśli jest taka możliwość wkręć na przeciwko siebie (co co 180st.) długie śrubki abyś miał za co złapać i wygodnie odkręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próby rozkręcenia skończyły się poluzowaniem łożyska stożkowego na dole, po zdemontowaniu wyszło wszystko, ale odkręcić i tak się nie chce... może rzeczywiście trzeba pójść po Pepsi :) Do wszystkiego w osi DEC już się dostałem... Jeszcze tylko oś RA i można szukać sklepu z łożyskami...

nakretka1.jpg

W osi DEC:

6006Z - 3szt. - kulkowe dwustronnie zakryte

30205 - 1szt. - stożkowo-oporowe

689Z - 2szt. - do ślimaka też dwustronnie zakryte

 

W osi RA - dokładnie to samo...

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próby rozkręcenia skończyły się poluzowaniem łożyska stożkowego na dole, po zdemontowaniu wyszło wszystko, ale odkręcić i tak się nie chce...

 

Sprawdź czy z boku nakrętki nie ma małych wkrętów robaczkowych (bez łba) które wkręca się bezpośrednio w gwint. Bez ich (lub jego) poluzowania gwint zostanie zmasakrowany przy odkręcaniu. Dostęp do niego może być przez otowory w bokach białej obudowy.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twoimi oryginalnymi łożyskami jest coś "nie halo"?

 

Jeżeli w łożysku kulkowym, ruszając ręką bieżnie wewnętrzną, daje się (więcej lub mniej ale we wszystkich 6006Z) wyczuć luz to chyba można powiedzieć, że nie są one najwyższych lotów. Poza tym nie wiem jak to będzie ale na mój gust (mechanika) to są one wszystkie za luźno obsadzone. No ale cóż... tani montaż. Trzeba trochę popracować nad nim, żeby pracował jak należy. Nie ja pierwszy i nie ostatni. Na wszelki wypadek wymienię wszystkie chińskie na bardziej precyzyjne. Nie wiem tylko czy te najmniejsze (689Z) uda mi się na miejscu dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w łożysku kulkowym, ruszając ręką bieżnie wewnętrzną, daje się (więcej lub mniej ale we wszystkich 6006Z) wyczuć luz to chyba można powiedzieć, że nie są one najwyższych lotów. Poza tym nie wiem jak to będzie ale na mój gust (mechanika) to są one wszystkie za luźno obsadzone. No ale cóż... tani montaż. Trzeba trochę popracować nad nim, żeby pracował jak należy. Nie ja pierwszy i nie ostatni. Na wszelki wypadek wymienię wszystkie chińskie na bardziej precyzyjne. Nie wiem tylko czy te najmniejsze (689Z) uda mi się na miejscu dostać.

 

 

Co z Twoim montażem było nie tak, podjąłeś decyzję "o rozbiórce"? Mierzyłeś PE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość znaczne luzy w obu osiach. (DEC większe). PE nie mierzyłem.

 

 

Zakręć wszystko spowrotem, ustaw luzy aby nie były duże i zmierz PE. Jeśli wszystko będzie ok, nie ma sensu niczego wymieniać. Moja szczera rada. Ewentualnie smar. "Szimanoski" jest dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.