Skocz do zawartości

LV Olimpiada Astronomiczna 2011/2012


search

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

tak jak rok temu, stwarzam wątek o LV OA. Może w tym roku będzie nas więcej :)

W ostatnich dniach ukazała się lista osób, które się dostały do zawodów II stopnia. Jak Wam poszło? Jeśli jedziecie, to czy do Włocławka czy do Katowic?

 

Pozdrawiam,

Tomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że w tym roku będziemy mieli większą reprezentację, niż w roku poprzednim. Starajcie się, bo dla laureatów międzynarodowa będzie w Brazylii.

 

Gdyby nie było szaleńczego przygotowania do matury przygotowałbym się do OA jak najlepiej, ale cała sztuka w tym, żeby przygotowując się do OA nie zaniedbać przygotowań do matury, bo to jest moim podstawowym obowiązkiem w tej chwili. Marzę o tym, żeby nauczyć się tej sztuki zręcznego połączenia edukacji w dziedzinie pasji i wypełniania obowiązków, czyli przygotowań do matury. Niestety ludzka słabość - lenistwo - ciągle zbyt często mnie zjada.

Teraz będzie dodatkowa mobilizacja - już wiem, że mam się na co przygotowywać. Niestety między ogłoszeniem wyników a kolejnym etapem jest miesiąc czasu. To stanowczo zbyt mało, żeby można było się solidnie przygotować.

 

Pozdrawiam,

Tomek.

Edytowane przez search
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie było szaleńczego przygotowania do matury przygotowałbym się do OA jak najlepiej, ale cała sztuka w tym, żeby przygotowując się do OA nie zaniedbać przygotowań do matury, bo to jest moim podstawowym obowiązkiem w tej chwili. Marzę o tym, żeby nauczyć się tej sztuki zręcznego połączenia edukacji w dziedzinie pasji i wypełniania obowiązków, czyli przygotowań do matury. Niestety ludzka słabość - lenistwo - ciągle zbyt często mnie zjada.

Teraz będzie dodatkowa mobilizacja - już wiem, że mam się na co przygotowywać. Niestety między ogłoszeniem wyników a kolejnym etapem jest miesiąc czasu. To stanowczo zbyt mało, żeby można było się solidnie przygotować.

 

Pozdrawiam,

Tomek.

 

Z drugiej strony, dzięki temu, że byłem laureatem, miałem wolny wstęp na większość uczelni, bez patrzenia na wyniki z matury. Na twoim miejscu bym się uczył na zmianę, np. jeden rozdział Kiełbasy, potem olimpiada, znowu coś z matmy albo fizy i znowu powtórka z astro. Obecna matura polega na nauczeniu się klucza. Jak będziesz potrafił rozwiązać zadanie i poznasz sposoby punktacji, to wyniki >90% nie powinny stanowić problemu.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] miałem wolny wstęp na większość uczelni, bez patrzenia na wyniki z matury.

Qrcze, a ja byłem przekonany i tak mi wmawiano, że OA nie ma żadnych korzyści maturalno-studyjnych. A na jakim jesteś kierunku?

 

Na twoim miejscu bym się uczył na zmianę, np. jeden rozdział Kiełbasy, potem olimpiada, znowu coś z matmy albo fizy i znowu powtórka z astro.

Tak na prawdę warunki dyktują nauczyciele profilowi (matematyk i fizyk), którzy dbają, żebym w domu się nie nudził :) Kiedy mam wolną chwilę, nie zawsze zajmuję się astronomią, ale innymi moimi zainteresowaniami, angażującymi jak i nieangażującymi. Teraz, skoro przeszedłem, mam postanowienie, żeby robić codziennie jedno zadanie z astronomii, niezależnie od tego, czy mi się chce, czy nie, czy jest już za późno, czy nie jest za późno (jak w wierszu Stachury :). Mam nadzieję, że odniesie to swój skutek.

Kiełbasa! Chyba wszyscy go znają... :D

 

Pozdrawiam,

Tomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze, a ja byłem przekonany i tak mi wmawiano, że OA nie ma żadnych korzyści maturalno-studyjnych. A na jakim jesteś kierunku?

Jestem na AGH na Automatyce i Robotyce. Matury niestety olimpiada ie zmienia, choć nie wiem dlaczego, bo poziom fizyki tam jest i tak bardzo wysoki. No ale ministerstwo wie lepiej, rzecz jasna.

 

Kiełbasa! Chyba wszyscy go znają... :D

Niezbędnik maturzysty: kawa i Kiełbasa. Z czego się uczysz do OA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię sobie zadania z książki pana Chrupały "25 lat Olimpiad Astronomicznych", tydzień temu znalazłem tę książkę w zbiorze w naszym Obserwatorium. Wcześniej robiłem zadania wraz z czwartym numerem Uranii - są tam rozwiązania do zadań z aktualnych Olimpiad. Jeszcze wcześniej robiłem każde zadanie bez żadnego wspomagania ściągając sobie ze strony Olimpiad, sam musiałem do każdego dojść, pytając się o wszystko astroamatorów wokół mnie. Było to niezwykle uciążliwe i bardzo szybko się zniechęciłem, bo praktycznie każde zadanie wymagało ode mnie dużej pracy, żeby dojść do rozwiązania. Właśnie pan Krzysiek Horodecki, założyciel Obserwatorium, nie tak dawno podsunął mi pomysł na uczenie się do OA. Powiedział coś w tym stylu: "Weź sobie Uranię i spróbuj rozwiązać po jednym zadaniu na dzień. Poświęć na każde pół godziny. Jeśli po pół godzinie nie uda ci się tego rozwiązać, bez wahania spójrz w rozwiązanie, przeanalizuj krok po kroku tok rozumowania i spróbuj to zrozumieć. Potem zjedz porządny obiad, odpocznij chwilę i powróć do tego zadania, spróbuj je odtworzyć. To jest najskuteczniejszy sposób nauki z każdej dziedziny." Okazuje się, że to złoty środek. To rzeczywiście najlepszy sposób nauki! Dzięki temu zaoszczędzam wiele czasu. Na szczęście mamy w Polsce dostęp do takich zadań z rozwiązaniami. Szczerze mówiąc znalazłem tylko dwa źródła: Urania i pan Chrupała.

 

Pozdrawiam,

Tomek.

Edytowane przez search
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

nie chce mi się wierzyć, że nikt z forum nie startował tego roku w Olimpiadzie Astronomicznej. Myślałem też, że ktoś z licznie odwiedzających Astropolis gości ze mną porozmawia ;]

Ja wróciłem z II stopnia z Włocławka. Nie chciałbym się wypowiadać, czy łatwe czy trudne zadania, bo to rzecz względna, ale porównując: moim zdaniem łatwiejsze niż z II stopnia poprzedniej olimpiady, a ta z kolei była łatwiejsza od swojej poprzedniej. Zdziwiło mnie, że aż trzy zadania z czterech wykorzystywały jedno prawo - Prawo Stefana-Boltzmanna. Chociaż, z drugiej strony, wykorzystywały je w różnych kontekstach. Tym razem z Trójmiasta przeszły o dwie osoby więcej niż w roku poprzednim - 4 z naszej szkoły z Gdańska i 3 z III LO z Gdyni. Ciekawe, ile z nas przejdzie do finału.

 

Wiem, że jeszcze trochę czasu minie zanim organizatorzy wrzucą na stronę treść zadań, więc dla ciekawych zrobiłem zdjęcie i umieszczam je w załączniku.

 

Pozdrawiam,

Tomek Leszczyński.

post-17293-0-27630100-1326914319_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

no i LV OA się zakończyła

Wyłoniono pięciu Laureatów:

I Filip Ficek

II Kacper Bucki

III Jakub Klencki

IV Aleksandra Hamanowicz

V Przemysław Kuta

którzy będą nas reprezentować na VI Międzynarodowej Olimpiadzei z Astronomii i Astrofizyki w Brazylii

Pozostali uczestnicy otrzymali tytuł finalisty.

 

Wszystkim serdecznie gratuluję!!!

 

W tym roku zadania były na bardzo wysokim poziomie i co ciekawe udało się zrobić zadanie obserwacyjne, niebo rozchmurzyło się dosłownie 10 minut przed jego rozpoczęciem.

zadania można przeczytać tutaj.

rozwiązania będą w uranii, gdyby była duża potrzeba mogę spróbować przekonać autorów do upublicznienia ich gdzie indziej.

Gdyby ktoś chciał poczuć klimat finału może zobaczyć zdjęcia z finału na Planetaryjnym facebooku

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wielkie uznanie dla wszystkich finalistów i laureatów! Gratulacje dla nich! Życzę Wam szczęścia na Międzynarodowej Olimpiadzie w Brazylii! :)

Sądząc po zdjęciach, atmosfera była świetna :)

 

Pozdrawiam,

Tomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Powiedział coś w tym stylu: "Weź sobie Uranię i spróbuj rozwiązać po jednym zadaniu na dzień. Poświęć na każde pół godziny. Jeśli po pół godzinie nie uda ci się tego rozwiązać, bez wahania spójrz w rozwiązanie, przeanalizuj krok po kroku tok rozumowania i spróbuj to zrozumieć. Potem zjedz porządny obiad, odpocznij chwilę i powróć do tego zadania, spróbuj je odtworzyć. To jest najskuteczniejszy sposób nauki z każdej dziedziny." Okazuje się, że to złoty środek. To rzeczywiście najlepszy sposób nauki! Dzięki temu zaoszczędzam wiele czasu. Na szczęście mamy w Polsce dostęp do takich zadań z rozwiązaniami. Szczerze mówiąc znalazłem tylko dwa źródła: Urania i pan Chrupała.

 

Pozdrawiam,

Tomek.

 

Ja również sięgnąłem po Uranię (2/2012), jednak nie mogę tam znaleźć zadań z OA i ich rozwiązań. Czy ktoś pomoże mi odszukać? :) Czy w każdym numerze można znaleźć taką rubrykę z rozwiązaniami zadań OA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również sięgnąłem po Uranię (2/2012), jednak nie mogę tam znaleźć zadań z OA i ich rozwiązań. Czy ktoś pomoże mi odszukać? :) Czy w każdym numerze można znaleźć taką rubrykę z rozwiązaniami zadań OA?

 

Zadania z OA z rozwiązaniami znajdziesz w każdym czwartym numerze Uranii. Chyba nie ma zadań w innych numerach, choć nie jestem pewny.

 

Pozdrawiam,

Tomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Mam nadzieję, że w tym roku będziemy mieli większą reprezentację, niż w roku poprzednim. Starajcie się, bo dla laureatów międzynarodowa będzie w Brazylii.

 

No i zdobyli w Brazylii złoty medal w międzynarodowej olimpiadzie astronomicznej. Jednak się postarali ;).

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.