Jump to content

Lekcje oserwacyjne


Guest Paweł Schmidt
 Share

Recommended Posts

Guest Paweł Schmidt

Witam!

02.Kwietnia b.r. wreszcie pogoda umożliwiła prowadzenie długo już planowanych lekcji obserwacyjnych dla koła naukowego ze Szkoły Podstawowej nr 32 im. Księdza Józefa Czempiela w Chorzowie. Prowadzącym obserwacje byłem oczywiście ja (tak dla formalności). Zbiórka członków koła miała odbyć się o godzinie 20,00, już o wpół do 20, dwóch kumpli do mnie zawitało (jeden z ręką w gipsie:) )aby pomóc w zniesieniu telepa i takich tam "duperelków" (dla nich:) )samo zniesienie tego wszystkiego okazało się nie być takie łatwe = przez 20 minut czekaliśmy na windę towarową:) (zawsze była albo zajęta albo mała przyjeżdżała ) Na zbiórce zjawił się jeszcze tylko jeden gostek (co dało tylko z Panią 4 "uczniów" - nie wiem jak to nazwać)....po dłuższym czasie gdy już dojechaliśmy na miejsce (...)

 

===============================================

 

Miejscem obserwacji była oddalona od miejskich świateł dróżka za ogródkami Huty Batory

Ok. 20,40 zaczął się pokaz!!! Pierwsze co to opowiedziałem im o Orionie i okolicach-nazwałem najjaśniejsze gwiazdki i o dziwo prawie wszyscy wiedzieli o Pasie Oriona co znacznie ułatwiło mi tłumaczenie. Następnie przeszedłem do opisu (już bardziej ogólnego) Wielkiego Wozu, by potem za pomocą Merak i Dubhe pokazać im Mały Wóz oczywiście z Pollaris jako wyznacznikiem Północy. Następnie pokazałem i opisałem Jowisza, wszyscy byli bardzo podnieceni szczególnie tym, że widzą jego księżyce, byłem przygotowany na taką reakcje (gadałem o tym w szkole dzień przed że coś takiego zobaczymy to wszyscy gały wyciągali )i rozdałem mapki z podpisami poszczególnych księżyców na okolice tamtych też obserwacji (tym również byli bardzo podnieceni ). Następnym etapem naszej wędrówki po niebie był Księżyc. Tu to dopiero wszyscy piali z zachwytu _wytłumaczyłem zjawisko terminatora (Pani myślała, że ją robię na początku w bambuko z tą nazwą )i z pomocą mapki pokazałem kolejno każdemu ciekawsze twory. Następnym obiektem jakim zobaczyliśmy w okularze teleskopu był układzik Mizar & Alkor and Mizar B oraz Cor Caroli, oczywiście wszystko również z opisem! Kolejno wykonaliśmy jeszcze obserwacje Wenus, M42, Plejad, które już jednak nie przyniosły takiego podniecenia. Dodam jeszcze, że jednym z takich bajerków podniecających moich współ-obserwatorów była informacja: "a tam na skos od Pasa Oriona jest Syriusz" chodziło oczywiście wszystkim o powiązanie z Syriuszem Blackiem z Harrego Pottera oraz o Bellatrix ("Ja nie mogę to seryjnie jest Syriusz, super...")

 

To by było z grubsza na tyle.

 

----------------------------------------------------------------- --------------------------------------

 

Następne obserwacje "w gronie" są jak na razie nie do końca oficjalnie ustalone na 8 Czerwca, lecz te mają już być czymś bardziej ogólnodostępnym, jest pomysł zebrania wiary z całego Chorzowa Batorego i okolic jednak będzie problem jest z większą ilością sprzęcicha...

Link to comment
Share on other sites

Sorka Paweł że nie o tym, ale potem to przeczytam bo zaraz jade do dziadka 8) .

Właśnie z łoża wylazłem. Byłem w domu o 3:38 :wink: .

Planetki dzisiaj to żadna rewelacja, ale tak i tak sporo widziałem:

- jeden ładny meteor, poleciał we Lwie, ale nie od strony Algieby więc nie Leonid (przynajmniej tak myślę).

- M13 to po prostu powalający widok.

- M57 jeszcze nisko więc tylko jako wyraźna plama.

- i nareszcie w okularze 6,5mm rozdzieliłem epsilony Lutni (ta dolna była już ładnie rozdzielona, ale ta dolna taka jeszcze jakaś nie mrawa, choć już podwójna),

- przypadkiem odszukałem ciekawą brązową gwiazde podwójną pytanie gdzie? :? . Nie wiem dobrze co to za gwiazdozbiór bo wiosne i lato w całości jeszcze nie poznałem. Być może Wąż ale... była pomiędzy Herkulesem a Koroną Północy (na prawo od M13). Może ktoś mi pomoże z tym gwiazdozbiorem :) (herkules też by mógł być ale tak się jeszcze Wąż plącze).

Oprócz tego zaliczyłem troche Łabędzia, Altaira, Skorpiona, Albireo.

Link to comment
Share on other sites

Ty Łukasz a w innym temacie pisałes że słabo DS widzisz.

Jak już o M57 zachaczasz wzrokiem to nie jest tak źle. :)

Do Pawła:

Trzeba było im pokazać układ księżyców po 2 godzinach. Można zauważyć przemieszczanie się układu w okolicy Jowisza.

Link to comment
Share on other sites

Łukasz!

Kolego śmiecisz za dużo. Skoro Paweł pisał o tym co zorganizował i jak popularyzuje astronomię, to naprawdę w tym wątku Twoje doznania są całkowicie nie na miejscu.

 

Paweł gratulacje!

Link to comment
Share on other sites

Guest Paweł Schmidt

Witam, wielkie dzięki Oskar za gratulacje! :D

 

Adam nie mogłem im niestety tego pokazać bo czasu zbytnio nie było 8)

 

Łukasz gratulcje!!! Popularyzowanie nauki górą :Cheers: !

Link to comment
Share on other sites

Hej Pawle !

 

Pozwól więc że i ja "złożę na Twoję ręce" słowa uznania dla promocji astronomii wśród młodzieży ! To twardy kawałek chleba czego cały czas doświadczam w moim zamiłowaniu od lat. Gratulacje i powodzenia !!! Nie zrażaj się, że jest mało chętnych na początku. Zobaczysz jak skoczy fekwencja na zaćmienie Księżyca, albo inne huczne wydarzenie. To zawsze młodych przyciąga i inspiruje do aktywności w kierunku astronomii.

 

Pozdrawiam

Admiral

Link to comment
Share on other sites

Ważnym wydarzeniem za nie długo będzie przejście Wenus przez tarczę słoneczną, ale nie przypuszczam, żeby to przyciągneło młodzież, ponieważ nie będzie to dla nich tak bardzo widowiskowe :? . Dla nich bowiem liczą się tylko wrażenia wizualne, czyli np. piękny obraz powierzchni księżyca z licznymi kraterami. Paweł ja też ogromnie Ci gratuluje świetnej decyzji poluaryzacji astronomii. Nie zrażaj się tym, że przyszło mało osób. Początki są zawsze trudne.

 

Pozdrawiam:

-Paweł

Link to comment
Share on other sites

Guest Paweł Schmidt

Dzięki Wam bardzo!!! :D

A tym że przyszło mało osób to się nie zrażę, spokojnie, to nawet ułatwiło w znacznym stopniu prowadzenie tej "lekcji". I mi i "uczniom" było to na ręke. Jak na pierwszą lekcje to była wręcz idealna gromadka. :rabbit:

Link to comment
Share on other sites

A ja właśnie miałem na sobie dwie lekcje obserwacyjne :) . W dzień odszukałem Wenus. Okiem się niestety nie udało.

W nocy odszukałem lewy triplet Lwa (pięknie galaktyki wyglądają, są bardzo wyraźne i całkiem duże), myślałem że widok będzie gorszy.

Lornetką 7x50 odszukałem jedną z galaktyk i tu nie jestem pewien M101 (raczej ta) lub M51. Oczywiście że są one po przeciwnych stronach ale już dokładnie nie pamiętam gdzie patrzyłem. I tu mój błąd. Ale ta plamka myślałem że będzie większa a jednak te galaktyki to mała rzecz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.