Skocz do zawartości

Jak podłączyć EQ5 do komputera


Patrix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam od niedawna postawione "obserwatorium" w ogrodzie. Zwykła drewniana szopka z otwieranym dachem. Chiałbym teraz to jakoś zautomatyzować.Szukałem w sieci,ale nie znalazłem żadnej konkretnej odpowiedzi. A mam dwa pytania.

 

1. posiadam montaż EQ5 Synscan i chcialbym go podłączyć do komputera. Jaki driver działa z tym montażem?

2. czy jeżeli pospinam montaż,kamerkę do guide i aparat do hub USB i pociągnę przedłużkę USB około 5 metrową czy to zadziała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Platforma ASCOM do sciągnięcia i EQMOD dodatkowo polecam. Komputer łączysz przez kabel dołączony do zestawu bezposrednio przez pilota i wybierasz funkcję DIRECT PC:

http://eq-mod.sourceforge.net/prerequisites.html

 

co do pytania nr 2, to się nie znam za bardzo, ale chyba 5 metrów będzie na granicy działalnosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam HUB USB z 20m kablem fabrycznym i działa aparat, kamera, montaż, focuser i parę innych rzeczy.

Kup taki gotowy komplet huba z przewodem 5-15m z zasilaniem, bo inaczej się cuda dzieją. Montaż rozłącza (konwerter USB), kamerka się zawiesza itp

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hub z zasilaniem i przedłużka już mam kupione. Wifi jest pewnie wygodne,ale na razie chciałbym to chociaż przez kabel odpalić. Teraz pozostaje kwestia podpięcia montażu. Ściągnąłem i zainstalowałem Ascom i EQMOD. Montaż podpiąłem do USB i komputere mi go nie widzi. Jest opcja w pilocie GOTO - "PC direct mode",ale jest ona nieaktywna. Ktoś ma jakiś pomysł? Pamiętam jeszcze stare czasy jak miałem Meade LXD55 i bez problemu podpinałem go pod kompa,a teraz jest lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hub z zasilaniem i przedłużka już mam kupione. Wifi jest pewnie wygodne,ale na razie chciałbym to chociaż przez kabel odpalić. Teraz pozostaje kwestia podpięcia montażu. Ściągnąłem i zainstalowałem Ascom i EQMOD. Montaż podpiąłem do USB i komputere mi go nie widzi. Jest opcja w pilocie GOTO - "PC direct mode",ale jest ona nieaktywna. Ktoś ma jakiś pomysł? Pamiętam jeszcze stare czasy jak miałem Meade LXD55 i bez problemu podpinałem go pod kompa,a teraz jest lipa.

 

co rozumiesz przez to, że opcja PC Direct Mode jest nieaktywna? Może musisz zrobić updata do pilota?

Innym problemem może być tania przejściówka Serial to USB. U mnie tani badziew z Ebayu raz działał, raz nie. dopiero jak kupiłem przejściówkę ze sprawdzonego źródła, wszystko zaczęło smigać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać schemat jak o pospinałeś? Przejściówka USB na serial jest bardzo istotna -proste modele obsługują tylko jednokierunkowy transfer danych, a montaż wymaga dwukierunkowego. Ja korzystam z konwertera firmy Moxa i nie mam najmniejszych problemów.

Mój setup działa na kablu USB 15 metrów -przedłużacz z interfejsem 7,5 metra plus zwykły kabel 7,5 metra. Na tym wisi EM-200 Temma, SBIG STL 11000, Robofocus. Guiding via mount.

I nic się nie wiesza!

Pozdrawiam

Maciek

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.