Skocz do zawartości

Astronomia w radiu


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś ma taką możliwość to kolega Paweł Maksym jest teraz gościem w Polskim Radiu Program I w audycji cztery pory roku. Co jakiś czas audycja jest przerywana właśnie rozmową z Pawłem, który opowiada co tam na niebie słychać :)

 

EDIT: Zdaje się że już koniec - szkoda że od początku nie słuchałem - ale na porównanie do durszlaka się załapałem :szczerbaty:

Edytowane przez simarik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeziębienie sprawiło, że zamiast w pracy byłem dzisiaj w domu. A ponieważ przed południem często mam włączone radio ustawione na "Jedynkę" więc załapałem się na całą audycję poświęconą temu, co można obecnie zobaczyć na niebie. I przyznam, że z przyjemnością słuchałem wywodów Pawła. Co prawda skierowane były one do "niedzielnych" obserwatorów nieba, ale były znakomitym przykładem jak ciekawie i w przystępny sposób opowiadać o niebie laikom.

 

Na początku oczywiście informacja o głównych obiektach wieczornego nieba, czyli Wenus i Jowiszu. O ich zbliżeniu, o tym dlaczego Wenus choć mniejsza od planety olbrzyma jest od niego jaśniejsza, oraz jak wykorzystując nawet niewielki sprzęt można wyłapać różnice w wyglądzie obu planet.

 

Potem przyszedł czas na rozszyfrowanie informacji co to są e-Mki i co wspólnego mają z Messierem, oraz dlaczego właśnie wiosną najłatwiej znaleźć e-Mki galaktyki. A ponieważ mowa była o galaktykach więc Paweł próbował opowiedzieć, gdzie na niebie odszukać Pannę. Zaczął więc od Wielkiego Wozu (durszlaka) i przez Lwa (żelazko) zawędrował do Panny. I aby nie było rozczarowania wspomniał, że galaktyki widoczne przez amatorskie instrumenty to nie to samo co obrazy z Hubble'a.

 

A na zakończenie informacje o najważniejszym zjawisku tego roku, czyli o przejściu Wenus na tle tarczy Słońca. Dlaczego jest to zjawisko wyjątkowe i w jaki sposób należy je obserwować.

 

Godzina minęła bardzo szybko i na pewno było to zdecydowanie zbyt mało czasu dla Pawła :) Jestem przekonany, że z równą łatwością wypełniłby swoimi opowiadaniami kilkugodzinną audycję. Ale i tak dobrze, że ogólnopolskie radio zdecydowało się na taki temat. Mam nadzieję, że przy okazji tranzytu Wenus będzie ich więcej.

 

P.S. Pawle, dlaczego opowiadając o Lwie nie wspomniałeś o Marsie :szczerbaty:

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zazwyczaj nie ogłaszam tego na forum, bo poziom tego co mówię z racji popularnego charakteru jest zwykle nieprzystający do forum, nie mniej w jedynce jestem dość regularnie - średnio raz w miesiącu i zazwyczaj mamy 3 wejścia lub dwa dłuższe. Tym razem niestety nie było za drugim wejściem zbyt wiele czasu i nie dałem rady powiedzieć o kolejnych dwóch planetach czyli Marsie i Saturnie. Ale będzie już niedługo okazja...

Fajnie, że ktoś tego słucha, to miłe.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zazwyczaj nie ogłaszam tego na forum, bo poziom tego co mówię z racji popularnego charakteru jest zwykle nieprzystający do forum, ...

 

Po pierwsze na forum też mamy wątki i posty na różnym poziomie. A po drugie i co ważniejsze Twoja pogadanka o niebie jest doskonałym przykładem dla pozostałych jak popularyzować wiedzę o kosmosie.

 

Czasami przekazywanie wiedzy laikom, tej podstawowej, wprowadzającej w temat bywa trudniejsze niż przekazywanie wiedzy bardziej zaawansowanej osobom, które zaznajomione są z tematem.

Myślę, że coraz więcej osób z forum już nie tylko samodzielnie obserwuje niebo, ale także angażuje się w popularyzację astronomii. Słuchając takich audycji uczą się jak to robić.

 

Jestem przekonany, że w czerwcu wielu forowiczów rozstawi swoje teleskopy i będzie pokazywało przemieszczanie się ciemnej monety na tle tarczy Słońca (kto słuchał Pawła ten wie o czym piszę :) )

 

Tak więc czekamy na informację, kiedy kolejny raz zagościsz na antenie "Jedynki". A na pewno będziesz miał szersze grono słuchaczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak więc czekamy na informację, kiedy kolejny raz zagościsz na antenie "Jedynki". A na pewno będziesz miał szersze grono słuchaczy :)

 

Z tego co właśnie słyszę Paweł jest znowu w studiu Polskiego Radia Program 1. Rozmowy dotyczą tego co w maju na niebie - za kilka minut ma byc kolejne wejście na antenę.

 

Zatem do odbiorników ;)

 

EDIT: - koniec - już po wszystkim

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.