Skocz do zawartości

Zakup lornetki w sklepie - jak sprawdzić


moshica

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jedynie co mogę dodać od siebie, ale pewnie mnie poprawicie, to to że jak oglądałem ostatnio plejady, M42, Jowisza, Syriusza i Wenus to tylko te najjaśniejsze nie były punktowe, np. syriusz bardzo miał zmienną kolorystykę i za nic nie mogłem go wyostrzyć punktowo. Słabsze obiekty były punktowe. Udało mi się dostrzec trapez w M42, tzn. 4 giwazdę w nim, ale to tak bardzie kątem oka. Obserwacje były oczywiście z miasta przy razej średnim seeingu... Czy u Was podobnie z ostrością jasnych obiektów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...syriusz bardzo miał zmienną kolorystykę i za nic nie mogłem go wyostrzyć punktowo. ...Czy u Was podobnie z ostrością jasnych obiektów ?

To głównie efekty atmosferyczne - Syriusza widać nisko nad horyzontem. Na jasnych obiektach wychodzą też wady optyczne sprzętu - astygmatyzm, koma i aberracja chromatyczna. Zaś Jowisza i Wenus najlepiej zobaczysz, zanim całkiem się ściemni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja napisałem o niezadowoleniu ? znałem ten model dobrze i wiedziałem że jest plastikowy a za cenęktórą oferuje, uważam ze jest b.dobry ! I przepłacanie 2,3x za inny model uważam nadal jak dla mnei nie miałoby sensu ! Czyutaj uważnie madrax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja napisałem o niezadowoleniu ? znałem ten model dobrze i wiedziałem że jest plastikowy a za cenęktórą oferuje, uważam ze jest b.dobry ! I przepłacanie 2,3x za inny model uważam nadal jak dla mnei nie miałoby sensu ! Czyutaj uważnie madrax.

Jednakowoż ja byłbym ostrożniejszy w doborze słów : ""I przepłacanie 2,3x za inny model uważam nadal jak dla mnei nie miałoby sensu !"" . Są tacy , których wiele wyrzeczeń kosztuje by "przepłacić" nie tylko 2u czy 3 krotnie za coś co Ty uważasz za b.dobre .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moshica dobrze napisał - "jak dla mnie nie miałoby sensu".Sens rzecz bardzo subiektywna i nie wiadomo, czy w ogóle istnieje. Dla większości społeczeństwa gapienie się w gwiazdy nie ma sensu. fool.gif Dla większości astroamatorów podniecanie się lornetkami też jest bez sensu. Tymczasem niektórzy rozkoszują się pięknym dźwiękiem, inni (a czasem ci sami) - pięknym obrazem w doskonałej optyce. Sami nadajemy sens naszym działaniom beerchug.gif

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież każdy ma prawo wyboru, jedni muszą mieć super sprzęt a innym wystarczy entry level...

 

Cóż dla mnie lornetka jest uzupełnieniem teleskopu, najpierw wole poszukać w sposób "łatwy i przyjemny" a potem biegać po niebie z teleskopem i nie wiedzieć czego się szuka. Dlatego kupowanie lornetki za 2/3 ceny teleskopu jest bez sensu, ale każdy patrzy pod siebie i każdy oczekuje czego innego :).

 

P.s. Z powodu braków kadrowych (wszyscy wyjechali na jakieś tam targi) przedłużył mi się czas serwisu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dlatego kupowanie lornetki za 2/3 ceny teleskopu jest bez sensu

 

ja uważam, że kupowanie nawet W CENIE teleskopu (ja dałem tyle co kosztuje GSO w wersji de luxe) ma sens.

 

ale żeby nie wywołać wojny dodam, że sensowny jest zakup jakiegokolwiek sprzętu optycznego oferującego "w miarę przyzwoitą" jakość, nieważne czy będzie to reflektor, refraktor, czy lornetka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Dlatego kupowanie lornetki za 2/3 ceny teleskopu jest bez sensu, ale każdy patrzy pod siebie i każdy oczekuje czego innego :). ...

Han, drżę z niecierpliwości w oczekiwaniu momentu, kiedy porównamy obrazy z Twojego teleskopu i moich lornetek

:astronomer2::whistling:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko trochę z innej beczki . Czy próbował ktoś "dorobić" wyjście na statyw do lornetki , która go nie ma ?

Przez czasownik dorobić mam na myśli sprawić , aby był domontowany , a jak zamontowany to solidnie bez możliwości luzów itp. (sami wiecie) . Dobrze by było aby był (ten element łączący) : malutki , leciutki i ładniutki . Chyba że jest możliwość zakupienia czegoś takiego to byłby wdzięczny za jakieś podpowiedzi .

Pozdrawiam i życzę wszystkim zdrówka i wszelkiej pomyślności z okazji świąt .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko trochę z innej beczki . Czy próbował ktoś "dorobić" wyjście na statyw do lornetki , która go nie ma ?

Przez czasownik dorobić mam na myśli sprawić , aby był domontowany , a jak zamontowany to solidnie bez możliwości luzów itp...

Niektóre lornetki mają dostępną oś łączącą tubusy, za którą można chwycić łącznikiem typu obejmy lub zaciskanej śrubą łapy (pierwszy z lewej, niestety w tej chwili nie mają w ofercie). Coś podobnego oferuje Nikon (drogo) i Docter (jeszcze lepsze i też drogo). Gdy wszystko zawiodło, mocowałem lornetkę do łącznika typu L (z płaskownika) za pomocą dwóch skrzyżowanych pasków uszytych z taśmy rzepowej. Jednak nie było to pewne mocowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coraz bardziej zaczynam się zastanawiać nad lornetką , która (niestety) wyjścia na statyw nie ma i nie wiem czy kombinować z jakimś prowizorycznym "wynalazkiem" czy po prosto zakupić lornetkę w takie wyjście zaopatrzoną ? Trochę chyba przestrzałem by było dołożyć bo nowego (wymarzonego) sprzętu ponad 3 stówy tylko po to , aby zaaplikować mu wyjście na statyw , już lepiej dołożyć tę kasę do optyki . :fool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Oddali lornetke nadal nie wiem czy coś poprawili :), co do polowych obserwacji to sam jestem ciekaw i wypatruje tematu "trolowiska" kupiłem torbę na teleskop ale w sumie całość jest cieżka jak martwy słoń :), wiec pozostaje mi sledzenie tematu i czekania na temat że ktoś sie wybiera na Konstancin. Odnośnie tematu uchwytu no cóz w standardzie w tych tańszych lornetkach zdarzają się uchwyty ale plastikowe wiec również i na statywie też sie będzie trzęsła jak i w rekach :) mysle że lepszym rozwiązaniem jest zakup metalowego uchwytu za 50-80 zł

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_70&products_id=1580&lunety=Adapter_statywowy_do_lornetek_L-adapter_1/4''_/_1/4''_metalowy_(TPL) lub jeśli jest się "pomysłowym Dobromirem" wystruganie czegoś swojego, trzeba też pamiętać ze standardowy lekki statyw fotograficzny też nie jest najlepszy z tego samego powodu. Ciężki profesjonaly lub półprofesionalny statyw może kosztować od 300 do ... w zwyż.

Edytowane przez han_34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

mysle że lepszym rozwiązaniem jest zakup metalowego uchwytu za 50-80 zł

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_70&products_id=1580&lunety=Adapter_statywowy_do_lornetek_L-adapter_1/4''_/_1/4''_ .

Witam w przedstawionym przez Ciebie linku mamy do czynienia z : adapterem , który możemy wykorzystać do lornetek wyłącznie w wyjście na statyw zaopatrzone . Mnie chodziło o coś dokładnie odwrotnego . Janko mnie dobrze zrozumiał , jego linki są tym czego właśnie szukałem .

Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak widzę rozwiązań jest sporo , a i mnie także coś tam we łbie świta . Tylko pytam się tak cichutko , (żeby znowu nie wywołać jakiej "wojny") dlaczego producenci (oczywiście niektórzy) nie wyposażają dużych lornet w wyjście , tylko "zmuszają" do zakupu dodatkowego "akcesoria" powodując jednocześnie zwiększanie balastu i przyczyniając się tym samym do gorszych wyników obserwacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dlaczego producenci (oczywiście niektórzy) nie wyposażają dużych lornet w wyjście , tylko "zmuszają" do zakupu dodatkowego "akcesoria" powodując jednocześnie zwiększanie balastu i przyczyniając się tym samym do gorszych wyników obserwacji ?

Lornety ponad 70 mm na ogół mają stopkę statywową z gwintem 1/4"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że w sklepie lub pasażu handlowym nie da się wyjść poza sklep i oglądać odległych obiektów czy nocnego nieba. Chodzi mi przede wszystkim o kolimację, choć nie tylko. Z opisów ludzi na foum wynika, że ktoś dobierał poprawny egzemplarz z 2 lub nawet 3 egzemplarzy. Czy macie jakieś gotowe rady jak optycznie ją sprawdzić aby nie było w domu rozczarowania ?

 

Ja kupowałem Nikona 10x50 tego lepszego w teleskopy.pl, oni mają sklep w filarze mostu poniatowskiego w wawie. Wystawili mi wsystkie lornetki które chciałem na ladę a ja latałem z każdą na ulicę przed sklep i oglądałem wszystko dookoła w dowolnych dystansach. Trwało to z pół dnia i razem ze mną latał jeszcze jeden myśliwy, który kupił jakiegoś bressera i jakiś starszy gość, któremu na statywie wystawili jakiegoś megadługiego celestrona :) Obsługa tylko się uśmiechała i mieli dużo zaufania. WIęc chyba wszystko zależy od miejsca, gdzie się kupuje :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornety ponad 70 mm na ogół mają stopkę statywową z gwintem 1/4"

No wszystko się zgadza , tylko że te stopki na wyposażeniu nie są . Właśnie między innymi to zraziło mnie do tej lornetki :

http://www.optyczne.pl/417-ZOMZ_Zagorsk_BP_26x70-specyfikacja_lornetki.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... :) Obsługa tylko się uśmiechała i mieli dużo zaufania. WIęc chyba wszystko zależy od miejsca, gdzie się kupuje :)

Wszystko się zgadza. Ci ludzie mogą zostać żywcem porwani do nieba (w odróżnieniu od znanych skądinąd pseudo-klientów, którzy tylko oglądają i obmazują potem na Forum - tych piekło z pewnością nie minie). :icon_evil:

Edytowane przez Janko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.