Skocz do zawartości

Carl Zeiss Jena 8x50


Ronnie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak widać po liczbie postów, jestem nowy dlatego proszę o wyrozumiałość :) Astronomią interesuje się już jakiś czas jednak dopiero teraz mam możliwości żeby zając się obserwacją bardziej poważnie. Na początek chciałem zakupić sprzęt do około 500zł który pozwoliłby mi opanować podstawy i nauczyć się nieba. Przeglądając tematy dowiedziałem się że najlepszym wyborem będzie lornetka, jednak syndrom oszczędnego Polaka podpowiedział mi "Lornetka?! Na pewno mam jakąś w domu!" Naturalnie 'jakaś' się znalazła, mianowicie jest to wymieniony w temacie Carl Zeiss Jena 8x50. Jest to stara lornetka w dodatku w mocno średnim stanie, ciężko było znaleźć o niej informacje jak obserwuje się nią niebo w porównaniu do chociażby często polecanych na forum Nikonów. Jednak Carl Zeiss to porządna firma i o wyprodukowanie badziewia raczej bym jej nie podejrzewał.

Moje pytanie jest więc następujące czy taką lornetką będę mógł spokojnie zacząć obserwacje czy może polecacie jednak zainwestować w którąś z lornetek Nikona. Dodam, że obserwacje będę prowadził w mieście z balkonu lub ew. z dachu 3-piętrowego budynku

 

Z góry dzięki za pomoc. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Moje pytanie jest więc następujące czy taką lornetką będę mógł spokojnie zacząć obserwacje czy może polecacie jednak zainwestować w którąś z lornetek Nikona. Dodam, że obserwacje będę prowadził w mieście z balkonu lub ew. z dachu 3-piętrowego budynku ...

Jak najbardziej wystarczy, pod warunkiem, że nie jest rozkolimowana - nie daje podwójnego obrazu gwiazd. Należy ją umieścić nieruchomo i popatrzeć na gwiazdę, kilkakrotnie oddalając i zbliżając oczy do okularów. Jak się nie rozdwoi, to powinno być w porządku.

Poza tym czytaj wątki "lornetkowe" i w ogóle dużo czytaj. Spraw sobie lub ściągnij z sieci mapy, np takie, zainstaluj program Stellarium itp.

Jeszce jedno - pod otwartym, ciemnym niebem, poza miastem i z dala od świateł widać bez porównania więcej. Polecam właśnie takie obserwacje, nie tylko balkonowe.

Edytowane przez Janko
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8x40 to raczej przeglądowa lornetka. małe powiększenie i szeroki kąt (w mojej 8 stopni) sprawia, że oglądając niebo przez moją, mam wrażenie, że widzę niebo prawie jak gołym okiem, ale z o wiele większą ilością gwiazd nawet pod dość zaświetlonym miejskim niebem. nie miałem jeszcze okazji wyskoczyć pod ciemne niebo, ale myślę, że dopiero tam lornetka ta pokaże na co ją stać. oczywiście DS to tylko te większe, ale z założenie nie jest to wymiatacz DS'owy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.