Skocz do zawartości

Wybor - GSO 8" na EQ5 czy GSO 10" na Dobsonie


Pablitto

Rekomendowane odpowiedzi

Ja osobiście wybrał bym dobsona. Sam mam EQ i bardziej skłaniam się do dobsona - w przyszłosci takze z 10"

Jeżeli masz zamiar tylko "naocznie " oglądać niebo to dobson będzie idealny.

co do szczegółów jakie zobaczysz na planetach to nie bedzie ich za wiele ale powinny cię satysfkacjonować. Do fajnych szczegółów to raczej astrofoto i paralektyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście wybrał bym dobsona. Sam mam EQ i bardziej skłaniam się do dobsona - w przyszłosci takze z 10"

Jeżeli masz zamiar tylko "naocznie " oglądać niebo to dobson będzie idealny.

co do szczegółów jakie zobaczysz na planetach to nie bedzie ich za wiele ale powinny cię satysfkacjonować. Do fajnych szczegółów to raczej astrofoto i paralektyk

 

 

Ja tez bym wybral dobsona, ale tylko przy zalozeniu ze to na prawde duza apertura bedzie - takie 13-14 cali... Teraz mam osiem na paralaktyku i na dobsona bym nie zmienil... takie 'mikroruchy w dobsonie' o jakich piszecie to np 'koło od pralki'..... :) tylko ze to tez niewygodne... A pamietac tez trzeba ze dobson to tak na prawde naped azymutalny, czyli nawet z goto cierpi na rotacje pola i do zdjec sie nie za bardzo nada...

 

Ja celowalem i powoli realizuje plan ze do mobilnego wizuala i zdjec - paralaktyk z newtonem ósemką (wizual) + jakies ED w przyszłości do zdjęć, zaś do stacjonarnego wizuala kiedys bedzie dobson, ale jak najwiekszy...

Edytowane przez Prorok78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okay, wyglada na to ze zdecyduje sie na 8-ke na dobsie (brzmi prawie jakbym wymiatal w temacie ;-p). Mysle ze pod wzgledem uniwersalnosci bedzie to lepsza opcja niz 10-tka, i do tego tansza. Roznice w cenie moglbym przeznaczyc na okulary, bo pewnie te kitowe nie powalaja mozliwosciami i jakoscia.

 

Macie moze jakies propozycje okularow do obserwacji US i inne do DS? Ewentualnie jakies filtry? Widzialem kolorowe filtry do planet - jak to wyglada w praktyce? Cena tak ok. 200-300 zl za szt.

 

Wybaczcie za przeciaganie tematu i poruszanie kwestii, ktore zapewne byly walkowane wiele razy, ale jak juz sie pytam to do konca.

 

Pzdr.

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.