Skocz do zawartości

Lekcje oserwacyjne


Gość Paweł Schmidt

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Schmidt

Witam!

02.Kwietnia b.r. wreszcie pogoda umożliwiła prowadzenie długo już planowanych lekcji obserwacyjnych dla koła naukowego ze Szkoły Podstawowej nr 32 im. Księdza Józefa Czempiela w Chorzowie. Prowadzącym obserwacje byłem oczywiście ja (tak dla formalności). Zbiórka członków koła miała odbyć się o godzinie 20,00, już o wpół do 20, dwóch kumpli do mnie zawitało (jeden z ręką w gipsie:) )aby pomóc w zniesieniu telepa i takich tam "duperelków" (dla nich:) )samo zniesienie tego wszystkiego okazało się nie być takie łatwe = przez 20 minut czekaliśmy na windę towarową:) (zawsze była albo zajęta albo mała przyjeżdżała ) Na zbiórce zjawił się jeszcze tylko jeden gostek (co dało tylko z Panią 4 "uczniów" - nie wiem jak to nazwać)....po dłuższym czasie gdy już dojechaliśmy na miejsce (...)

 

===============================================

 

Miejscem obserwacji była oddalona od miejskich świateł dróżka za ogródkami Huty Batory

Ok. 20,40 zaczął się pokaz!!! Pierwsze co to opowiedziałem im o Orionie i okolicach-nazwałem najjaśniejsze gwiazdki i o dziwo prawie wszyscy wiedzieli o Pasie Oriona co znacznie ułatwiło mi tłumaczenie. Następnie przeszedłem do opisu (już bardziej ogólnego) Wielkiego Wozu, by potem za pomocą Merak i Dubhe pokazać im Mały Wóz oczywiście z Pollaris jako wyznacznikiem Północy. Następnie pokazałem i opisałem Jowisza, wszyscy byli bardzo podnieceni szczególnie tym, że widzą jego księżyce, byłem przygotowany na taką reakcje (gadałem o tym w szkole dzień przed że coś takiego zobaczymy to wszyscy gały wyciągali )i rozdałem mapki z podpisami poszczególnych księżyców na okolice tamtych też obserwacji (tym również byli bardzo podnieceni ). Następnym etapem naszej wędrówki po niebie był Księżyc. Tu to dopiero wszyscy piali z zachwytu _wytłumaczyłem zjawisko terminatora (Pani myślała, że ją robię na początku w bambuko z tą nazwą )i z pomocą mapki pokazałem kolejno każdemu ciekawsze twory. Następnym obiektem jakim zobaczyliśmy w okularze teleskopu był układzik Mizar & Alkor and Mizar B oraz Cor Caroli, oczywiście wszystko również z opisem! Kolejno wykonaliśmy jeszcze obserwacje Wenus, M42, Plejad, które już jednak nie przyniosły takiego podniecenia. Dodam jeszcze, że jednym z takich bajerków podniecających moich współ-obserwatorów była informacja: "a tam na skos od Pasa Oriona jest Syriusz" chodziło oczywiście wszystkim o powiązanie z Syriuszem Blackiem z Harrego Pottera oraz o Bellatrix ("Ja nie mogę to seryjnie jest Syriusz, super...")

 

To by było z grubsza na tyle.

 

----------------------------------------------------------------- --------------------------------------

 

Następne obserwacje "w gronie" są jak na razie nie do końca oficjalnie ustalone na 8 Czerwca, lecz te mają już być czymś bardziej ogólnodostępnym, jest pomysł zebrania wiary z całego Chorzowa Batorego i okolic jednak będzie problem jest z większą ilością sprzęcicha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorka Paweł że nie o tym, ale potem to przeczytam bo zaraz jade do dziadka 8) .

Właśnie z łoża wylazłem. Byłem w domu o 3:38 :wink: .

Planetki dzisiaj to żadna rewelacja, ale tak i tak sporo widziałem:

- jeden ładny meteor, poleciał we Lwie, ale nie od strony Algieby więc nie Leonid (przynajmniej tak myślę).

- M13 to po prostu powalający widok.

- M57 jeszcze nisko więc tylko jako wyraźna plama.

- i nareszcie w okularze 6,5mm rozdzieliłem epsilony Lutni (ta dolna była już ładnie rozdzielona, ale ta dolna taka jeszcze jakaś nie mrawa, choć już podwójna),

- przypadkiem odszukałem ciekawą brązową gwiazde podwójną pytanie gdzie? :? . Nie wiem dobrze co to za gwiazdozbiór bo wiosne i lato w całości jeszcze nie poznałem. Być może Wąż ale... była pomiędzy Herkulesem a Koroną Północy (na prawo od M13). Może ktoś mi pomoże z tym gwiazdozbiorem :) (herkules też by mógł być ale tak się jeszcze Wąż plącze).

Oprócz tego zaliczyłem troche Łabędzia, Altaira, Skorpiona, Albireo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mówiłem że tego nie przeczytałem. Sorka że tu ale nie wiedziałem do końca gdzie to walnąć, a chciałem się tym podzielić. :oops:

DS nie widze rewelacyjnie, ale te piękniejsze obiekty mnie powalają. M57 od razu widze w okularze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Witam, wielkie dzięki Oskar za gratulacje! :D

 

Adam nie mogłem im niestety tego pokazać bo czasu zbytnio nie było 8)

 

Łukasz gratulcje!!! Popularyzowanie nauki górą :Cheers: !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Pawle !

 

Pozwól więc że i ja "złożę na Twoję ręce" słowa uznania dla promocji astronomii wśród młodzieży ! To twardy kawałek chleba czego cały czas doświadczam w moim zamiłowaniu od lat. Gratulacje i powodzenia !!! Nie zrażaj się, że jest mało chętnych na początku. Zobaczysz jak skoczy fekwencja na zaćmienie Księżyca, albo inne huczne wydarzenie. To zawsze młodych przyciąga i inspiruje do aktywności w kierunku astronomii.

 

Pozdrawiam

Admiral

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważnym wydarzeniem za nie długo będzie przejście Wenus przez tarczę słoneczną, ale nie przypuszczam, żeby to przyciągneło młodzież, ponieważ nie będzie to dla nich tak bardzo widowiskowe :? . Dla nich bowiem liczą się tylko wrażenia wizualne, czyli np. piękny obraz powierzchni księżyca z licznymi kraterami. Paweł ja też ogromnie Ci gratuluje świetnej decyzji poluaryzacji astronomii. Nie zrażaj się tym, że przyszło mało osób. Początki są zawsze trudne.

 

Pozdrawiam:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Dzięki Wam bardzo!!! :D

A tym że przyszło mało osób to się nie zrażę, spokojnie, to nawet ułatwiło w znacznym stopniu prowadzenie tej "lekcji". I mi i "uczniom" było to na ręke. Jak na pierwszą lekcje to była wręcz idealna gromadka. :rabbit:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie miałem na sobie dwie lekcje obserwacyjne :) . W dzień odszukałem Wenus. Okiem się niestety nie udało.

W nocy odszukałem lewy triplet Lwa (pięknie galaktyki wyglądają, są bardzo wyraźne i całkiem duże), myślałem że widok będzie gorszy.

Lornetką 7x50 odszukałem jedną z galaktyk i tu nie jestem pewien M101 (raczej ta) lub M51. Oczywiście że są one po przeciwnych stronach ale już dokładnie nie pamiętam gdzie patrzyłem. I tu mój błąd. Ale ta plamka myślałem że będzie większa a jednak te galaktyki to mała rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.