Skocz do zawartości

Projekt obserwacyjny


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

w niedalekiej przyszłości a dokładnie w maju najwcześniej 10 mam praktyki obserwacyjne, jaki mini-projekt moglibyście zaproponować mając do dyskozycji 60-cm teleskop Cassegraina wyposaźony w kamerę CCD, zestawy filtrów Johnsona, Strömgrena i Ha oraz układ automatycznego prowadzenia teleskopu (autoguider)??

 

za propozycje będę wdzięczny

 

pozdrawiam

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

na początek: w formie wytłumaczenia siebie samego -  to właściwie Other Topic z tymi obserwacjami na tym forum ale jakoś się zżyłem i innych części nie odwiedzam :)

 

ehhh jasne jasne, chciałbym mieć dostęp do sprzętu który mają pracownicy instytutu UWr, nie tylko jakieś tam maciupstwo 60 cm, projekt musze zrobić tak czy tak, zastanawiałem się nad supernowymi, narazie to nic poważnego ale trzeba zrobić wstęp i uzasadneinei dlaczego dane obiekty i akurat te chciałem obserować...

 

pozdrawiam

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając taki sprzęcior przepatroluj trochę galaktyk pod kątem supernowych a może przy okazji odkryjesz NEO lub kometę, one o wiele bardziej nam zagrażają niż pobliskie supernowe ;)

Jaki to "maleństwo" ma chip CCD i o jakim rozmiarze ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o rozdzielczość to niestety nie wiem ale obejmuje obszar 8x6 minut kątowych -> to nawet m51 sie nie zmieści w polu widzenia :), w sumie to dostałem tylko taką informację, jednak widziałem foty robione tym układem i przykładowo m51 mieściła sie spokojnie w polu widzenia (w sumie to jeszcze o niczym nie świadczy - mogli przecież posklejać kilka zdjęć, a jeśli chodzi o ccd to użytkownicy takiego sprzętu bardzo lubią "wycinanki" :) )

 

pozdrawiam

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym sprzętem skoncentruj sie na galaktykach z NGC i to tych małych i słabszych 12-14m bo supernowe i tak sa w nich jasne a nikt  z amatorów ich nie partoluje co daje spore szanse odkrywcze ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając taki sprzęcior przepatroluj trochę galaktyk pod kątem supernowych a może przy okazji odkryjesz NEO lub kometę, one o wiele bardziej nam zagrażają niż pobliskie supernowe ;)

Jaki to "maleństwo" ma chip CCD i o jakim rozmiarze ???

To samo chciałem powiedzieć , ale myślałem że palne głupote.

 

Ja bym proponował np. rejestracje poświaty związanej błyskami  gamma. Ponoć informacje z satelitów są udostępniane w internecie i można szybko skierować aramte.  Pozatym można to robić równolegle z własciwymi obserwacjami ; byłsk gamma zdarza się raz na dobe szkoda by było marnowąc cenny czas....

 

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hey!

 

właśnie chciałbym się skupić na czymś poważniejszym, dali nam instrukcje jak zrobić taki projekt, ale dla mnie to troche za banalne - "projekt ma zawierać: krótka charakterystykę obiektu, mapkę położenia obiektu na niebie..."

 

jak mniemam chodzi o jeden obiekt i tylko o to by go znaleźć, tutaj takie kosmosy trzaskamy na poszczególnych przedmiotach a tu taki psikus, to tak jakbyśmy jechali na wakacje :) do obserwatorium ;)

ale cóż ja mam większe ambicje i wykorzystam moją skromną praktykę obserwacyjną.

 

tu: http://cfa-www.harvard.edu/iau/lists/Recen...Supernovae.html jak sądzę w rubryce "mag" chodzi o jasność w momencie odkrycia - mam rację?

 

błyski gamma to dość kłopotliwe źródła bo nie bardzo można zoriętować sie dokładnie gdzie znajduje sie epicentrum - czy tak? to pewnie dlatego błysk gamma traktuje sie jako osobne odkrycie a niech będzie - supernowa osobne.

  promieniowanie gamma to wysokoenergetyczne promieniowanie, o bardzo krótkiej fali, wykazuje silną przenikliwość przez materiały nam znane. jeśli tak to na to wychodzi że próżnia która nie jest tak naprawde doskonałą próżnią jest bardziej przeźroczysta i promieniowanie g. wykazuje miejszą uległość parametrom ekstynkcji, to znaczy że na takiej przestrzeni czasowej od kilku milionów lat do miliardów .. można spodziewać się opóźnienia światła białego co dodatkowo utrudnia identyfikację błysku gamma z wybuchem konkretnej supernowej...

 

czy tak??

 

pozdrawiam

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różna ekstynkcja dla fotonów gamma i "widzialnych" nie zmienia absolutnie ich prędkości tylko ich natężenie i docierają do Ziemi praktycznie równocześnie  :):D ;D    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różna ekstynkcja dla fotonów gamma i "widzialnych" nie zmienia absolutnie ich prędkości tylko ich natężenie i docierają do Ziemi praktycznie równocześnie  :):D ;D    

Januszu zmienia napewno , chociaż dla przestrzeni międzygwiezdnych może to być pomijalne ( nie wiem strzelam opóźnienie rzędu sekund, minut ..... ) to jednak dla powietrza efekt jest już znaczący. A przecież powietrze to nie kryształ, ciecz, to chaotyczny zbiór atomów w próżni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Howx

Specjalistą nie jestem.

Jednak z tego co wyczytałem ostatnio,

to po błyskach gamma utrzymuje się przez kilkagodzin poświata w świetle widzialnym, zresztą po tej poświacie przekonano się że są to bardzo odległe obiekty ( Z rzędu 4-5 , dla lini krzemu i żelaza ).

Wyczytałem też że jest jakis amator który łowi te poświaty na podstawie danych udostępnianych w necie z satelitów. Jeśli jesteś zainteresowany musisz poszukać.  

 

Tak czy inaczej z błyskami gamma i poświatą to traktuj bardziej jako fantazje ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hey!

właśnie chciałbym się skupić na czymś poważniejszym, dali nam instrukcje jak zrobić taki projekt, ale dla mnie to troche za banalne howx

 

Hehehe

Przypomina mi to jedną laborke , badanie charakterystyki próżniomierza jonizacyjnego. Też wydawała mi się banalna , więc jako ambitny wziołem się za symulowanie ruchu elektronów. Miast opracowywać ją 2 tygonie , leżała mi w akademiku 2 miesiące ... ale 3*max za to dostałem, a potem obniżenie oceny za spóźnienie ;-))

 

ehhh stare "dobre" czasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Lukasz, tak właśnie mi sie wydawało z tymi różnicami, nie wiem jakich rzędów ale są...

 

moje zapytanie wzieło sie z:

w sumie można to przesadnie porównać do analizowania przepuszczalności światła widzialnego i wysokoenergetycznego niech będzie - przez człowieka :) promieniowanie gamma przeleci sobie jakby nigdy nic a widzialne ... wiadomo co.

 

Lukasz wrote:

po błyskach gamma utrzymuje się przez kilkagodzin poświata w świetle widzialnym, zresztą po tej poświacie przekonano się że są to bardzo odległe obiekty ( Z rzędu 4-5 , dla lini krzemu i żelaza ).

 

chyba wcześniej zorientowano sie po rozkładzie na sferze a dokładnie chodzi o to że były poprostu wszędzie... gdyby były to obiekty naszej galaktyki można by zauważyć zagęszczenie w pobliżu jej płaszczyzny...

 

pozdrawiam

howx

 

ps. a co do projektu to chyba naprawde nic poważnego, a laborki mam z O.K. gościem :) druga grupa dostała kolesia który cały czas ich męczy zwraca prace itd... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Howx wrote:

w sumie można to przesadnie porównać do analizowania przepuszczalności światła widzialnego i wysokoenergetycznego niech będzie - przez człowieka  promieniowanie gamma przeleci sobie jakby nigdy nic a widzialne ... wiadomo co.

 

 

Przez szkło też przeleci i światło i gamma, ale światło się spóźni a gamma nie ;-))

Dla ośrodków jeśli chodzi o propagacje fali elektromagnetycznej można zasaniczo wyróżnić dwa parametry, współczynnik absorpcji i refrakcji.

 

Oba zależą od długości fali i w jakims tam stopniu są ze sobą powiązane ( oba wynikają z tych samych równań jak dobrze pamiętam ). Niestety nie pamiętam jak i co , jednak moge polecić II część Tomu I Wykładów z fizyki Feynmana, tam pochodzenie wpółczynnika refrakcji ( załamania ) jest dość poglądowo wyjasnione...

Napewno jest to tez opisane w wielkim dziele "Optyka" Matfiejewia ... , hmm, nie mam podręką bo bym zajrzał i powiedział co i jak, postaram się to sprawdzić w niedalekiej przyszłości.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem co i jak :) tak sie składa że refrakcję miałem semestr temu, korzystało sie tam z  prawa Sneliusa o ile dobrze pamiętam, to było rozpatrywane na podstawie naszej atmosfery... aa o ekstynkcji chyba już pisałem (rozpraszanie i absorpcja).

 

pozdrawiam

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ciekawe projekty tzw. samograje, bo prawie zawsze wyjdzie cos wartego

opracowania to obserwacje jakiejs gromady otwartej lub kulistej. Przez tydzien, dwa

dobrej pogody mozna nacykac tyle obrazkow, ze pozwoli to na wykrycie nowych gwiazd

zmiennych. Jesli bedziesz mial do tego trojbarwna fotmoetrie np. UBV skalibromana do

systemu to mozesz zrobic dobre diagramy barwa jasnosc oraz wyznaczyc poczerwienienie

do obserwowanych przez siebie obiektow.

 

Inny roadzj obserwacji to nowe karlowate typu SU UMa. Jak jakas ma superwybuch to nalezy go obserwowac, bo widac wtedy superhumpy. Z ewolucji ich ksztaltu, okresu itp.

mozna wiele wywnioskowac o ukladzie.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praktyki już były ale pogdody nie było :(:(

 

jeśli chodzi o obserwacje gromad to u mnię astrofizycy tym własnie sie zajmują przez cały możliwy czas. Mają zestaw filtrów systemu Jonsona, ale o tym już chyba pisałem. Ale po co obserwować przez 60cm żeby coś odkryć jak ma sie dostęp do źródeł OGLE ? Zeby to 60 cm stało na Las Campanas to by było coś ! dodatkowo filtry H alpha, H Beta itp...

 

pozdrawiam

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety niebardzo, choć samo bycie w tamtym miejscu było pouczające. Nawet bardzo bo musze się nauczyć historii obserwatorium Białkowskiego za to że nie pozmywałem garów po sobie :(

 

pozdrawiam

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiesz że traktuję go w szczególny sposób? połowa roku chciała go odemnie skserować ale niedałem :) wiem jestem ham ale to nie mój Kubiak. Poza tym to dla mnie tak świetna książka że traktuję ją jak świętość. To taki talizman :) ostatnio jak ją gdzieś położyłem i nie mogłem znaleźć to czułem sie tak jakby mnie wywalili ze studiów.

 

pozdrawiam

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OGLE nie obserwuje gromad kulistych. Poza tym OGLE dziala na polkuli

poludniowej. Nie trzeba 2-3 metrowego dziala, zeby robic rzeczy zaslugujace

na publikacje w czasopismach naukowych duzego formatu. Czasami teleskop

60-cm w tak kiepskim klimacie jak w Polsce potrafi zdzialac naprawde duzo.

Polecam lekture "Acta Astronomica" zeby przekonac sie co mozna zrobic

niewielkim teleskopem.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy obserwują gromady ale to nie ma znaczenia, bo w LMC SMC gwiazdy zmienne typy np. B Cef równie licznie występują. Wrzuć ten link: http://jp.arxiv.org/find i wklep 'Pigulski' albo 'Kolaczkowski' mi wyświetliło 3 publikacje i zauważ że tylko jedna z nich jest oparta na badaniach z obserwatorium IA UWr. Teleskop warszawski OGLE nie ma 2-3m ale 1,3 :( co wcale nie jest jakimś strasznym mankamentem, do ich badań w zupełnosci wystarcza.

 

A co do świadomości możliwości takiego sprzętu to wierz mi jestem uświadomiony :) prace są przez cały czas prowadzone, i do badania zmiennosci choćby gromad kulistych nadaje sie i to dość dobrze. Chodziło mi bardziej o to że w tym wypadku brzydko wygląda krzywa zmian jasności z 'powyrywanymi' kawałkami które wcale nie są takie małe. Poza tym astronomowie jak to astronomowie chca jak najwiecej odkrywać a z tym czasem jest problem, ma sie pomysł ale brakuje sprzętu by go zrealizować.

 

pozdrawiam

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) i do badania zmiennosci choćby gromad kulistych nadaje sie i to dość dobrze.

A co jest zmiennego w gromadach kulistych? Możesz mnie oświecić. Dotąd sądziłem, że są tak stare, że niewiele się w nich dzieje, oprócz normalnej ewolucji gwiazd.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.